Honda

– oficiální stránky world.honda.com
– české stránky www.honda.cz

Japonská společnost Honda je nejznámější pro své motocykly a automobily, nicméně zabývá se také výrobou nákladních vozů, skůtrů, robotů, proudových letounů, vodních dopravních prostředků, elektromotorů, zahradním vybavením a mnoha dalšími obory.

Historie

Společnost Honda byla založena v roce 1948. Zakladatelem byl mechanik Soichiro Honda, který v roce 1938 přišel s vlastní podobou pístních kroužků. Pokusil se je prodat společnosti Toyota, ale neúspěšně.

Teprve po dalších dvou letech vylepšování a studia se mu podařilo s Toyotou uzavřít kontrakt. Během 2. světové války se ale situace změnila. Honda začal podnikat na vlastní pěst.

Vytvořil motor a přidělal jej na jízdní kolo, vytvořil tak levný a účelný dopravní prostředek. Své nové společnost dal název Honda Giken Kōgyō Kabushiki Kaisha, anglicky Honda Research Institute Company Ltd., a tedy česky pěkně „Společnost výzkumného institutu Honda“.

Mezi první produkty společnosti Honda patřily především skůtry a motocykly. Už v roce 1958 vstupuje Honda na americký trh pod názvem American Honda Company, o rok později představuje první model v USA, totiž Honda C100 Super.

Během počátku 60. let začíná Honda vyvíjet prototypy osobních automobilů určených především pro japonský trh. Prvním automobilem Honda, který se dostal do výroby, byl pickup T360 z roku 1963. Prvním osobním automobilem Honda byl dvoudvéřový roadster S500.

Současnost

Dnes má společnost Honda po celém světě 144 785 zaměstnanců, hlavní sídlo je v japonském hlavním městě Tokio. Meyi nejznámější modely automobilů součastnosti patří Accord, Civic, Civic Hybrid, Civic Sedan, CR-V, Jazz nebo Legend.

Co se týká motocyklů, má Honda v nabídce nejznámější typy silničních motocyklů jako CBR600F ři VTR1000F Firestorm. Produku ale také „naháče“, choppery, enduro či cestovní motocykly. Zabývá se také vývojem tryskových motorů a robotů.

Nejznámějším robotem je ASIMO, který váží 54 kg, připomíná astronauta a dokáže se samostatně pohybovat až rychlostí 6 km/h.

Budoucnost

Společnost Honda se intenzivně věnuje výzkumu a vývoji nových technologií. Nejnověji představila automobil Honda FCX Clarity, který bude poháněn vodíkovými palivovými články. V roce 2007 představí Honda nový model Acura RD-X. Chystá se také obměna modelů Accord, Pilot, Element a CR-V.

Napsat komentář