Obama schválil omezení spotřeby pro automobilky

Barack Obama konečně přináší Americe tolik potřebné reformy. To, že výrazně zreguloval trh s kreditními kartami nás zas až tak zajímat nemusí. Podstatnější je, že výrazně zpřísnil tzv. CAFE standardy, tedy standardy spotřeby paliva a dále také emisí výfukových plynů pro osobní i nákladní automobily. CAFE (Corporate Average Fuel Economy) omezení byla poprvé zavedena v roce 1975 v reakci na tehdejší ropnou krizi. Nová legislativa říká, že standard průměrné spotřeby automobilů se bude každým rokem od 2011 zvyšovat o pět procent až do roku 2016, kdy by měl dosáhnout hodnoty nejméně 35,5 MPG, tedy zhruba 6,6 l/100 km. Podle Obamy to bude znamenat ušetření zhruba 1,8 mld. barelů ropy během následujících pěti let, což se rovná odsunutí 58 mil. automobilů ze silnic či uzavření 177 uhelných elektráren. Prezident si slibuje, že to zároveň výrazně omezí závislost USA na dovozu ropy. Velké americké automobilky tento krok překvapivě přivítaly s tím, že nyní mají více jistoty pro budoucí plánování.

4 Comments on “Obama schválil omezení spotřeby pro automobilky”

  1. Příroda je v pohodě? To
   Příroda je v pohodě? To myslíte vážně? Co takhle otevřít oči? Ale jasně, proč ne. Vševědové jako Klaus a mu podobní mají svatou pravdu. Budeme dělat bordel, chlastat pivo, ničeho si nevážit, vším plýtvat a v garáži všichni chrochtat. Zdroje jsou přece neomezené! Kašlem na budoucnost, kašlem na děti. Je to přece naše demokratické právo že? Supr. Gratuluju…

   1. Anonym tím možná chtěl
    Anonym tím možná chtěl říct, že příroda jakožto ekosystém nás ani trochu nepotřebuje, zatímco mi ji potřebujeme 100%, jinak zahyneme. Příroda si vždycky dokázala poradit i bez lidí a dokáže to znovu. To, že se dnes mluví o znečištění – vod, půdy, oceánů, je jen takové pěkné zamaskování skutečnosti, že si lidé na téhle krásné modré hroudě kopou vlastní hrob.

Napsat komentář