Mercedes představuje nové plug-in hybridy: vyzkoušeli jsme je společně s vodíkovým autem GLC F-Cell

Celodenní výlet do Stuttgartu přinesl své ovoce. Okoukli jsme nejnovější hybridní technologie řady EQ a vyzkoušeli si nové plug-in hybridy i luxusní vodíkový Mercedes.

Nové benzinové a dieselové plug-in hybridy Mercedes-Benz nabízejí luxusní svezení i nízkou spotřebu.
foto: Mercedes-Benz

Prezentace ve Stuttgartu se nesla na vlně tří hlavních směrů, pojmenovaných EQ Boost, EQ Power a EQ. Odlišují jednotlivé stupně elektrifikace od nejnižší po nejvyšší.

Mercedes-Benz zintenzivňuje proces elektrifikace automobilů. Do roku 2022 bude elektrifikováno kompletní portfolio divize Mercedes-Benz Cars. To znamená, že v každém segmentu budou nabízeny různé elektrifikované alternativy – od smartu až po velké SUV.

Plánováno je výrazně více než 130 elektrifikovaných variant vozidel, od modelů s 48V elektrickou sítí (EQ Boost) přes široký výběr plug-in hybridů (EQ Power) až po vozidla s čistě elektrickým pohonem (EQ).

Pod označením EQ Power jsou už nyní zákazníkům předávány první plug-in hybridy třetí generace a další nové modely budou následovat v nadcházejících měsících. Mercedes-Benz sází přitom nejprve na třídy C, E a S. Akumulátory s kapacitou 13,5 kWh jsou u hybridních vozidel propojeny buď se zážehovými motory, nebo poprvé také se vznětovými motory.

Nové plug-in hybridní limuzíny Mercedes.

Nové plug-in hybridní limuzíny Mercedes.
foto: Mercedes

Světovou premiérou je kombinace techniky externího nabíjení s palivovými články v novém modelu Mercedes-Benz GLC F-CELL. Se světovou premiérou modelu Mercedes-Benz EQC (kombinovaná spotřeba elektrické energie: 22,2 kWh/100 km;) představil Mercedes před několika týdny průkopníka své nové značky EQ.

K Hyundai a Toyotě se s vodíkovými auty nově přidává také Mercedes-Benz

K Hyundai a Toyotě se s vodíkovými auty nově přidává také Mercedes-Benz
foto: vlastní

Do roku 2022 se rodina elektromobilů EQ rozroste o dalších šest modelů. Značka smart přejde kompletně na elektrickou mobilitu. Jako první automobilová značka zahájil smart přechod od spalovacích motorů na výhradně elektrický pohon.

Od roku 2017 jezdí smart v USA, Kanadě a Norsku pouze elektricky, do roku 2020 se k těmto zemím přidají 2 také ostatní části Evropy. Nedlouho poté budou následovat i všechny ostatní trhy.

Pod označením EQ Boost rovněž probíhá elektrifikace moderních spalovacích motorů přechodem na elektrickou síť 48V. V závislosti na variantě motoru zajišťuje integrovaný nebo řemenem poháněný generátor-spouštěč hybridní funkce, jako je podpora akcelerace nebo rekuperace kinetické energie, a umožňuje snížení spotřeby paliva, které bylo dosud vyhrazeno vysokonapěťové hybridní technice. Zároveň lze u vozů vybavených EQ Boost využít přímo elektricky poháněné turbodmychadlo.

Dieter Zetsche, předseda představenstva společnosti Daimler AG a vedoucí divize Mercedes-Benz Cars, při světové premiéře modelu EQC řekl: „Elektrický pohon je důležitým stavebním kamenem mobility budoucnosti. Proto budeme v příštích letech investovat více než deset miliard eur do nových produktů EQ a více než jednu miliardu eur do výroby akumulátorů.“

Do roku 2025 má dosáhnout podíl modelů s akumulátorovým elektrickým pohonem divize Mercedes- Benz Cars na celkovém prodeji 15 až 25 %, v závislosti na preferencích zákazníků a vývoji veřejné infrastruktury.

EQ Power: plug-in hybridy budou klíčové

Třetí generace plug-in hybridů Mercedes-Benz nabízí výhody dvou světů: Ve městě jezdí čistě elektricky, na dlouhých trasách profitují z dojezdu spalovacího motoru. EQ Power kromě toho zajišťuje vysokou dynamiku. Na cestě do sériové výroby jsou v současnosti následující modely:

Mercedes-Benz C 300 de jako sedan a kombi (kombinovaná spotřeba paliva: 1,6 l/100 km, kombinované emise CO2: 42 g/km, kombinovaná spotřeba elektrické energie: 19,1-18,7 kWh/100 km) Ve třídě C poprvé kombinuje plug-in hybridní pohon s moderním vznětovým čtyřválcem OM 654. Hybridní soustava poskytuje nejvyšší výkon 225 kW/306 k.

