Brno součástí projektu elektromobility

Jan Horčík - 13 Červen 2011

Brněnský zástupce značky , společnost Hošek Motor uvádí v těchto dnech do provozu sériově vyráběný (electric drive), který bude zkušebně nasazen právě v . Jihomoravská metropole se tak zapojí do projektu společností Mercedes-Benz ČR a , v rámci kterého bude v různých místech nasazeno do reálného provozu celkem 25 smart ed.   
elektromobil smart ed hošek motor Brnofoto: Hošek Motor

Po hlavním městě, kde smart ed využívá již pražská ZOO, záchranná služba, magistrát nebo Vodafone, se akumulátory poháněné vozy dostávají do regionů a krajských měst, kde mohou rovněž přispět ke zlepšení městské bezemisní mobility.

„Těší nás, že se stáváme součástí tohoto projektu, který je prvním svého druhu v oblasti a můžeme se o své zkušenosti s užíváním podělit s našimi zákazníky i širší veřejností. Rádi bychom i v našem regionu představili možnosti využití alternativních pohonů pohledem značky Mercedes-Benz,“ komentuje projekt Andrea Ungerová, ředitelka společnosti Hošek Motor.

je zatím registrováno 27 automobilů smart ed: 25 kusů má k dispozici společnost E.ON, jedním předváděcím vozidlem disponuje Mercedes-Benz Česká republika, jedno nově získal právě Hošek Motor.

„Brno je z hlediska elektromobility historicky významným centrem, neboť zde byl sestrojen vůbec první český elektromobil EMA 1. Jeho model je v současnosti k vidění v Technickém muzeu v Brně. V brněnské navíc uvedl E.ON do provozu svou první dobíjecí stanici pro elektromobily,“ vysvětluje Ungerová.

„smart ed bude brněnské zastoupení Mercedes-Benz využívat nejen pro běžné služební jízdy v rámci a blízkého okolí, neboť vozidlo má na jedno nabití akční rádius až 140 km, ale zejména je společnost schopna zákazníkům nabídnout předvedení vlastního elektromobilu tak, aby se zákazníci v Jihomoravském kraji mohli v případě zájmu obrátit na lokálního partnera,“ doplňuje Ungerová.

Elektromobil smart ed je další krokem značek a smart k rostoucí nabídce automobilů s . Mercedes-Benz disponuje nejširší nabídkou vozidel s pohonem na : od kompatního rodinného vozu třídy B (na konci letošního roku se představí jeho revize, příští rok bude k dispozici také její plynová verze), přes komfortní limuzínu třídy E, dodávkový Sprinter (taktéž nabízen s pohonem na ), nákladní , až po .

V nabídce Mercedesu figurují i (třída S a nákladní Atego). Ve skutečném provozu již byly nasazeny i vozy s  (), konkrétně třída B (na z Číny do Německa), a další elektromobily jako je a . Právě elektrická dodávka Vito E-Cell se v počtu deseti kusů taktéž koncem letošního roku dostane do ČR.

Mercedes-Benz Vito E-Cell

Mercedes-Benz Vito E-Cell Mercedes-Benz Vito E-Cell Mercedes-Benz Vito E-Cell

Zpět k Smart ed, kterého dosud bylo vyrobeno kolem 1500 kusů. Vedle a jde o jeden z prvních sériově vyráběných elektromobilů určených pro každodenní provoz. Jeho produkce byla zahájena v roce 2009 a od podzimu 2010 se objevujil poprvé také v . Malé elektromobily smart jsou vhodným řešením jak do přeplněných městských ulic, tak pro pohodlné, rychlé a ekologicky šetrné dojíždění z okrajových částí do centra města.

Věděli jste, že Mercedes nabídne také elektrický náklaďák Fuso Canter E-Cell?

Vůz je vybaven 16,5kWh lithium-ionovými akumulátory, které dodává společnost . Vozidlo dokáže jet maximální rychlostí až 100 km/h a jeho dojezd na jedno nabití je téměř 140 km, aniž by vyprodukoval jediný gram škodlivých emisí.

Akumulátory lze nabíjet z běžné domácí elektrické zásuvky nebo u speciálních , které jsou v Česku postupně budovány. Smart ed využívá konektoru Mennekes.

Ten kdo by si chtěl elektromobil Smart ED už dnes koupit má ale prozatím smůlu. K dispozici je pouze k pronájmu, např. v autopůjčovně Sixt za 499 Kč na den. Už příští rok ale představí třetí generaci tohoto elektromobilu, která se bude běžně prodávat, a to i v České republice. Očekáme cenu někde mezi 600 až 800 000 Kč, podobně jako třeba .

V roce 2012 očekává automobilka Mercedes-Benz v České republice prodej zhruba 100 vozů s alternativním pohonem. Z toho Hošek Motor se chce podílet asi 15 kusy.

Nejvíce podle očekávání zřejmě připadně na nový auto po všech stránkách, které přímo z továrny vyjíždí se zabudovaným pohonem.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily