Tesla a Daimler pokračují ve spolupráci

Do správní rady americké automobilky Tesla Motors byl jmenován Harald Kroeger, vice prezident německého koncernu Daimler pro elektroniku a elektrický pohon e-Drive. Nahradil tak svého kolegu Herberta Koehlera. Daimler v roce 2009 investoval do Tesly $50 mil. a podle slov Elona Muska tím firmu podpořil v kritické době.

Ačkoliv je spolupráce s ostatními automobilkami pro Tesla Motors zdrojem příjmů, nejdůležitější pochopitelně zůstává výroba vlastního elektromobilu
foto: Tesla Motors

Elon Musk, šéf Tesla Motors a dvou dalších firem, přiznal v rozhovoru pro magazín Autobloggreen, že investice ve výši $50 mil. přišla z Daimleru právě v ten nejvyšší čas. “S Daimlerem jsme se dohodli na malé dodávce baterií pro Smart Ed za $50 mil. Nebylo to žádné velké nesobecké gesto, ale i tak, museli věřit, že těch $50 mil. prostě nezmizí.”

Od té doby má Daimler ve správní radě Tesla Motors jednoho svého zástupce. Herbert Koehler však 12. listopadu odstoupil a nahradil jej právě Harald Kroeger.

Zakázka na výrobu baterií pro 2. generaci Smart ED je podle všeho již splněna. Baterie pro 3. generaci malého elektromobilu Smart ED totiž vyrábí sám Daimler. Spolupráce však pokračuje – Tesla by měla vyrábět elektrický pohon pro elektromobil Mercedes-benz třídy B E-Cell.

Mercedes-Benz E-Cell Plus Mercedes-Benz E-Cell Plus Mercedes-Benz E-Cell Plus

Kromě Daimleru spolupracuje Tesla takto úzce ještě s automobilkou Toyota. Dohodu o spolupráci uzavřely obě automobilk začátkem roku 2010, kdy Toyota investovaala $50 mil. do akcií Tesla Motors.

O tři měsíce později bylo upřesněno, že obě automobilky budou úzce spolupracovat na vývoji nového elektromobilu Toyota RAV4 EV. Tato spolupráce sama o sobě má hodnotu $100 mil. Elektrické SUV bylo na trh v Kalifornii uvedeno tento rok.

One Comment on “Tesla a Daimler pokračují ve spolupráci”

Napsat komentář