6 jednoduchých kroků jak globálně snížit spotřebu

Magazín EcoGeek.org přišel s šesti docela jednoduchými způsoby, jak globálně snížit spotřebu automobilů.

  • Zhubnout – Američané jsou nejobéznější národ na světě, mají nejvíce automobilů na světě a tráví v nich nejvíce času. Snížení váhy řidičů i pasažérů (pokud nějací jsou) by ale prospělo spotřebě automobilů na celém světě.
  • Inteligentní semafory – Světové metropole i menší města jsou protkány křižovatkami a semafory. V Londýně strávíte na světlech při cestě přes město dlouhé minuty a možná i desítky minut. Trochu chytřejší semafory by neuškodily. Proč spolu v době internetu a vůbec všeobecného propojování nedokáže městský dopravní systém komunikovat?
  • Dražší benzin a nafta – Ropa je stále dražší, zdražuje také benzin a ropa a spotřebitelé to začínají pociťovat. V Los Angeles v těchto dnech jezdí výrazně méně aut než v minulosti.
  • Jezdit pomaleji – nižší rychlost = nižší spotřeba.
  • Více lidí v autě – Stoupněte si na chvíli k nejrušnější křižovatce ve městě a pozorujte, kolik lidí sedí v projíždějících osobních autech všech velikostí a typů. Jestli spočítáte, že jedno z deseti aut má více než jednoho člověka, můžete si ještě radostí výskat.
  • Snížit zákonem spotřebu – Kdyby v USA nebyla minimální spotřeba automobilů stanovena zákonem na 10,6 l/100 km, byla by ještě vyšší. V Evropě je situace lepší, nicméně zákonné snížení spotřeby automobilů by znamenalo výrazné úspory, které by svým objemem jednoznačně překonaly všechny výše zmíněné kroky.

Za Hybrid.cz přidáváme ještě jeden tip: výrazný rozvoj a především propagace hromadné dopravy.

2 Comments on “6 jednoduchých kroků jak globálně snížit spotřebu”

Napsat komentář