Ford

– oficiální stránky www.ford.com
– české stránky www.ford.cz

Ford Motor Company je dnes mezinárodní automobilka působící ve většině zemí světa. Založil ji 16. června 1903 dnes už legendární podnikatel a průmyslník Henry Ford na předměstí Detroitu – v Dearbornu, Michigan, USA. Detroit se na dalších sto let stal centrem pro automobilový průmysl Spojeých států a chvíli i celé planety. Sídlí tam také automobilky General Motors a Chrysler.

Historie

Henry Ford poprvé zkoušel založit automobilku už v roce 1899 pod názvem Detroit Automobile Comapyn. V roce 1901 ji reorganizoval pod názvem Henry Ford Company. Z ní se časem stala Cadillac Motor Company a o rok později Ford odešel. Práva na název si však nechal. Teprve když bylo Fordovi 40 let (narodil se 1863), založil Ford Motor Company.

Z automobilky Ford se v průběhu následujících desetiletí stala jedna z největších a nejziskovějších firem na světě. Byla také jednou z mála, které přežily velkou ekonomickou krizi 30. let 20. století. Výjimečná je dnes i tím, že je už déle než 100 let v rukou stejné rodiny Fordů.

Automobilka Ford byla okamžitě zisková a svým prvním akcionářům rychle vyplácela tučné dividendy. První auto které vyráběla byl Ford Model A (1903). Později přibyly Model K a Model S. Teprve v roce 1908 přišel nejznámější Model T.

Šlo o první dostupný automobil. Dostupný, tedy levný, byl proto, že se jako první automobil v historii vyráběl na montážní lince. Právě v zavedení tohoto postupu spočívala zdaleka největší Fordova inovace, stejně jako ve vertikální integraci celého procesu výroby.

Současnost

V současné době se Ford, stejně jako většina ostatních světových automobilek, snaží dohnat náskok japonské automobilky Toyota v oblasti hybridního pohonu. V USA aktuálně Ford uvedl nové hybridy Ford C-MAX Energi a Hybrid, plus vlastní elektromobil Ford Focus Electric. Všechna auta mají výrazný úspěch.

Napsat komentář