Rok 2020: cena barelu ropy $300, ropný zlom přichází

Charles Maxwell pracuje v už přes 50 let. V obsáhlém rozhovoru pro magazín IndexUniverse předpovídá, že v roce bude stát $300. To nezní příliš optimisticky. Lidé se podle něj budou must připravit na změny. Má to však i svá pozitiva: bude spustí vlnu technologických inovací, především v oblasti .   

Maxwell v rozhovoru upozorňuje, že ropný zlom sice přijde, ale neměli bychom si ho představovat tak, že „vycucáme“ ze země veškerou . Ta pod povrchem bude vždy a vždycky budou existovat nějaké ropné vrty . Jde o to, že zatímco před 100 lety se ropná pole obvykle vytěžila z 25%, dnes je to asi 40%. Jenže teď už jde pokrok jen velmi pomalu, v ropných polích i nadále zůstává více než polovina ropy, kterou se nedaří dostat na povrch.

„Myslím, že ropný zlom přijde mezi lety 2015 až 2017. Jsme tedy docela blízko,“ řekl doslova Maxwell. Upozorňuje navíc na předpovědi M. King Hubberta, zaměstnance společnosti , který už v roce 1956 předpovídal, že začátkem 70. let nastane ropný zlom ve . Tj. že těžba ropy na území USA začne klesat. Všichni se mu v té době smáli, ale ropný zlom nastal v USA přesně v prosinci 1970. Pak už se nesmál nikdo a začala první .

Maxwell tvrdí, že ještě během let až 2020 zůstane nabídka a poptávka v relativní rovnováze. Skutečné problémy přijdou potom, když produkce začne klesat. „To bude hodně špatná zpráva pro obrovské množství lidí,“ říká. „Vytvořili jsme svět, který ke svému běhu potřebuje ropu. Spoustu ropy,“ dodává.

Jak ven z nadcházející ? „Existuje několik cest,“ říká Maxwell. Jednou z nich je koncept „ropy na příděl“. Jenže protože neexistuje žádná dost velká skupina, která by toto mohla zařídit, bude to muset zařídit trh – prostým razantním zvýšením ceny suroviny. Další cestou je podle Maxwella zásadní rozšíření produkce .

To podle něj znamená více , mnohem víc a také zásob . Vzápětí ale přiznává, že využití zřejmě v budoucnu už nebude možné, zejména z politických a ekologických důvodů. Velký potenciál proto vidí v . Opět ale rychle dodává, že nadejde zlom i v této oblasti, a to za 60 let. Stejně tak vidí i nukleární zlom, tedy dobu kdy se začne snižovat těžba pro , a to za 80 až 100 let.

Jistý potenciál vidí Maxwell také ve . Vhodná místa pro jejich stavbu byla ale v i již obsazena. Jako další tedy přicházejí na řadu , především a . V nich ale Maxwell velký potenciál nevidí. Podíl těchto typů vidí i v budoucnosti v řádu jednotek procent.

Další z hlavních cest z krize vidí jinde: v úsporách a efektivitě. Šetřit, šetřit, šetřit – všude, kde se dá. To je podle Maxwella jeden ze způsobů jak se vyhnout nepříjemným dopadům krize. Supravodiče pro a vedení , se 1 l/100 km, . To je podle něj cesta budoucnosti.

Zároveň uznává, že lidé se budou muset připravit na změnu. je z 97% závislá na ropě. Razantní zvýšení bude znamenat stejně razantní zvýšení cen dovážených – zejména čerstvého ovoce. Vzroste tedy důležitost lokálního .

V současné době cena ropy osciluje mezi $67 a $87. Jenže rapidně rostoucí poptávka po v a způsobí, že v roce 2013 ropa cenu $87 prorazí a bude se zvyšovat. Kolem roku 2015 vidí Maxwell cenu na 130 až 150 dolarech za barel. O pět let později už podle něj bude barel ropy stát až 300 dolarů nominálně, což v dnešních cenách bude znamenat asi 200 dolarů.

