Nissan

– oficiální stránky www.nissan.com
– české stránky www.nissan.cz

Nissan Motors je nadnárodní automobilka se sídlem v Japonsku. Automobily vyrábí už od 30. let 20. století. V roce 1999 uzavřela strategickou alianci s francouzskou automobilkou Renault. Vznikla tak aliance Renault-Nissan. Novému šéfovi Carlosu Ghosnovi se podařilo díky restrukturalizačnímu plánu vytáhnout automobilku z problémů.

Průmyslový koncern Nissan byl založen v roku 1928. Zahrnoval až 74 různých firem a byl čtvrtým největším v Japonsku během 2. světové války. Samotná divize Nissan Motors vznikla až roku 1934. Vyráběla nákladní auta, letadla a motory pro japonskou armádu.

Během 50. let podnikla automobilka expanzi na světové trhy. Oblíbené se staly zejména modely Datsun. Během první ropné krize počátkem 70. let se Nissanu velmi dařilo díky nízké spotřebě jeho aut. Počátkem 80. let začal budovat první továrny ve Spojených státech amerických. Ta úplně první stojí ve městě Smyrna, státu Tennessee. Právě tam, kde brzy začne vyrábět elektromobily Nissan Leaf. S výrobou elektrických aut má automobilka dlouholeté zkušenosti, první vyrobila už před desítkami let.

V současné době Nissan vyrábí prakticky všechny typy osobních a nákladních aut od malých městských přes luxusní sedany až po SUV. Nejznámějšími vozy jsou , nebo Nissan Qashqai. Co se týká alternativních pohonů zabývá se Nissan intenzivně především elektrickým pohonem. Kromě toho ale pracuje také na hybridním pohonu a výzkumu palivových článků.

Napsat komentář