Tesla a Daimler nejspíš připravují elektrickou třídu B

‚Věřím, že Tesla to zvládne,‘ prohlásil nedávno v rozhovoru Bob Lutz, bývalý vysoký manažer General Motors. O pravdivosti jeho slov svědčí i to, že Tesla Motors má nejspíš dohodu o další, intenzivnější spolupráci s Daimlerem. Díky té by mohlo vzniknout plně elektrické Bčko.

Elektromobil Tesla Roadster automobilce nevydělává – umožnil jí ale vyvinout technologie a prokázat, že umí postavit dostupné elektrické auto. A hlavně že ho umí prodat.
foto: Tesla Motors

Tesla Motors se daří čím dám tím lépe. Stoupají prodeje Tesla Roadsteru – pravděpodobně i díky tomu, že je jasné, že příští rok jeho výroba skončí a obnovena bude až v roce 2014. Zároveň stoupají rezervace Modelu S.

Automobilce se podle všeho daří plnit i vývojové kroky elektrického SUV Toyota RAV4EV. I díky tomu akcie firmy stoupají, a to až k současné hodnotě kolem 31 dolarů.

Z nejnovější zprávy pro akcionáře se navíc lze dozvědět, že automobilka podepsala další smlouvu s Daimlerem. Podle ní Tesla vyvine kompletní elektrický pohon pro nějaký budoucí model Daimleru.

Jako nejpříhodnější v tomto případě vypadá třída B, která se dočkala na autosalonu v Ženevě premiérového redesignu. Navíc, Daimler už ji léta testuje ve verzi s palivovými články. A kromě toho se prodává (viz. test) – a bude prodávat – i CNG verze.

Další střípky informací se týkají Tesla Model X, chystaného SUV na podvozku Modelu S. Auto by mělo být k dispozici už koncem roku 2013, standardně nebo za příplatek nabídne pohon všech čtyř kol, a cena by se měla pohybovat v podobných relacích jako cena elektromobilu Model S. Na rok 2014 je pak plánována výroba 10 000 až 15 000 kusů.

Nakonec se ještě vraťme k Bobu Lutzovi. Tento ve švýcarsku narozený veterán automobilového průmysl je de-facto zodpovědný za to, že v General Motors vůbec odstartoval projekt plug-in hybridu Chevrolet Volt.

A byla to právě Tesla, společně s auty jako Toyota Prius, která Lutze přinutila dát Voltu nakonec zelenou. On sám několikrát prohlásil, že na globální oteplování nevěří (ačkoliv to řekl trochu peprněji), nicméně hybridní a elektrická auta nikdy nezatracoval. Naopak svého času prohlásil, že elektrifikace automobilu je nevyhnutelná. A jak vidno, měl pravdu.

Napsat komentář