34 Comments on “Rok 2020: cena barelu ropy $300, ropný zlom přichází”

  1. Dá sa to s tými solárnymi
    Dá sa to s tými solárnymi panelmi aj inak – pokiaľ viem, najviac sa plánujú na plochách, ktoré sú obtiažne inak využiteľné, ale ak sa namontujú, možno vzniknú pod nimi vhodnejšie podmienky pre rastliny. Slnko bude pražiť na solárne panely a v polotieni pod nimi môžu byť pestované rastliny, ktoré by inak tak náročné podmienky nevydržali.
    Takže polopúšte by mohli byť časom trochu viac zelenšie….

  2. Proc hned katastroficke
    Proc hned katastroficke scenare???
    $300 za barel muze taky znamenat, ze dolar jako takovy se stane pro Evropany drazsim toaletnim papirem (z duvodu napumpovani biliard 10^15 korun do: tamejsi ekonomiky, hratky v Iraku a v Afganistanu), pro me je podstatnejsi, kolik to budev porovnani na evropske ceny, navic Evropa ma podstatne lepe osetreny system hromadne dopravy, takze cena euro/kilometrosobu (nebo euro/kilometrkilogramu) lze lepe skalovat nez v USA, jiste prijeme o cast pohodli ve vlastnictvi vlastniho auta, ale prezijeme to :-),
    Evropa je v tomto ohledu vice „socialistictejsi-neplati tady veta moje auto, moje svoboda“, navic energeticky mix (trikrat slava atomovym elektrarnam) je na rope mnohem mene zavisly nez za velkou louzi …spise bych se obaval politickych rozhodnuti (doprava je draha, takze se kazdy evropsky stat postara jen sam o sebe-predpovidam, ze za techto podminek na tom budou nejlip Francie a Nemecko, protoze jsou geograficky nejlip…pokud by se podarilo odprostit se od narodoveckych sarvatek, pak Visegradska ctyrka)

    1. Tak jiste. Pri plynulem
      Tak jiste. Pri plynulem rustu ceny by k zadne katastrofe nedoslo. Ovsem minulost nas uci, ze takoveto komodity rostou v krizovych skocich. Je to tak dano z principu obchodovani na trzich, kdy na komoditu, ktera slibuje rust se sletaji spekulanti z celeho sveta jako vosy na hrusku a tento rust akceleruji.
      Ale myslet si v dnesnim propojenem svete, ze sice USA budou mit problem, ale nam se tak moc nestane, je naivita. Konec koncu v CR ani treba v Nemecku nebyl pro hospodarskou krizi zadny duvod, presto se tudy prehnala. Stejne tak to bude s krizi ropnou, pokud se na ni nebudeme pripravovat zavadenim alternativnich technologii jiz dnes.

      1. Otázkou může být taky,
        Otázkou může být taky, jestli USA (třistamilionová země) bude pořád hvězdnou stálicí ve všech parametrech a bude největším obchodním partnerem Evropy, nebo hlavně díky svým vlastním problémům skončí na (podle mého odhadu) skvělém 11. místě v ekonomickém žebříčku. Dolar je už příliš dlouho světovou měnou a podle mě jen z tradice. Naproti tomu Německo šlo v době krize odtučňovací dietou a nakonec si počkalo, nebo ještě čeká na odměnu. Česká republika jako je právě závislá na Německu takže bychom se měli zajímat především, co se děje na tamějších trzích a „americké výkřikům“ sice pečlivě naslouchat, ale nedělat z nich katastrofu pro celý svět.

  3. Nemá smysl si z toho dělat
    Nemá smysl si z toho dělat hlavu. Na ceně nezáleží. Stejně nakonec dojde k redukci obyvatel Země, ať už řízené (virus typu ptačí nebo prasečí chřipka) nebo neřízené či částečně řízené (války, hladomory). Cílový rovnovážný stav je vypočten na 1 miliardu obyvatel. Takový počet obyvatel se i bez ropy v pohodě a trvale udržitelně na Zemi uživí. Současný stav je nenormální, nestabilní, přechodný a krátkodobě umožněný těžbou ropy.

