Tesla

– oficiální stránky www.tesla.com

Společnost , která se více než podobá počítačovému start-upu, byla založena v Silicon Valley v roce 2003. Spoluzaložil ji miliardář , který zbohatl na prodeji firem Zip2 a PayPal. uvedla na trh jako první po mnoha letech sériově vyráběný . Nyní prodává jediný vůz, a to luxusní sedan . V nejbližších měsících se chystá uvést také plně elektrické .

Tesla sídlí v americkém , nedaleko . Byla pojmenována po slavném fyzikovi Nikolu Teslovi. V roce 2008 uvedla na trh elektrické Tesla Roadster. Tehdy jako jediná světová automobilka vyráběla sériově elektromobil. Jeho prodej postupně rozšířila do celého světa včetně , a . Dosud jich prodala přes 2700.

Tesla Roadster 2010 Tesla Roadster 2010 Tesla Roadster 2010

Získané zkušenosti a finance využívá automobilka k dalšímu rozvoji. Spojila se s automobilkami a , se kterými spolupracuje na vývoji . Zároveň připravuje nové modely . Tím je především elektrické uvedené na trh v roce . Jeho výroba probíhá ve městě v .

Právě tam automobilka Tesla v roce otevřela svou první . V roce 2014 tam vyrobila přes 30 000 kusů ročně a výrobu chce postupně nejen navyšovat, ale i rozšířit o další modely. Například , a a další typy elektrických vozů.

Bývalý šéf , dříve nejslavnější americké automobilky, v roce 2007 přiznal, že to byla právě Tesla, kdo ho inspiroval k nakopnutí vývoje . To je , který má americkou automobilku znovu dostat na technologickou špičku.

Tesla Motors v roce 2010 úspěšně vstoupila na burzu. Šlo o první vstup americké automobilky na burzu od roku 1956, kdy vstoupila na burzu automobilka . Zároveň Tesla o rok dříve získala výhodnou bezúročnou půjčku 465 milionů dolarů od amerického . Tyto peníze byly určeny především na urychlení vývoje Modelu S a byly předčasně splaceny v květnu 2013. V současné době má Tesla Motors podle odhadů kolem 10 000 zaměstnanců.

Napsat komentář