Štítek: cena ropy
Ropný zlom už nastal
Ropný zlom je okamžik, kdy světová těžba ropy dosáhne svého vrcholu a od té doby bude jen klesat. Podle některých nás teprve čeká, podle Jamese Murraye a Davida Kinga, univerzitních výzkumníků, kteří aktuálně publikovali své poznatky v časopise Nature, už nastal.
Saudské Arábii podle USA dochází ropa, krize už příští rok?
WikiLeaks a Julian Assange se staly tématem číslo jedna konce minulého roku. Unikající tajné dokumenty se ale přelévají i do roku nového. Podle nejnovějších zjištění listu The Guardian z tajných amerických materiálů plyne, že Spojené státy věří, že Saudská Arábie přehání ve svých odhadech zásob ropy.
Rok 2020: cena barelu ropy $300, ropný zlom přichází
Charles Maxwell pracuje v ropném průmyslu už přes 50 let. V obsáhlém rozhovoru pro magazín IndexUniverse předpovídá, že v roce 2020 bude barel ropy stát $300. To nezní příliš optimisticky. Lidé se podle něj budou must připravit na změny. Má to však i svá pozitiva: ropný zlom bude spustí vlnu technologických inovací, především v oblasti energetických úspor.
Americká armáda varuje před nedostatkem ropy
Podle listu Guardian americká armáda varuje, že přebytková produkce ropy by mohla zmizet do dvou. Do roku 2015 by pak mohl tento problém přerůst ve vážné ekonomické a politické důsledky.
Superkondenzátory sú úsporné, ale potrebujú zvýšenie kapacity
Superkondenzátory spĺňajú mnohé požiadavky kladené na elektrické vozidlá (veľmi rýchle nabíjanie a vybíjanie, neobmedzený počet cyklov, atď). Ich hlavnou nevýhodou je, že nie sú zatiaľ schopné poskytnúť dostatok elektrickej energie. Firma SINAUTEC a Shanghai Aowei testuje superkondenzátory v mestskej doprave. Je ich ale možné zatiaľ použiť len pre elektrické autobusy, ktoré majú majú pevne stanovené trasy. Počas takejto jazdy sú potrebné pravidelné zastávky, kde je umožnené ich rýchle dobitie.
Informace o zásobách ropy záměrně pokrucovány?
Britský deník The Guardian přinesl v rámci svého speciálu o budoucnosti ropy také velmi exkluzivní článek týkající se informačního zkreslení o současných zásobách. Podle něj je svět mnohem blíže bodu, kdy ropa opravdu dojde, než se dosud všeobecně předpokládalo.
Renault už nechce vyrábět velká auta
Velká auta už se neprodávají jako dřív – vlastně se neprodávají skoro vůbec, prodeje se propadly mnohde o desítky procent. Naopak segment malých a šetrných automobilů zůstává rapidního úbytku zákazníků ušetřen. A tak není divu, že se francouzský Renault, respektive aliance Renault-Nissan, hodlá v budoucnu zaměřit prakticky výhradně na tento typ aut. Podle informací magazínu Autocar.co.uk hodlá Renault mimo jiné seškrtat plány na výrobu nového modelu Renault Laguna Coupe, hatchbacku Vel Satis a minivanu Espace. Továrny, které měly vyrábět tyto modely budou prý od roku 2011 namísto nich vyrábět menší auta. Produkce starého modelu Renault Laguna bude pokračovat nejspíš až do roku 2011, pak ovšem zanikne a nebude nahrazena novým modelem. Šéf uskupení Renault-Nissan Carlos Ghosn vývoj komentoval slovy „Budeme se muset přizpůsobit novým podmínkám na trhu, znovu promyslet osobní dopravu a přizpůsobit se novým trendům. Zároveň si také myslíme, že v dlouhodobém horizontu zůstane cena ropy vysoká a starost o životní prostředí ještě stoupne.“ Namísto modelů Laguna a Vel Satis bude Renault v Evropě nabízen model Samsung SM5 pod svým názvem. Renault vlastní 80% jihokorejského průmyslového gigantu Samsung Motors, který mimo jiné vyrábí také SUV Koleos.
Ropa opět lámala rekordy
Není tomu ani měsíc, co jsme zde ohlašovali překonání magické hranice 100 USD za barel a je tu další podobná zpráva – ropa včera dosáhla maxima 110,20 USD. Bude zajímavé sledovat, jak se rekordní hodnota projeví u benzínových stanic, které na takové podněty reagují obyčejně velice rychle, zatímco při opačném trendu nabírají značné zpoždění.
Ropa poprvé zavírala nad hranicí 100 USD
V úterý 19. února 2008 se ropa opět obchodovala za více než 100 dolarů za barel. Poprvé v historii však nad touto psychologickou hranicí cena zůstala i po uzavření trhu. Činila 100,01 USD, což je o 4,51 USD více než v závěru přechozího dne.