Toyota

– oficiální stránky www.toyota.com
– české stránky www.toyota.cz

Toyota Motor Corporation je dnes druhým největším výrobcem automobilů na světě. Japonská mezinárodní společnosti vyrábí osobní automobily, nákladní automobily, autobusy i roboty. Podle zisku se jedná o jedná o osmou největší společnost na světě. Hlavní sídlo automobilky Toyota se nachází ve městě Toyota, prefektura Aichi.

Historie

Historie automobilky Toyota se datuje k roku 1933, kdy ji založil Kiichiro Toyoda. Jednalo se o sesterskou společnost výrobní společnosti Toyota Industries Corporation (dříve nazývan Toyoda Automatic Loom Works, Ltd.), která vznikla už roku 1926.

V roce 1935 vyrobila první osobní vůz Model A1 a o něco později ve stejném roce také první nákladní automobil G1. Kromě automobilového průmyslu se však Toyota i nadále věnuje také textilnímu průmyslu, vyrábí vlastní tkalcovské stavy a šicí stroje. Věnuje se také biotechnologiím a finančním službám.

Současnost

V roce 2005 vyrobila Toyota (i s pobočkou Daihatsu Motor Company, kterou z poloviny vlastní) na 8,54 milionu aut. Dnes má Toyota přibližně 264 000 zaměstnanců po celém světě a patří mezi přední výrobce automobilů. Zároveň se nebojí zavádět progresivní technologie a jednoznačně patří k lídrům mezi těmi, kdo využívají alternativní pohon a paliva.

V současné době nabízí několik desítek různých modelů automobilů ve všech třídách. Kromě značky Toyota vlastní také značky Scion a Lexus. Její model Toyota Prius patří k nejprodávanějším hybridním automobilům na světě. První model automobilu Toyota Prius byl uveden na trh v roce 1997, dodnes se objevily tři modely (NHW10, NHW11, NHW20).

Toyota je zásadním způsobem přítomna také v České republice. Ve spolupráci s francouzskými automobilkami Peugeot a Citroen vybudovala v Kolíně továrnu Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech.

Budoucnost

V roce 2010 hodlá Toyota uvést na trh populární minivan Toyota Sienna v hybridní verzi. Do roku 2030 pak hodlá automobilka mít v nabídce všechny modely také v hybridním provedení (Hybrid Synergy Drive).

One Comment on “Toyota”

  1. Můžeme být jenom rádi
    Můžeme být jenom rádi že prestižní automobilka dává do budoucnosti takovouto naději a pohladí to na duši,a budeme moci o trošičku lépe dýchati,když vyprovokuje další firmy v rozvoji a investování do jiné výroby než na jakou je svět zvyklý.Jde o to a konzervativci ,zpátečníci a škarohlídi to prognózují,že zajetá konkurence na společný trh ,,štiku“mezi sebe nepustí.To by naznačovalo že globální trh je škodlivý a to přece nikdo s výhledem do budoucnosti nechce.V krajním případě by se filiálky musely zřizovat někde u polárního kruhu,neho na Sibiři,Kamčatce a kdoví kde.A to také nechceme.Spozdravem J.C.

Napsat komentář