Mercedes-Benz C 300 de

Mercedes-Benz C 300 de
foto: Mercedes-Benz

Výsledkem je vozidlo, které dokáže s čistě elektrickým pohonem překonat vzdálenost až 57 km (kombinovaný cyklus EU) s nulovými lokálními emisemi. Kombinace vznětového motoru a elektromotoru přitom nabízí díky 9stupňové hybridní převodovce 9G-TRONIC nejvyšší kultivovanost, suverénní hnací sílu a vysokou hospodárnost. Dodání prvních vozů zákazníkům je plánováno na polovinu roku 2019.

Mercedes-Benz E 300 e jako sedan (kombinovaná spotřeba paliva: 2,0 l/100 km, kombinované emise CO2: 45 g/km, kombinovaná spotřeba elektrické energie: 14,5 kWh/100 km) a E 300 de jako sedan a kombi (kombinovaná spotřeba paliva: 1,6 l/100 km, kombinované emise CO2: 44-41 g/km, kombinovaná spotřeba elektrické energie: 19,7-18,7 kWh/100 km) jsou určeny pro důležitou cílovou skupinu komfortních vozidel Mercedes-Benz vyšší střední třídy: řidiče, kteří často cestují a na jedné straně kladou důraz na komfort při dlouhých cestách, ale na druhé straně by rádi jezdili také čistě elektricky s nulovými lokálními emisemi, například v centrech měst.

Mercedes-Benz E 300 de

Mercedes-Benz E 300 de
foto: vlastní

Další výhodou externě nabíjitelných modelů Mercedes- Benz třídy E je na přání dodávané tažné zařízení, které umožňuje jízdu s přívěsem o hmotnosti až 2100 kg.

Mercedes-Benz S 560 e (kombinovaná spotřeba paliva: 2,6-2,5 l/100 km, 4 kombinované emise CO2: 59-57 g/km, kombinovaná spotřeba elektrické energie: 20,2-20,0 kWh/100 km) byl prvním modelem, v němž debutovala technika aktuální generace hybridního pohonu s možností vnějšího nabíjení. Zdokonalené komponenty a nové předvídavé funkce inteligentního systému řízení pohonu poskytují zákazníkům vyšší elektrické výkony a v neposlední řadě také zvýšení komfortu díky kratší době nabíjení.

Mercedes-Benz S 560 e

Mercedes-Benz S 560 e
foto: Mercedes-Benz

Luxusní sedan má v kombinovaném cyklu EU dojezd až 50 kilometrů s čistě elektrickým pohonem díky účinnosti hybridní převodovky 9G TRONIC a nových lithium-iontových akumulátorů. Hybridní pohon modelu S 560 e kombinuje zážehový motor V6 s nejvyšším výkonem 270 kW (367 k) a elektromotor EQ Power o výkonu 90 kW.

Asistenční systém ECO Assistent podporuje řidiče modelů Mercedes-Benz EQ a EQ Power v jejich snaze o předvídavou a hospodárnou jízdu, a to pokyny, kdy má uvolnit pedál plynu, například před úsekem s omezením rychlosti jízdy, jakož i funkcemi, jako je setrvačná jízda a cílené řízení rekuperace kinetické energie.

Za tím účelem jsou v síťovém propojení využívány údaje navigačního systému, rozpoznávání dopravních značek a informace inteligentních bezpečnostních asistentů (radarové senzory a stereokamera).

Přitom jsou provozní teploty spalovacího motoru a funkce dodatečného čištění výfukových plynů, jako je regenerace filtru pevných částic, poprvé řízeny tak, aby byly minimalizovány jak spotřeba paliva, tak i emise pro danou trasu.

My jsme si ve Stuttgartu vyzkoušeli krátce nový Mercedes-Benz E 300 de. Luxusní dieselový plug-in hybrid nás příjemně překvapil přehledným, plně digitálním panelem přístrojů a především tichým, bezešvým chodem motorů.

Co se týká dojezdu, tam Mercedes využívá štědrého standardu NEDC, takže realita je podle naší zkušenosti spíš někde kolem 30 km až 40 km na jedno nabití čistě na elektřinu.

Elektromobil Smart ForFour EQ

Elektromobil Smart ForFour EQ
foto: Mercedes-Benz

Projeli jsme se také v novém elektrickém Smart fortwo EQ, který je vybaven pouze 16,7kWh baterií (využitelná kapacita, reálná 17,6 kWh) pro reálný dojezd kolem 100 km (160 km NEDC). U jednotunového městského mini nás nicméně taková kapacita ani trochu neuráží. Nabíjet je možné až 7 kW stadardně, na přání lze dodat i třífázovou 22kW nabíječku. S ní pak auto nabijete během jedné hodiny.

Vodíkový plug-in hybrid

V neposlední řadě jsme se projeli také vodíkovým plug-in hybridem Mercedes-Benz GLC F-CELL. Nové SUV vyrobí ze zásoby 4,4 kg vodíku dostatečné množství energie pro dojezd až 478 km v hybridním režimu (NEDC). Samotné velké lithium-iontové akumulátory nabízejí na jedno nabití dojezd až 51 km. Auto má jít na trh koncem letošního října.