    1. maly bevyznamny detail,
      maly bevyznamny detail, Indie a Cina ropu ke svemu rozvoji nepotreboovala, aby se dostala do miliarodvych populaci, spise je potreba silne politicke (politicko/nabozenske) rizeni, aby se svet prehoupl pres 10 miliardovou hranici lidi na Zemi (plane na Sibiri a v Kanade jsou „nastesti“ jeste nevyuzity, co takhle je vyuzit k produkci potravin, taky ulety typu GMO-free organizmu maximalne do deseti let budou proste zakazany(je to proste prilis velky luxus, aby se nejake policko pouzivalo k vynosum 1 brambora na hektar)-podobne jako byvala proklamace Nemecka zbavit se atomovych elektraren a nahradit je vetrniky a slunecniky (nizsi energeticka vyteznost….)byl to prilis velky luxus)

  4. Změna barelu z $90 na $300,
    Změna barelu z $90 na $300, je na litr a koruny změna z 9 Kč na 27 Kč. Rafinace 3 Kč stejná, daň 20 Kč stejná. Suma změny z 32 Kč na 51 Kč. V Evropě si pár lidí zanadává, lehce se zašetří a jinak v pohodě. V americe a především rozvojových zemích to bude větší šok. Jak k nám asijci dostanou ty levný tenisky? 🙂

    1. Je pravda, že například
      Je pravda, že například pasáž o solárních elektrárnách napovídá, že Maxwell např. ani solární technologii nejspíš příliš nerozumí a neodlišuje fotovoltaiku od koncetračních solárních elektráren. Nicméně, pokud se těžbou ropy zabývá přes 50 let, myslím že v tomto směru lze jeho závěry brát za cenné.

      1. Klicovy pro fotovoltaicke
        Klicovy pro fotovoltaicke elektrarny je pokrok v technologii ukladani elektriny a samozrejme v technologii samotnych panelu. Pokud zde dojde k prulomu, a ja myslim, ze situace k tomu s nastupem elektromobilu nazrava, budou vsechny odhady o slunecnich elektrarnach jen sbirkou legracnich cisel.

        1. Myslim, ze solarne
          Myslim, ze solarne elektrarne nemaju vobec ziadnu buducnost. Je to len taka modny vystrelok. Pokryvat Zem drahymi panelmi na vyrobu a aj udrzbu je uplny nezmysel. Zem samotna pohlcuje slnecnu a aj tepelnu energiu a staci ju len nejakym sikovnym sposobom ziskat. Z vody a aj zo Zeme. Napriklad pouzitim tepelnych cerpadiel (viac stupnov).

          1. To uz dava vetsi smysl,
            To uz dava vetsi smysl, ziskavat to teplo ze slunecniho (tepelneho) kolektoru. Tam je alespon to teplo koncentrovane o urcitem potencialu. Ono je to prave naopak. Ziskavat nizkopotencialni teplo je technologicky narocne a bez drahe a v jistem smeru i energeticky narocne technologie se neobejdete. Naproti tomu u toho fotovolt. panelu je vse skryte ve vasem souslovi „drahe panely“. V okamziku kdy se dostaneme na „levne panely“, a cely vyvoj tam milovymi kroky smeruje (cela krize z FVE, kterou tu v CR mame, byla zpusobena prilis rychlym poklesem cen panelu), je situace zcela opacna.

          2. Solární energie určitě
            Solární energie určitě budoucnost má. Fotovoltaika jako lokální zdroj pro obytné jednotky i jako dobíječka elektromobilu. Koncentrační solární elektrárna na poušti, ať už s klasickým párou poháněných generátorem nebo Stirlingovým motorem, má také světlou budoucnost. Solární zdroje musí být ale smysluplně přizpůsobeny místním podmínkám. Nesmí to být jako u nás kdy se obří fotovoltaiky staví na nejúrodnější půdě.

            1. Skusim to inak. Najlacnejsi
              Skusim to inak. Najlacnejsi a najvyhodnejsi sposob ziskavania slnecnej energie s vyuzitim lacnych materialov uz existuje a netreba ho vymyslat. Je to spalovanie biomasy. Pochybujem, ze sa da vyrobit nejaky panel, ktory by bol lacnejsi. Najlacnejsie „solarne panely“ rastu na luke a v lese, navyse ich netreba instalovat a su bezudrzbove. Recykluju sa samy od seba a su ekologicke. Viete o niecom lepsom?

              Suhlasim s tym, ze pust je asi jedine miesto, kde sa oplati stavat nejake slnecne elektrarne, aj ked vyhodnejsie by bolo skor vyuzivat teplo. piesok je tepelny izolant, cize by sa dal pouzit nejaky stroj, ktory by ako zasobnik tepla pouzival teplo nad povrchom a zasobnik „chladu“ by bol pod povrchom.

