Volvo

– oficiální stránky www.volvocars.com
– české stránky www.volvocars.com/cz/

Volvo Car Corporation je švédský výrobce prémiových automobilů založený v roce 1927 v Gothenburgu. V roce 1999 automobilku koupila americká společnost Ford. V roce 2010 ji od Fordu koupila čínská holdingová společnost Geely.

V roce 2011 zaznamenalo Volvo rekordní rok, když prodalo celosvětově 449 255 automobilů. Volvo vyrábí vozy typu SUV, kombi, kupé a sedan. Největšími trhy jsou , Švédsko, Německo, Čína, Británie a Belgie.

Automobily značky Volvo už desítky let těží z pověsti nejbezpečnějších a nejspolehlivějších vozů na trhu. Mimo jiné i proto, že v roce 1958 inženýr automobilky Volvo Nils Bohlin vynalezl a nechal si patentovat tříbodový bezpečnostní pás. Ten se pak ve vozech Volvo stal standardem v roce 1959.

Bohlin následně patent otevřel a v zájmu všeobecné bezpečnosti jej dal zdarma k dispozici ostatním výrobcům automobilů. Volvo patří také k průkopníkům využití airbagů, elektronických bezpečnostních systémů (např. upozornění na auta v mrtvém úhlu).

Mezi nejznámější modely značky Volvo dnes patří Volvo S60, V60, S80, V70, XC60, XC70 a velmi oblíbené XC90. V oblasti alternativ se Volvo dlouhodobě zabývá využitím biopaliv a v posledních letech také vývojem plug-in hybridů a elektromobilů. Na trhu však (červen 2014) má zatím jediný takový model, a to Volvo V60 Plug-in hybrid (viz. naše první dojmy).

Napsat komentář