Mercedes-Benz GLC F-Cell

Mercedes-Benz GLC F-Cell
foto: Mercedes-Benz

Pochopitelně předevší na těch trzích, které dnes mají dostatečnou infrastrukturu pro vodíkové vozy, jako je Kalifornie, Skandinávie, Německo. Svezení v GLC F-Cell bylo stejně pohodlné, jako v kterémkoliv jiném SUV elektromobilu. Narozdíl od Toyoty Mirai se auto neprezentovalo hlasitým nasáváním vzduchu.

Konstrukce vodíkového auta GLC F-Cell je postavená na dvou velkých vodíkových nádržích - jedna je umístěna napříč pod zadními sedačkami, druhá prochází podélně středem vozu.

Konstrukce vodíkového auta GLC F-Cell je postavená na dvou velkých vodíkových nádržích – jedna je umístěna napříč pod zadními sedačkami, druhá prochází podélně středem vozu.
foto: vlastní

Baterie. Hodně baterií!

Aby se mohly všechny plány Daimleru o velké elektromobilní ofenzívě vyplnit, bude potřebovat baterie. Spoustu baterií. Celkově proto bude společnost investovat více než jednu miliardu eur do globální výroby akumulátorů.

A to v saském Kamenci a ve Stuttgartu-Untertürkheimu (Německo), kde je po dvou výrobních závodech, a v Sindelfingenu (Německo), Pekingu (Čína), Tuscaloose (USA) a Bangkoku (Thajsko), kde je vždy jeden výrobní závod.

Globální síť pro výrobu akumulátorů divize Mercedes-Benz Cars bude tvořena osmi výrobními závody na třech kontinentech, schopnými flexibilně a efektivně reagovat na poptávku trhu. Jednotlivé závody budou vyrábět vozidla především pro místní trhy, ale v případě potřeby budou připraveny i na vývoz.

Už ne automobilka, ale poskytovatel mobility

Stejně jako všechny ostatní automobilky, včetně např. Skody, se Mercedes-Benz transformuje z pouhého výrobce vozidel na poskytovatele služeb pro mobilitu. EQ nabízí v rámci programu Mercedes me rozsáhlé služby pro současnou i budoucí elektrickou mobilitu.

Nabídka inteligentních služeb a funkcí sahá v závislosti na modelu od plánování trasy přes klimatizaci interiéru před odjezdem a nové asistenční funkce až po komfortní nabíjení.

Prostřednictvím optimalizované navigace EQ naleznou zákazníci značky Mercedes-Benz rychle veřejné nabíjecí stanice a od uvedení modelu EQC na trh budou mít prostřednictvím služby Mercedes me Charge komfortní přístup k nabíjecím stojanům různých poskytovatelů s výhodou integrované funkce úhrady a jednoduchým vyúčtováním i v evropské síti rychlonabíjecích stanic IONITY.

Mercedes-Benz, vlastní

49 Comments on “Mercedes představuje nové plug-in hybridy: vyzkoušeli jsme je společně s vodíkovým autem GLC F-Cell”

 1. Fakt by mě zajímal názor lidí, kteří tomu rozumí ,
  Fakt by mě zajímal názor lidí, kteří tomu rozumí , jestli by nebylo lepší vyvíjet a prodávat sériové hybridy, když už se v Mercedesu rohodli, že tenhle mezistupeň na cestě k full EV nevynechají.
  Rozhodli se pro paralelní hybrid, co podle mého skromného názoru je horší cesta. Jednak musí zůstat standardní převodovka (+100 kg hmotnosti) k tomu kardany – další váha…. Normální spalovák 6-ti válec se vším všudy a hybridní ústrojí navíc.
  Sériový hybrid – (Ála Opel Ampera resp. BMW i3 s range extenderem – tam je jediná úloha motoru jenom dobíjet baterii. Není připojen k převodovce. K elektromotorům na nápravách jdou jenom kabely. Jednoduché. Navíc může motor být klidně douválec, resp Wankel od Mazdy a dokonce se kdysi uvažovalo o malé turbíně. Motor běží stále v ideálních otčákách… Všem je to jasné.

  Tak sakriš proč je sériových hybridů tak málo v porovnání s paralelními ???

  Předem dík za každý názor , nápad, link ….:)))

  P.S. Na hybridu byl článek v roce s popise, rozdílů v roce 2009

  http://www.hybrid.cz/slovnicek/seriovy-hybrid

  Jsou fakta o porovnání sériového a paralel hybridu podle článku i po devíti letech stále stejná ???

  1. Nissan se do toho pustil. V Japonsku uz jezdi Note E-Power a
   Nissan se do toho pustil. V Japonsku uz jezdi Note E-Power a Serena E-Power. A podle udaju uzivatelu to ma o neco malinko horsi spotrebu nez Prius ale opravdu o malo. Ja si ten Note pujcil na den a fakt dobry. Jezdi to jako elektroauto akorat obcas bezi motor. Nevim proc se to nedela vic. Ale Nissan s tim ted pocita i do dalsich modelu, tak to snad zacne prodavat i ve svete.