              1. Myslim, ze nemate pravdu.
                Myslim, ze nemate pravdu. Ucinnost celeho retezce biomasy neni nijak ohromujici, system sklizeni a svozu pracny a poskozujici velke plochy. A stale jde o spalovani, se vsemi emisemi (nemluvim jen o CO2). Az bude FE clanek levnejsi a ucinnejsi, a on bezesporu bude (uz dnes jsou vyvojove vzorky na ucinnosti pres 30% a cena klesa neustale), nebude mit mezi OZE konkurenci.

                1. Emisie zo spalovania biomasy
                  Emisie zo spalovania biomasy patria do normalneho „kolobehu“. CO2, ktore vznika sa hned spotrebuje na nove rastliny. Okrem to rastliny pri normalnom rozklade v prirode aj tak „tleju“. cim vytvaraju takmer uplne rovnake emisie, ako pri spalovani. ZZlepsenie spociva v najdeni vhodnej rastliny, ktora na co najmensiu plochu „pohlti“, co najviac svetla´teda rychlo rastie a nie je narocna na pestovanie, ani manipulaciu pri zbere, atd.

                  Ak aj niekedy bude existovat solarny panel s ucinnostou 30%, tak je treba tiez pocitat s bocnymi nakladmi (tazba, vyroba, montaz, dovoz, udrzba, atd…).

                2. Jak jsem rekl. Ucinnost –
                  Jak jsem rekl. Ucinnost – smyslem rostlin neni premenit co nejvice slunce na palivo. Ucinnost procesu je mala. Pro stejnou energii potrebujete nasobne vetsi plochy nez pro panely. A ty plochy zeme vycerpavate a devastujete. Emise – nejde o CO2. Spalovani z principu produkuje kvanta oxidu dusiku (karcinogenni). Muzete si k tomu vymyslet jakekoliv palivo. Vzdy vam z toho polezou oxidy dusiku (protoze dusik je prevazujici slozkou atmosfery), oxid uhelnaty (protoze spalovani neni nikdy 100%ne dokonale). Dokonce se u spalovani biomasy v malem mnozstvi objevuji i takove jedy jako dioxiny. Spalovani cehokoliv je jednoduse technologie minulosti a v budoucnosti nema misto.

                3. Aj keby bola ucinnost
                  Aj keby bola ucinnost solarnych panelov 100%, tak je nezmysel ich pouzivat (mozno len ako tienidlo). Myslienka solarnych panelov je davno prekonana, pretoze sa bezne pouzivaju elektrarne, ktore dokazu prmenenu slnecnu energiu vyuzit niekolko stonasobne lepsie a s mensimi nakladmi, Su to napriklad vodne elektrarne, vhodne umiestnene veterne elektrarne, prilivove elektrarne… Stavil bz som sa, ze ich tu ospevujete len z dovodu, ze mate zaujem o nejaku dotaciu.

                4. … skoda, mohl jsi se neco
                  … skoda, mohl jsi se neco dozvedet…

              2. …nejlacinější biomasa?v
                …nejlacinější biomasa?v tuto chvíli možná jen proto,že se využívá jen doplňkově.Ve chvíli,kdy by měla nahradit třetinu výkonu Temelína,stoupne poptávka takovým způsobem,že cena i prostého dřeva do krbu se ti nevyplatí koupit.Už dnes bojují výrobci pilinových briket s nedostatkem materiálu.Pamatuji před pár lety,že 10 kg balík byl za 40 kč.Dnes-55,- až 65,-
                To je ta biomasa téměř zdarma????

    2. Obavam se, ze ten kdo tomu
      Obavam se, ze ten kdo tomu nerozumi jste vy. Vesmir je plny metanu. Jsou z nej cele planety. Znamena to tedy, ze plynovy zlom nikdy neprijde? Ne, protoze neni dulezite kolik ceho nekde je, ale jak drahe je to z toho „nekde“ dostat do nadrze ci do zasuvky. Vzdyt i v clanku je receno, ze ropna loziska netezime vice nez ze 40ti procent. Ale tezit to co zbyde, je tak drahe, ze to dava stejny smysl jako tezit metan na Neptunu. Jinymi slovy, ze je v morske vode dostatek uranu nic nerika o uranovem zlomu. Jasne?

Napsat komentář