Oficiálně: BMW představilo elektrická auta budoucnosti i3 a i8 + VIDEO

začne za měsíc a dva týdny. se ale rozhodlo nečekat. Novinářům proto v pátek na frankfurtském výstavišti představilo svou vizi budoucnosti. Ta má podobu a . foto: BMW

O tom jak velkou váhu německé automobilky přikládají svědčí i skutečnost, že prezentace ve pro více než 1000 novinářů z celého světa se zúčastnil také německý . Obě představená auta stále nesou nálepku „concept“ – výrobě jsou přesto blíž, než by se mohlo zdát.

Ostatně, víme o nich už dlouho. O malém městském elektromobilu BMW Megacity se spekuluje roky. Sportovní plug-in hybrid s názvem zase ve Frankfurtu 2009 uhranul velkou část motoristické veřejnosti. Jejich nové označení i3 a i8 je jen další etapou v velkém snažení automobilky přinést postupně na trh celou novou rodinu šetrných aut.

BMW i3 – čistý elektromobil a verze s extendérem

jednoznačně určeno do města. BMW i3 Concept je podle automobilky „nekompromisně šetrné auto“. Jde o čistý poháněný baterií postavený na architektuře LifeDrive. Díky tomu nabízí nízkou hmotnost, bezpečnost, dynamiku i prostor.

Elektromotor je umístěn na zadní nápravě. Max. výkon je 125 kW/170 koní s točivým momentem 250 Nm. Z 0 na 60 km/h zrychlí auto pod 4 vteřiny, na 100 km/h pod osm vteřin. Čtyřmístné je výjimečné od sebe se otevírajícími dveřmi, které vytvářejí velký prostor. Kapacita kufru je 200 litrů.

Samozřejmostí je možnost využití pro vzdálený přístup k autu. Je možné auto skrz telefon najít, najít nejbližší , zapnout nebo předehřívání či prostě zjistit aktuální status vozu. Asistenční systém BMW ConnectedDrive se pak postará o to, abyste dorazili do svého cíle rychle a bezpečně.

Auto využívá lehkých materiálů s uhlíkovými vlákny, tzv. . Hmotnost auta je přesto slušných 1270 kg. Lithium-iontové akumulátory z toho zabírají největší část a umožní dojezd 120 – 160 km na jedno nabití. Baterie plně dobijete během šesti hodin z běžné 230V zásuvky.

Vývoj vozů řady i začal v BMW už v roce 2007. Za tu dobu BMW nashromážidilo kromě jiného hromadu informací z testování vozů Mini E, tedy elektrické verze . Testy doložily, že dojezd od 120 do 150 km je dostačující pro 90 procent požadavků.

auto elektromobil BMW i3 plug-in hybrid

Přesto, zbývajících 10 procent jsou delší cesty. A tak BMW nabídne ještě před uvedením čistého elektromobilu BMW i3 také verzi s neboli . nazývá REx. Z i3 tak vznikne , kde bude malý tichý benzinový , pravděpodobně velmi úsporný , umístěný na zadní nápravě sloužit čistě jako generátor energie. Motor bude plnit nejpřísnější emisní standard SULEV.

Čistý BMW i3 má na trh přijít v roce . REx verze s extendérem o něco dříve, možná už v roce .

galerie: BMW i3
BMW i3 BMW i3 BMW i3

Základní technické specifikace elektromobilu BMW i3 Concept:

Rozměry délka/výška/šířka mm: 3845/2011/1537
Rozvor: 2 570 mm
Hmotnost: 1 270 kg
Počet sedadel: 4
Zavazadlový prostor: 200 litrů
Max. výkon: elektromotor 125 kW (170 koní)
Max. točivý moment: elektromotor 250 Nm
Max. rychlost: 150 km/h
Aerodynamický odpor: 0,30
Dojezd: 120-160 km
Dobíjení 230 V: 6 hodin
Zrychlení 0-100 km/h: 7,9 s
Zrychlení 80-120 km/h: 6,0 s

BMW i8 – to nejlepší z obou světů

Sportovní Vision EfficientDynamics vypadal ve své době jako zjevení. Nikdo tehdy nevěřil, že by BMW mohlo začít něco třeba i jen vzdáleně podobného začít vyrábět. Zdá se však, že se auto nejspíš do výroby skutečně dostane. Proti původnímu konceptu nastalo ale několik změn.

galerie: BMW i8
BMW i8 BMW i8 BMW i8

Tou hlavní je výměna dieselového motoru za benzinový. To proto, aby se auto lépe prodávalo zejména v a . Tam by ve prostě obhájit nešel. Z 0 na 100 km/h zvládne auto zrychlit pod 5 vteřin. Kombinovaná spotřeba BMW i8 se má pohybovat pod 3 l/100 km. Průměrná reálná by však měla dosáhnout mezi pěti až sedmi litry na 100 km.

Hlavní pohonnou jednotkou je tedy přeplnovaný 1,5l tříválec na přední nápravě s výkonem 200 koní a točivým momentem 300 Nm. Celkový max. výkon v kombinaci s o špičkovém výkonu 130 koní je však 350 koní. Max. rychlost auta je stejně jako v případě i3 elektronicky omezena, tentokrát na 250 km/h.

je umístěna uprostřed mezi přední a zadní nápravou. Čistě na ujede plug-in hybrid BMW i8 až 35 km. Plně baterii dobijete během dvou hodiny z běžné 230V zásuvky. Auto může být poháněno všemi čtyřmi koly najednou. Rozložení hmotnosti je 50:50. K dispozici je 2+2 sedadel. Stejně jako u i3, také v případě i8 se využívá při brždění.

Auta budoucnosti – nejen i3 a i8

Automobilka BMW prodala v roce 2009 1,29 milionu automobilů a 87 000 . Není to největší automobilka na světě, ale rozhodně má zejména menzi znalejšími a movitějšími motoristy jedno z nejlepších jmen. Její luxusní a do posledního detailu propracované stroje se těší oblibě na celém světě.

auto elektromobil BMW i3 plug-in hybrid i8

Nové modely elektromobilu i3 a plug-in hybridu i8 rozhodně nebudou žádné levné hračky. Půjde o plnohodnotná auta, za které si však bavorská továrna řekne tu správnou cenu. Cena elektromobilu BMW i3 začně na 595 000 Kč. V případe i8 můžeme čekat hodně přes 1,5 milionu.

Když už jsme u těch továren, obě nová auta řady i se budou vyrábět v továrně v Lipsku. Výroba bude CO2 neutrální a bude postavena na obnovitelných zdrojích. V současné době BMW zkoumá možnosti stavby vlastní .

Kromě i3 a i8 se spekuluje také o modelu i5, který by měl být konkurencí pro aktuální plug-in hybridy /. Na trhu by měl být v roce 2014. Dále samozřejmě přijdou na řadu kombíky – jako protiváha , SUV/CUV/MPV jako protihráči pro elektrickou , resp. , a další tipy aut. Čísla za písmenkem i zdaleka nejsou vyčerpaná.

tiskové zprávy

3 Comments on “Oficiálně: BMW představilo elektrická auta budoucnosti i3 a i8 + VIDEO”

Napsat komentář