  2. Nevím, jestli tomu rozumím, ale důvod je podle mě čistě
   Nevím, jestli tomu rozumím, ale důvod je podle mě čistě a jedině pragmatický. Pro sérový hybrid je potřeba vyvinout úplně nový motor s jinými charakteristikami. Stáloběžný, s vysokou účinností, jiným typem cyklu a minimální údržbou. Pro paralelní hybridy postačí přibližně to, co se používá do běžných spalováků. Volba je pak jasná.
   Ostatně, pokud se podíváte na odkaz páně Horčíka, tak uvidíte něco, co se moc klasickému spalováku nepodobá a to ani z té „fosilní“ poloviny.

  3. Podle mě účinnost systému po vybití baterie.
   Ampera,I3,

   Podle mě účinnost systému po vybití baterie.

   Ampera,I3, Outlander PHEV vše na jízdu super jak píšete,ale jak se vybije baterka jednak to nejede a bere kolem 7-8 litrů na 100 KM.

   Paraelní Plug-in jako toyota prius+, Inoniq , Kia Niro berou po vybití baterky stejně možná i méně /lepší rekuperace/ než full hybridy tj. 4-5 litrů max.

   ps. Kia a hyundai umí při malých rychlostech jezdit jako sériový hybrid. Do 20 Km/hodinu to dělají vždy.

  4. neni paralelni hybrid jako paralelni hybrid. mimochodem ampera
   neni paralelni hybrid jako paralelni hybrid. mimochodem ampera neni seriovy hybrid. ampera je o neco slozitejsi prius. seriovy hybrid muze byt u ampery, na rozdil od priusu, jeden z rezimu, stejne jako jeden z rezimu je pohon ciste na elektrinu, kazdopadne mechanicke propojeni mezi splaovacim motorem a kolama v ampere je. pokud premyslite o paralelnim hybridu jako o spalovaku s klasickou prevodovkou a pridanym elektromotorem, ( v podstate posilenym starterem) a baterkama navic, dostavate komplikovane reseni ala hyundai ionic, kdysi honda insight a dalsi. to ale neprinasi to, co paralelni hybrid prinaset muze. tohle reseni muze byt fajn pro start-stop systemy. uplne jinak na to sla toyota se svym priusem pred dvaceti lety, ale i nakonec jmenovana ampera, ford v nekterych vozech hlavne v usa a jini. pointa je nasledujici: v seriovem hybridu je stejne potreba dva elektromotory (jeden z nich generator). proc tedy za cenu jedne planetove prevodovky navic(rozumej diferencialu) neumoznit, ze cast vykonu neni potreba transformovat na elektrickou energii a zpet na mechanickou. tato planetova prevodovka vazi par kilo a je konstrukcne velice jednoducha (podivejte se na diferencial mezi kolama). navic o to mene vykonne (lehci, mensi levnejsi) muzou byt elektromotory. ukazalo se, ze tohle reseni je nakonec efektivnejsi, nez ciste seriovy hybrid. mimochodem, toyota jej nestastne oznacuje jako e-cvt. v priusu zadna prevodovka s plynulou zmenou prevodu opravdu neni. lepsi nazev, i kdyz mene znamy je evt (electrical variable transmission).

   1. + 1 !!!
    No konečně jedno skvělé vysvětlení, kde je vše

    + 1 !!!

    No konečně jedno skvělé vysvětlení, kde je vše jasně napsáno. Až po odeslání mého příspěvku (resp. doptazu) jsem se dočetl, že u Ampery při dálničních rychlostech (myslím nad 120 km/h) už přímo spalovák pohání kola přední nápravy. To jsem netušil… Tím pádem Amprea skutečně nemůže být hodnocena jako čistý sériový hybrid. (BMW i3 REX ano)
    Spíš mě stále vrtá hlavou, že by se časem mohly použít jako generátor i jiné než klasické pístové motory.
    V této souvislosti je zajímavá informace od Mazdy – automobilky elektromobilitou ještě nepolíbenou, že použije Wankel do svých plánovaných hybridů. Spekulovalo se o tom od 2017, ale automobilka to definitivně potvrdila před měsícem.

    https://vtm.zive.cz/clanky/mazda-reinkarnuje-wankeluv-motor-bude-ho-montovat-do-svych-hybridu/sc-870-a-195335/default.aspx

    Díky rs. …:-)))

    P.S. Tady je link na super článek o turbínách v autech v minulosti:

    http://www.autoforum.cz/fascinace/jednu-dobu-se-zdalo-ze-auta-budou-jezdit-na-proudove-motory-proc-to-nedopadlo/

    1. diky za oceneni, ja zase ocenuji ty odkazy. ono prave to je
     diky za oceneni, ja zase ocenuji ty odkazy. ono prave to je dalsi prinos hybridu obecne, ze spalovaci motor nemusi mit ty parametry, ktere musi mit motor bez hybridizace. rozsah otacek, dynamiku, takze se jde lepe soustredit na jine parametry, predevsim ucinnost. to dava prostor i jinym druhum spalovacich motoru, nez na jake jsme zvykli. wankel realizaco, zda se, nejblize. mazde fandim. a vasemu nekritickemu zajmu o techniku taky.

