Americká armáda varuje před nedostatkem ropy

Podle listu Guardian americká armáda varuje, že přebytková produkce ropy by mohla zmizet do dvou. Do roku 2015 by pak mohl tento problém přerůst ve vážné ekonomické a politické důsledky.

Cena surové ropy už nějakou dobu znovu rapidně stoupá a brzy by měla dosáhnout 100 dolarů. V Británii už teď dorostla rekordních výšin. Generál James N. Mattis v nové zprávě varuje, že propad do roku 2015 by mohl být až 10 mio. barelů.

Kromě toho dále varuje, že tento vývoj by mohl mít vážné důsledky pro vývoj rozvinutých i rozvíjejích se států, a kromě toho specificky zmiňuje především také Čínu a Indii. Právě tyhle dvě země, zejména ale Čína, v současné době představuje světově nejrychleji rostoucí automobilové trhy.

Zpráva upozorňuje, že nevyjadřuje stanoviska americké vlády, nýbrž armádního velení. Má nicméně poskytnout „intelektuální základy, na kterých se bude stavět koncept budoucího vývoje ozbrojených sil.“

Prezident Barack Obama nedávno oznámil, že se chystá výrazně rozšířit těžbu ropy na domácím území. Americká armáda by mohla využít například i asfaltové písky v Kanadě, ale raději se prý spoléhá na lokální zdroje.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že Mezinárodní energeticá agentura v Paříži poplašné zprávy spíše hasí a ropný zlom je podle ní vzdálený ještě mnoho desítek let. Stejně tak podle názorů americké ministerstva energetiky. Je tedy možné, že americká armáda se prozatím snaží jen strašit. Ale co když ne?

Dva komentáře u “Americká armáda varuje před nedostatkem ropy”

  1. Docela mě dostala zpráva:
    Docela mě dostala zpráva: „Prezident Barack Obama nedávno oznámil, že se chystá výrazně rozšířit těžbu ropy na domácím území. Americká armáda by mohla využít například i asfaltové písky v Kanadě,…. Proč? Kdo viděl film Domov(Home/2009) ví, jak děsivě znečišťující způsob získávání ropy z kanadských asfaltových písků je. Pamatuji si jak před 20lety byl přímo odpor, když chtěl někdo víc financí do vývoje elektromobilů aj. vývojových produktů elektro-vývoje. Pokládali to za hudbu vzdálené budoucnosti. Co bude za 10let? A bude ještě něco?

Napsat komentář