Známý kontroverzní vědec a především byznysmen Craig Venter se spolčil se společností ExxonMobil, jedním z největších světových producentů a zpracovatelů ropy. Co mají za lubem? Nic menšího než zcela proměnit světový trh s ropou. Venter, mimo jiné také veterán z Vietnamské války, je známý svým zájmem o výzkum genomu. A nejen lidského. Momentálně se snaží seč může vytvořit s pomocí mořských řas syntetický organismus, který umožní výrobu ropy přírodní cestou.
Tedy, zas tak jednoduché to není. Mořské řasy patří dnes k nejslibnějším rostlinám budoucnosti. Venter se jich už v roce 2005, kdy založil společnost Synthetic Genomics, chytil proto, že teoreticky by od nich odvozené mikroorganismy mohly umožnit levnou a masovou výrobu biopaliv.
Venter říká, že „některé řasy běžně z oxidu uhličitého při fotosyntéze vyrábějí spoustu oleje, který skladují jako zásobu na horší časy. Vědci se už nějakou dobu snaží přinutit řasy, aby oleje dělaly víc. My se snažíme upravit genom řas tak, aby vyráběly uhlovodíky podobné těm těženým z podzemí. Našim cílem je, aby řasy uhlovodíky neskladovaly, ale nekompromisně pumpovaly do svého okolí. Je pozoruhodné, že tím vlastně zároveň vyrábějí palivo a ve stejnou chvíli i snižují obsah oxidu uhličitého v atmosféře.“
Aktuální dohoda s ExxonMobil dává Venterovi a jeho týmu nejen obrovskou finanční injekci, ale také spoustu zkušeností, které ropný gigant v oblasti zpracování ropy má. Je jasné, že Venter i ExxonMobil to dělají ze zcela zištných důvodů, ale koneckonců proč by také ne. Ropa jednoho dne dojde a možnost její biologické produkce vypadá víc než lákavě. Dočkáme se jednoho dne obrovských zelených farem, které budou produkovat palivo pro naše auta, letadla či jiné dopravní prostředky? A městských bioreaktorů? Uvidíme…
Ačkoliv první generace biopaliv rozhodně nepřinesla prakticky žádnou výhodu v kterékoliv oblasti lidské zájmu – ať už šlo o ekonomiku či ekologii provozu, postupně se rodí nové generace, které už vypadají mnohem lépe. Venterovy řasy prozatím stojí na pomyslném vrcholku téhle pyramidy, a tak není divu, že k nim tenhle šikovný podnikatel dokázal přilákat i velké petrolejářské koncerny. Kromě ExxonMobil spolupracuje Venter také s BP (bývalé British Petroleum, dnes často přezdívané „Beyond Petroleum“).