    2. a abych se jeste doplnil, ampera byla ze zacatku prezentovana
     a abych se jeste doplnil, ampera byla ze zacatku prezentovana jako seriovy hybrid. chteli byt frajeri a tvrdit, ze nemaji prime napojeni motora a kol. co plati asi za nejakeho rezimu jizdy. to byla takova ta era, kdy prius byl jeden z mala, a honda insight to jako jeden z mala konkurentu vzdala. tak se chteli ukazat, ze jsou dal. dodnes se daji najit zavadejici clanky na tema opel ampera (chevrolet volt)

 2. Off. Omlouvam se ale musim to sem dat. Smutny vysledek studie.
  Off. Omlouvam se ale musim to sem dat. Smutny vysledek studie.

  Měřením hodnot emisí prachových částic (PM) , bylo zjištěno, že CNG autobusy oproti naftovým produkují při rozjezdu částice o menší hmotnosti a téměř žádné viditelné prachové částice, které opticky dokazují přítomnost velkých částic,a též neprodukují dým. Studiemi bylo potvrzeno, že CNG autobusy emitují však velké množství lehkých prachových částic. Z faktu, že CNG autobusy produkují velké množství částic a hmotnost těchto částic je nízká, bylo usouzeno, že se jedná o produkci částic velikosti nanometrů. Dále bylo zjištěno, že emise z CNG autobusů jsou oproti emisím z nafty výrazně více nestabilní (82%) a právě tyto nestabilní těkavé látky představují potencionální zdravotní riziko pro člověka.
  www ns-krkonose xf cz/img/cng_vs_nafta.pdf

    1. Mně taky, z té demagogie a zaujatosti co z toho přímo
     Mně taky, z té demagogie a zaujatosti co z toho přímo čiší. Aneb jak i reálný pokles CO,CO2, Nox,PM podat „nezaujatě“ jako prohru. Dnes v roce 2018 vytahovat pseudo-studii z let 2013/14, která se otáčí na měřeních z let 2000-2008. Porovnávat měření dělané někde kolem roku 2000 a deisel Euro2 s CNG, kde vlastně jasně vyšla čistota emisí o několik stupňů čistější. Tak protože se to „nehodí“ přidat, jako pejsek s kočičkou když vařili dort, zase „něco“ z jiných měření kolem roku 2008, dělaných na ohromujícím počtu 3 busů. To už chce pořádnou dávku demagogie. Zajisté nikomu neuniklo, jaký je rozdíl mezi Euro 2 a dieslem mladším deseti let. Kde Euro 2, oproti posledním generacím, používá 1/10 vstřikovací tlaky než Euro 5/6. Kde od E2 byly hodnoty na 150-250 bar a E5/6 se dostalo na hodnoty kolem 2000-2500 bar. Přijít s „ohromujícím“ objevem, že u CNG vozu oproti naftě nejdou z výfuku PM částice, ale těkavé (snadno odpařitelné odpařitelné) PN zbytky z hoření molekul plynu. Každý ze vstřikovacích systémů se snaží napodobit spalování a rozložení plynné směsi. Zvyšováním vstřikovacích tlaků kapalného paliva (tzv. deatomizací), se snaží rozbít kapalinu na ještě menší molekuly a přiblížit se tak ideální k plynné směsi. To se však pří rychlosti spalování a téměř nulovému času k odpaření drobných kapiček nafty ve válci, nikdy nepovede. Proto zážehové, atmosférické motory s nepřímým vstřikem paliva, které poskytuje čas ke zplynování kapalné směsi v plynnou, nikdy nepotřebovaly GPF filtry a naopak jakýkoliv naftový/přímovstřikový benzínový motor ze samého svého principu fungování, přímého vstřiku kapaliny do válce, bude vždy prášit. Protože drobné kapičky paliva se nikdy nestihnou odpařit v plyn a dokonale prohořet. Ty se následně měří v oněch PM částicích udávaných v PPM o velikosti cca 2,5 mikrometru. Paradoxně protože ty staré diesely co používaly nižší tlaky ve vstřikovačích, nemohly moc „prášit“. Ale zase z výfuku jim doslova padaly mastné saze a brikety z nespáleného paliva-mastné saze. Vlastně se naopak potvrdilo prokazatelné snížení CO,CO2, Nox, PM ve spalinách zážehových CNG motorů. Kluci, musíte lhát líp, nejde vám to. Ty diplomy fakt denska dají každému, nechtějí je rovnou házet do krabiček od kornflejků?

