Barack Obama zpřísnil standard spotřeby aut v USA

Do roku 2025 se průměrná nově vyrobených v sníží na 5,18 l/100 km. V současné době je to kolem 12 l/100 km. Jde o tzv. standardy, které byly zavedeny v 70. letech jako reakce na první ropnou krizi. Podle Obamy je nejnovější závazek snížení na méně než polovinu jedním z nejdůležitějších kroků, které kdy Amerika podnikla směrem ke snížení své závislosti na . foto: Bílý dům

Většina se totiž ve spotřebuje právě v oblasti dopravy. Nejnovější dohoda americké vlády s třinácti hlavními automobilkami – , , , , , , /, , , , , a , otevírá prostor k významnému šetření.

Co to pro výrobce znamená? Že celkový počet aut vyrobených v modelovém roce 2025 bude muset mít průměrnou spotřebu 5,18 l/100 km. Neznamená to tedy, že každý jednotlivý model musí dosáhnout této průměrné spotřeby. Některá mohou mít průměrnou spotřebu např. 2 l/100 km, jiná třeba i osm litrů na sto kilometrů. Důležitý je celkový průměr.

Zmíněné číslo platí pro všechna osobní a lehká . Standardy CAFE jsou postupně zlepšovány především od této dekády, zatímco uplynulá tři desetiletí stály na místě. Už pro auta modelových řad 2012-2016 platí průměrná spotřeba 7,9 l/100 km.

Bude to znamenat nejen výrazné snížení závislosti na dovozu ropy pro celou Ameriku, která kdysi byla s ohledem na soběstačná, ale také výrazné snížení výdajů pro americké rodiny. To je v těžké době pomalého růstu a vysoké nezaměstnanosti po více než silný argument.

Americké rodiny ušetří celkem 1,7 bilionu dolarů v nákladech na , do roku 2025 to bude 8000 dolarů na každé . Do roku 2025 by se měla snížit celková národní spotřeba ropy o 2,2 milionu . Tedy zhruba o polovinu celkového importu ze zemí OPEC.

Ministr dopravy Ray LaHood řekl, že nové standardy CAFE podpoří ekonomický růst, ochranu životního prostředí a posílí také národní bezpečnost. „Společnou prací připravujeme půdu pro novou generaci čistých vozidel,“ doplnil.

V současné době jednotlivé americké úřady promýšlejí další postup jakým podpořit rozvoj alternativních pohonů a paliv, a tím i snižování spotřeby ropy. To znamená další pobídky k , a . Pobídky pro podnikatele a dopravní firmy s pomocí kterých by bylo možné hybridizovat stávající flotilu nákladních aut.

Současně se hledají alternativní řešení pro zařízení jako je klimatizace, zacházení se stlačeným .

Shrnuto a podtrženo: USA to se šetřením myslí vážně. Americká vláda nakupuje plug-in hybridy a elektromobily. Po celých Státech vznikají pro . Prodávají se tam tisíce a , teprve půl roku po jejich uvedení na trh. Tohle je to, co dá ve střednědobém výhledu USA opět náskok před celým světem.

tisková zpráva

Jeden komentář u “Barack Obama zpřísnil standard spotřeby aut v USA”

Napsat komentář