Autosalon Frankfurt 2009: BMW Vision EfficientDynamics koncept

Jak vypadá auto budoucnosti podle představ bavorské automobilky si budeme moct prohlédnout už za pár týdnů na autosalonu ve Frankfurtu. BMW tam kromě jiných vozů představí také futuristický koncept Vision EfficientDynamic. Jde o plug-in diesel hybrid, jehož cílem je spojit výjimečný výkon modelu BMW M3 s vynikající spotřebou. BMW slibuje zrychlení z 0 na 100 km/h během 4,8 sekund a kombinovanou spotřebu 3,75 l/100 km.

Dieselový tříválec o objemu 1.5l a výkonu 163 koní ke potvrzením spekulací o tom, že v budoucnu by BMW chtělo své motory zmenšovat. Nový pohonný systém je dalším stupněm rozvoje hybridního pohonu využitého v nově ohlášeném modelu ActiveHybrid 7. Jeho součástí jsou také dva elektromotory o výkonu 80 a 33 koní, celkový výkon systému je 356 koní.

BMW Vision EfficientDynamics BMW Vision EfficientDynamics BMW Vision EfficientDynamics

Nový koncept Vision EfficientDynamics využívá podle BMW podobného rozložení jako plug-in hybrid Chevy Volt. O šťávu se stará lithium-polymerová baterie, která prochází středovým tunelem v podvozku. Celková kapacita je 10,8 kWh při váze 85 kg. Pokud zapojíte auto do standardní evropské 220V zásuvky, plně se nabije za 2,5 hodiny. Dojezd čistě na elektřinu je 50 km, dalších 640 km poskytuje a nádrž na 25 l. Spotřeba elektřiny tohoto konceptu je 28,16 kWh na 160 km.

Podívejte se na vskutku „německé“ video přímo v článku, nebo si prohlédněte úžasnou galerii tohoto konceptu!

Aerodynamický koeficient konceptu je 0.22, výrazně méně než má Chevy Volt. Navíc je velmi lehký, díky hliníkovému rámu a šasi z polykarbonátů se celková hmotnost pohybuje na 1395 kg. Samozřejmostí jsou LED světla. Emise oxidu uhličitého BMW udává na hodnotě 99 g/km a maximální rychlost elektronicky omezena na 250 km/h. Dva zmíněné elektromotory umožňují plně hybridní pohon, elektronika tedy vybírá tu nejoptimálnější kombinaci pohonu v každé situaci. Rekuperace energie brzdění dodává jinak zbytečně vyzářenou energii zpět do baterií.

5 Comments on “Autosalon Frankfurt 2009: BMW Vision EfficientDynamics koncept”

  1. Jo, tak tohle je fakt haluz
    Jo, tak tohle je fakt haluz mazec ulet kára… to si chlapci z Bakelitového Motorového Wozítka fakt udělali peklostroj. Myslím že design trefily dobře, držim jim palce a rád tohle uvidím na silnici. Otázka druhá, co to bude stát. Asi jako Lambo či Ferárko.

Napsat komentář