     1. Pro zajímavost, když jsem se dotknul spalování nafta/
      Pro zajímavost, když jsem se dotknul spalování nafta/ benzín. U nafty je ta nevýhoda, že principem fungováni je vstřiknout rozprášené palivo do kompresního zdvihu a „čekat“ kdy dojde k explozi. Oproti tomu přímovstřikový benzíňák má aspoň tu výhodu, že si může určit i dobu a okamžik zážehu. Bez problémů byly nepřímovstřikové atmosférické benzíňáky co pracovaly je s tzv. homogenní směsí a nízkým vstřikovacím tlakem. Ale v honbě za CO2 byly upozaděny a nahradily je přímovstřiky. On teda i ten přimovstřik občas pracuje i v režimu těch čistějších nepřímovstřikových benzíňáků. ŘJ si podle zátěže, teploty a emisí motoru,…. určí, jestli vstříkne palivo do kompresního zdvihu, sacího, nebo do obou (FSI vs. TSI). Kdy je směs tak ochuzena, že ta za samou dolní hranicí zapálitelnosti je nasáta jako první do sacího zdvihu a pár vstřiky paliva je v kompresním zdvihu, vytvořena směs zapalitelná a to jen v okolí zapal. svíčky. Napřed dojde k zážehu u svíčky a toto hoření pak zapálí i tu jinak nezapálitelnou směs (vrstvenná směs). Má to prý šetřit palivo (CO2) a snad i motor a zlepší prohoření paliva ve válci. Bohužel když se to se šetřením paliva přežene, spojí se se zmenšováním objemů a přímým vstřikem je hrozba nárustu NOx,PM i u benzínových motorů. Věc která je u atmosfér neznáma. Proto díky Japoncům, že nepodlehli trendu zmenšování motorů a podrželi si větší benzínové atmosféry. Oni vůbec mysleli na ekologii už dávno v 80.letech, kdy dokázali pracovat s vrstvenou směsí i u karburátorových motorů! Použili tzv. CVCC rozvod-odtud název Honda Civic. Kdy principem bylo použití dvou karburátorů (chudá a bohatá směs), dvou sacích ventilů a rozdílné časování pro jejich otevření a zavření.

  1. Jak se dalo předpokládat, hlavní průšvih je startování
   Jak se dalo předpokládat, hlavní průšvih je startování na zastávce a další prudké změny výkonu.
   A rasistická pozitivní diskriminace na základě příslušnosti ke skupině, místo vyžadování minimálních standartů po všech a nefalšovaném testování každého typu.

   I plynové autobusy budou fungovat skutečně dobře jen pokud spalovací motor poběží neustále na co nejustálenější výkon, a pro zrychlování i brždění se použije maximálně elektromotor hybridního uspořádání.

    1. S tím by se dalo souhlasit, ale jak si potom někteří lidé
     S tím by se dalo souhlasit, ale jak si potom někteří lidé při takhle drahé elektřině představují přechod na plně elektrická auta? Se všemi jejich nevýhodami? Plně elektrická auta vyšší třidy budou jezdit v reálu za 30 Kwh a výše.

     A to tu nemáte ještě spotřební daně jako na uhlovodíková paliva.

     Ale i tak pokud to bude jak píšete, tak občas někdo nabije s stále je to hybrid určitě to je mnohem lepší řešení než nabízí toyota, tu si kromě jednoho modelu ani ze zásuvky nenabijete. jezdí jen na benzín.

     A navíc to že je to Mercedes neznamená že se bude provozovat jen v Německu, se podle bude moci vyvažet i třeba k nám kde je elektřina v poměru k benzínu za hubičku.

     A další věc co fotovoltaika, když s tím budete v práci kde budete mít pár panelů, tak můřete jezdit s lehkou nohou zdarma.

 3. Kombinovaná spotřeba 2l/100km je jen za předpokladu, že
  Kombinovaná spotřeba 2l/100km je jen za předpokladu, že před každou cestou bude mít nabito na 100%. Tak nějak mám pocit, že to snažení automobilky za nižší emise pokazí součást vozu jenž se nachází mezi volantem a plynovým pedálem a říká se jí řidič. Ten vopruz tahat někam k zadním nárazníku kabel po každé jízdě kvůli 30km dojezdu je k nezaplacení. Pánové od Mercedesu a nešlo by to za ty prachy udělat bez drátů?

   1. Najeto 7000km a 3x denně…. jezdíš od zásuvky k zásuvce
    Najeto 7000km a 3x denně…. jezdíš od zásuvky k zásuvce a stále tě to baví. 🙂
    Když pojedeš z Domažlic do Aše a zpět tak už se do toho průměru nedostaneš, protože pravděpodobně nebudeš mít na začátku a na konci cesty kde nabíjet. Pokud náhodou najdeš jednu zásuvku někde u cesty a bude náhodou volná, nebude se ti tam chtít stát 2hodiny jen kvůli tomu, aby jsi ušetřil 2l benzínu.
    Teď se na takovouhle situaci podívejte z pohledu výrobce aut. Udělají PHV a stejně z toho na konci je jen hybrid, který veze zátěž v podobě drahé baterie.
    Chápu nechuť výrobců aut dělat auta do zásuvky,tlačit na každý gram CO2, když se neudělal ten hlavní krok a tím jsou dostupné zásuvky v každém městě v každé ulici. Ani bych se nedivil, že za nějakou tu dobu pojedeš Priusem od Tesla Destination Chargeru k Tesla Destination Chargeru.

