Barack Obama zpřísnil standard spotřeby aut v USA

Do roku 2025 se průměrná nově vyrobených v sníží na 5,18 l/100 km. V současné době je to kolem 12 l/100 km. Jde o tzv. standardy, které byly zavedeny v 70. letech jako reakce na první ropnou krizi. Podle Obamy je nejnovější závazek snížení na méně než polovinu jedním z nejdůležitějších kroků, které kdy Amerika podnikla směrem ke snížení své závislosti na . foto: Bílý dům

Většina se totiž ve spotřebuje právě v oblasti dopravy. Nejnovější dohoda americké vlády s třinácti hlavními automobilkami – , , , , , , /, , , , , a , otevírá prostor k významnému šetření.

Co to pro výrobce znamená? Že celkový počet aut vyrobených v modelovém roce 2025 bude muset mít průměrnou spotřebu 5,18 l/100 km. Neznamená to tedy, že každý jednotlivý model musí dosáhnout této průměrné spotřeby. Některá mohou mít průměrnou spotřebu např. 2 l/100 km, jiná třeba i osm litrů na sto kilometrů. Důležitý je celkový průměr.

Zmíněné číslo platí pro všechna osobní a lehká . Standardy CAFE jsou postupně zlepšovány především od této dekády, zatímco uplynulá tři desetiletí stály na místě. Už pro auta modelových řad 2012-2016 platí průměrná spotřeba 7,9 l/100 km.

Bude to znamenat nejen výrazné snížení závislosti na dovozu ropy pro celou Ameriku, která kdysi byla s ohledem na soběstačná, ale také výrazné snížení výdajů pro americké rodiny. To je v těžké době pomalého růstu a vysoké nezaměstnanosti po více než silný argument.

Americké rodiny ušetří celkem 1,7 bilionu dolarů v nákladech na , do roku 2025 to bude 8000 dolarů na každé . Do roku 2025 by se měla snížit celková národní spotřeba ropy o 2,2 milionu . Tedy zhruba o polovinu celkového importu ze zemí OPEC.

Ministr dopravy Ray LaHood řekl, že nové standardy CAFE podpoří ekonomický růst, ochranu životního prostředí a posílí také národní bezpečnost. „Společnou prací připravujeme půdu pro novou generaci čistých vozidel,“ doplnil.

V současné době jednotlivé americké úřady promýšlejí další postup jakým podpořit rozvoj alternativních pohonů a paliv, a tím i snižování spotřeby ropy. To znamená další pobídky k , a . Pobídky pro podnikatele a dopravní firmy s pomocí kterých by bylo možné hybridizovat stávající flotilu nákladních aut.

Současně se hledají alternativní řešení pro zařízení jako je klimatizace, zacházení se stlačeným .

Shrnuto a podtrženo: USA to se šetřením myslí vážně. Americká vláda nakupuje plug-in hybridy a elektromobily. Po celých Státech vznikají pro . Prodávají se tam tisíce a , teprve půl roku po jejich uvedení na trh. Tohle je to, co dá ve střednědobém výhledu USA opět náskok před celým světem.

tisková zpráva

One Comment on “Barack Obama zpřísnil standard spotřeby aut v USA”

Napsat komentář