Mitsubishi

– oficiální stránky www.mitsubishimotors.com
– české stránky www.mitsubishi.cz

je japonský konglomerát společností podnikajících ve finančnictví a průmyslu. Automobilka se oficiálně jmenuje a je dnes šestou největší v a 17. na světě co do počtu vyrobených aut. Vznikla v roce 1970 oddělením od Mitsubishi Heavy Industries.

Mitsubishi se zaměřuje na výrobu automobilů a lehkých . První model auta představila ovšem už v roce 1917 divize Mitsubishi Shipbuilding Co. Vyrobeno bylo pouze 22 kusů, protože šlo o auto příliš drahé proti svým konkurentům z a .

Později byla loďařská divize sloučena s Mitsubishi Aircraft Co. do Mitsubishi Heavy Industries a zabývala se především výrobou válečných , , a strojů. Skutečný rozvoj automobilismu a tím i automobilky však v nastal teprve s ekonomickým oživením v 60. letech 20. století.

Tehdy Mitsubishi představilo první model Colt 1000, a to v roce 1963. V 70. letech došlo k prodeji 15% podílu ve firmě americkému . Tehdy začala expanze firmy do Evropy. V roce 1980 vyrobilo Mitsubishi Motors milion aut ročně. V roce 1982 vstoupila značka Mitsubishi na americký trh. Jedním z nejúspěšnějších modelů 80. a 90. let je Mitsubishi Pajero.

Od roku 1999 je automobilka v alianci s . Společně vyvíjejí šetrné s využitím přímého vstřikování. Zhruba od roku 2008 také spolupracují na vývoji , resp. pro malá městská auta. Mitsubishi uvedlo na trh v roce 2009 svůj . Ten dodává také koncernu , který ho prodává v pod značkami a .

Napsat komentář