    1. Auto mam zatim jen rok, proto ten mensi najezd. ty 2 litry na
     Auto mam zatim jen rok, proto ten mensi najezd. ty 2 litry na sto je dlouhodoba celkova spotreba a to jezdime o vikendech celkem casto delsi streky (100-300 km). Samozrejme kvuli 20km EV nebudu nekde nabijet, takovej blazen nejsem ale treba u obchodnich center se da nabijet nekde zadarmo tak kdyz je to pri ceste se obcas stavim. Jako mezistupen je to daleko lepsi nez cistej spalovak. Ja si proste nechci koupit 2x drazsi Leaf kterej me v zime nedoveze ani 200km daleko. Na vetsinu cest by mi stacil ale na ty delsi streky by to byl porad opruz. A mimochodem i tak smesne mala baterka jak mam ja docela pomuze. Hlavne v horskem terenu rekuperuju vsechno. Normalni prius narekuperuje par km a musi brzdit motorem nebo destickama kdezto ja jednou (to byl megakopec) narekuperoval 20km. A na to pak jedu zadarmo. Jednou jsem jel asi 350 km, z toho tretina po dalnici (max 110 km/h) a zbytek okresky a kopce. Prumernou spotrebu to ukazalo asi 3.2 l/100km. Samotnymu mi to pripada nejak moz dobty. Asi vitr v zadech. Samozrejme auto ktery po vybiti baterie jede jen jako fosil je na prd, jenze muj Prius jede pak jako hybrid s tou vyhodou vetsiho rekuperacniho potencialu. Jinak bydlim v Japonsku a 5 let starej mi vysel na 260000 Korun. No nekupte to. Mam to jako preklenovaci auto az se jeste zlepsi EV auta ale uz muzu jezdit na elektriku. nechtelo se mi dalsich par let cekat.

     1. Chtěl jsem se zeptat na ty obchodní centra a na ten
      Chtěl jsem se zeptat na ty obchodní centra a na ten megakopec. 🙂

      V Japonsku je víc nabíjecích stanic, než čerpacích. Dle toho co jsem koukal, tak v každém městě to je co 500m-1000m nějaká nabíjecí stanice. Dokonce se to tváří i jako rychlonabíjecí. To vše vysvětluje. 🙂
      Opravte můj údaj, pokud se pletu o dostupnosti nabíjecích stanic.
      Jen pro zajímavost. Jak to funguje v Japonsku s placením a přístupem k nabíjecím stanicím? Na kolik vyjde v Japonsku 1kWh?

      1. Ten „megakopec“ byl dlouhej 14 km a prumerny stoupani asi
       Ten „megakopec“ byl dlouhej 14 km a prumerny stoupani asi 7,8%. Na kole sem tam malem vypustil dusi. Ten den bylo asi 38 nad nulou. A fakt sem to akorat tim sjezdem nabil naplno. Jinak vetsinou tak 3-10 km. Zalezi samozrejme na delce a sklonu kopce.

       Na placeni to je tak ze mate nejakou kartu od Toyoty, Nissanu atd. Ceny a plany se ruzne lisi. Rychlonabijecky jsou ve mestech vetsinou u prodejen Nissanu a Mitsubishi a Level 2 nabijeni u Toyoty. Tam muzu nabijet zdarma ale k cemu to je pokud pobliz neni nejaka restaurace atd. Navic jsou otevreny jen po dobu otevreni obchodu. Takze to lidi skoro nevyuzivaji. Mam taky kartu NCS, tim se plati vetsinou u hotelu, jednu tady maji i u elektra. Ja mam jen na Level 2 a stoji mi to o neco vic nez snad i nez benzin. Nejsem si uplne jistej, moc casto to nepouzivam. Doma mam zhruba 28 jenu za kWh (nemame nocni proud protoze pronajem) a to je asi o 30% levnejsi nez kolik Prius sezere benzinu, ted to bude asi o vic neb se bezniz zdrazil…. Mesicne doma nabiju tak 70 kWh. U vetsich modernich shopping mall je ted treba 10 stojanu (vetsinou level 2) a pokud mate kartu (plati se jen za jeji vydani), muzete do 3 hodin nabijet zdarma. A i tady, pokud tam nedaji kuzely a je narvano to zabiraj fosily….to se dycky vytocim. Rychlonabijecky jsou hlavne na dalnicich ale bohuzel je tam vetsinou jen 1 kabel. Je to i dost drahy a jeste omezeny asi na 30 minut. Nekde to ted dost kritizovali. Zatim tam malokdy vidim nekoho nabijet ale pokud se EV rozsiri a pokud nedaji vic stojanu…….Supeschargery si zjistite na mape sam. Zatim jsou tu nepokryty oblasti. Tesel vidim vzdycky daleko vic v Praze, tady trosku v Tokiu….

