Starosta Londýna chce po Obamovi zaplatit poplatky za vjezd do centra města

Populární starosta bude žádat amerického prezidenta o zaplacení poplatku za vjezd za jeho obrovskou limuzínu přezdívanou ‚The Beast‘ a celou kolonu. Jedno z prezidentovy kolony nedávno vyvolalo na Ostrovech pozdvižení, když se v zaseklo na výjezdu z brány a nemohla jet dál, viz. .   

Pojízdný bunkr nedostal přezdívku „The Beast“, tedy Bestie, jen tak nadarmo. Poprvé byla nová obrněná limuzína představena v roce 2009. Velmi kustomizovaný Cadillac přežije zásah raketou a kdosi také zavtipkoval, že „přímý zásah asteroidem“.

Faktem nicméně je, že při své návštěvě města nad Temží Barack Obama a jeho kolona jaksi opomněli zaplatit poplatek za vjezd do centra, který platí pro všechna auta s nadměrnými emisemi. Pro obrovské limuzíny obzvlášt.

Boris Johnson řekl, že každé auto bude muset zaplatit 10 liber. Problém je, že zamstnanci cizích ambasád se považují za výjimku ze systému a za svá auta platit odmítají. Samozřejmě včetně prezidenta. Johson tak na americké ambasádě vyžaduje doplacení už 5,3 milionu liber.

„Po papežovi jsme poplatky nechtěli když tu byl, potože všechny silnice byly uzavřené, takže Popemobil byl výjimka. Ale to bylo jiné,“ komentoval Johnson situaci. „Během prezidentovy návštěvy ale silnice uzavřené nebyly, takže prezidentova kolona zaplatí,“ dodal.

Ambasády několika států včetně USA považují poplatky za vjezd do centra za daň, a tak se necítí povinny je platit. Londýnský dopravní podnik tvrdí, že celkem už ambasády dluží kolem 51 mil. liber. Mluvčí americké ambasády už se vyjádřila v tom smyslu, že pokud účet za prezidentovu kolonu dorazí, odmítnou jej zaplatit. Odvolává se přitom na Víděňskou konvenci z roku 1960.

Doma přitom Obama neustále prosazuje čistší osobní dopravu, stejně jako jeho vláda. Příkladem v zahraničí se jim ale příliš být nechce.

AP

Napsat komentář