  1. Proč je zde taková nenávist proti hybridům do zásuvky
   Proč je zde taková nenávist proti hybridům do zásuvky ?

   Každý si přece vybere auto podle jeho potřeb a finančních možností.

   Co se týká ridiče tak je problém pokud si koupí špatně auto vždy.

   Nemám nic proti elektromobilům,ale myslím že dost jejich majitelů vůbec nevyužívají jejich potenciál tj. jezdí hrozně málo (zdroj inzeráty ojetých EV.) a tím pádem ekologicky výrobně náročný stroj ani nevyužijí.

   Na druhou stranu může být takový majitel plug – in hybridu který čistě ze zásuvky najede více Km než ten kdo má čisté EV.

   Protože ten kdo má čisté EV na delší jízdy vytahuje svého dízla kterého má pro tyto učely. A i na tomto fóru je takových propagátoru elektrických aut poměrně dost.

   Nevím jestli máte vůbec elektromobil,ale u plug-in hybridu stejně jako u elektromobilu rozhodně nemusíte mít před každou jízdou nabito na 100% stačí mít nabito tolik aby jste bezpečně dojel do cíle . U hybridu to bezpečné dojetí do cíle neplatí protože může dojet na benzín.

   A kobinovaná spotřeba ty 2l co píšete je právě kombinovaná dána poměrem jízd na elektřinu a benzín . Jinak v režimu EV hybrid samozřejmě žádný benzín nebere v bežném provozu.
   Vyjímka je prudká akcelerace a předjíždění ,ale to je věc každého řidiče jak šlape na plyn.

   no rozepsal jsem se.

   Jestli máte dotazy k nabíjecím hybridům ptejte se už mám po pár mesících slušné poznatky. Mám u NIRA PHEV průměrnou spotřebu 1,8 l/100 Km za 4000 Km a jsou tam i jízdy o délce 250 Km bez externího dobíjení. Normální hybridní NIRO mě jezdilo ve stejném mixu za 5,6 l/100 Km takže za 3 měsíce uspora 152 litrů benzínu 350 Kg c02 oproti hybridu.

   1. To není nenávist k hybridům. Prémiová značka Mercedes
    To není nenávist k hybridům. Prémiová značka Mercedes Benz by měla nabízet premiové řešení. Řekněte sám, zda wallbox a jeho instalace v garáži a každodenní manipulace s kabelem je premiové řešení. Já si totiž úplně přesně dovedu představit lidi, co si koupí MB PHEV jen z důvodu daňových úlev a parkovacích možností ve městech. Pak se vytrácí to kouzlo denního dojezdu po městě a do práce 30km bez emisí. Obdobně dnes funguje systém start-stop, kdy ho většina řidičů automaticky vypíná hned po nastartování. Takže ano nechť je PHEV přechod k čistému EV, nechť Kia PHEV má nabíjecí kabel, ale u premiové značky bych očekával bezdrátové nabíjení.
    https://youtu.be/p2xC83uJTIc

    1. pardon reagoval jsem na celkové vyznění komentáře.
     jinak

     pardon reagoval jsem na celkové vyznění komentáře.

     jinak merces má od roku 2017 indukční nabíjení, aspoň podle jejich webu

     mercedes-benz.cz/passengercars/mercedes-benz-cars/models/e-mobility/project-eq/services/charging-onroad.module.html

      1. Tak to je hustá kára. To je trochu extrém to si asi nikdo
       Tak to je hustá kára. To je trochu extrém to si asi nikdo kvůli úspoře benzínu kupovat nebude.

       Test to není,ale píšou že ujede 49 km na baterii, tedy bezemisně, to není málo, to je polovina co umí LEAF 1 generace, protože těch 50 Km opravdu denně využijete, u PHEV můžete jezdit na doraz, to u EV není moc komfortní (mám oba typy pohonu a vím o čem mluvím)

       Takže pokud si to auto někdo kupuje na plazení se v kolonách po městě a občas si vyjede zařádit na autobahn tak se může do těch 3 litrů v průměru klidně vejít.

       Takže za mě to obcházení emisí je, stejně jako u čistých elektromobilů prostě se tváříme, že výroba elektřiny je bezemisní. A výsledná spotřeba je dána poměrem jízd na benzín a elektřinu s tím nikdo nic nenadělá.

       Ale správně provozovaný Plug-in hybrid má přímé emise až 3x lepší než dobrý FULL hybrid a 5-6x lepší než klasika, takže to asi nikdo zakazovat nebude.

 4. takže EQ je to nejlepší
  EQ Power je lepší spalovák
  a EQ

  takže EQ je to nejlepší
  EQ Power je lepší spalovák
  a EQ Boost je ubohý mildhybrid

  každý normální člověk by si to nejlepší představil pod značkou „EQ Boost“ a to nejslabší pod „jen“ EQ; co tam v tom marketingu fetují?

Napsat komentář