Report: Autosalon Brno 2009 – Honda Insight poprvé v ČR!

Autosalon Brno 2009

Hned od začátku bylo jasné, že od letošního ročníku Autosalonu Brno nelze očekávat zázraky. Ekonomická krize nemilosrdně drtí celý automobilový svět. Jaké to může mít následky však bylo na letošním autosalonu vidět snad lépe než kdekoliv jinde. Akce se tentokrát konala pouze v pěti pavilonech Brněnského výstaviště, z toho hlavní expozice se odehrávala de-facto ve dvou – miniaturním pavilonu F a velkém P. Zde se představily automobilky jako Audi, BMW, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, KIA, Mazda, Mini, Mitsubishi, Opel, Renault, Seat, Suzuki, Škoda, Volvo či Volkswagen, plus několik dalších výrobců zabývajících se převážně sportovními nebo luxusními vozy jako Bentley či Aston Martin. Zcela však chybí například Toyota.


Autosalon Brno 2009 - stánek elektromobilů
Dvoučlenná redakční výprava magazínu Hybrid.cz samozřejmě hledala především alternativní pohony. Narozdíl od zahraničních autosalonů, ale dokonce například i pražské Autoshow, byl důraz na ekologické automobily zjevně mnohem menší. Hned v rohu pavilonu P nás tedy alespoň příjemně překvapil stánek českých elektromobilistů, kterým se podařilo na jednu plochu sdružit zástupce snad všech firem, které zde mají co dočinění nejen s elektromobily, ale také elektromotorkami či elektroskútry. K vidění tak byly elektrické skútry Vectrix, elektromotorky Quantya, stařičký elektromobil Dora, novější Volkswagen CitySTROMer či předělaný elektromobil Škoda Favorit.
Autosalon Brno 2009 - auta na plyn - Volkswagen, Opel, Mercedes
Autosalon Brno 2009 - elektroskútry Akumoto
Další zelenou linii zaujímala společnost RWE s výstavkou aut na plyn. Jednalo s především například o nedávno představený Volkswagen Passat TSI EcoFuel, dále také vozy Opel a Mercedes. Navíc byla k dispozici přehledná mapa čerpacích stanic na CNG. Česká Škodovka opět ukázala své vozy řady Greenline, tedy Fabia, Octavia i Superb. Zahlédli jsme i jízdní kola Škoda. Hyundai se alespoň otřel o úsporný provoz svým modelem Hyundai i30 vybaveným systém Stop&Start.
Autosalon Brno 2009 - Hyundai i30 se systémem Stop&Start
Autosalon Brno 2009 - Honda Insight
Zdaleka nejzajímavější část naší návštěvy tedy přišla nakonec, když jsme dostali možnost si krátce projet novou Hondu Insight. Zvnějšku velmi pěkné auto nabízí uvnitř pohodlné a příjemné prostředí, nicméně žádný luxus samozřemě nečekejte. Každého jistě uchvátí především přístrojová deska, na které se zobrazují kromě jiného aktuální informace o činnosti hybridního pohonného systému IMA. Na úvod jsme před jízdou obdrželi stručnou instruktáž a pak už se mohli volně prohánět po výstavišti. Ovládání automobilu je velmi snadné, automatická převodovka nabízí několik různých stupňů pro jednotlivé situace. Při rozjezdu Insight trochu nepříjemně „řve“, zvlášť když sešlápnete plyn o něco svižněji.
Autosalon Brno 2009 - Honda Insight
Autosalon Brno 2009 - Honda Insight
Rozhodně nejzábavnější vlastností nové Hondy Insight jsou známé „kytičky“ (Eco Assist). Hraví Japonci z Hondy zabudovali do svého nového hybridu sbírání kytiček, které je jakousi odměnou za ekologicky šetrnou jízdu. Auto vám na displeji názorně ukazuje v jakých mezích máte jezdit, abyste si udrželi co nejnižší spotřebu. Pokud se vám to bude dařit, postupně budete získávat kytičky, které se sčítají vždy v rámci jednotlivé jízdy. Získávání těchto kytiček se však ukládá i do dlouhodobé paměti vozu. Vlevo pod volantem se pak nachází také zelené tlačítko právě s takovou kytičkou, po jeho stisknutí se automobil přepne do módu co možná nejúspornější jízdy. Celkový dojem z krátkého testu byl pozitivní. Nová Honda Insight je jednoduché, levné, úsporné auto. Zajímavé, že na Slovensku se již prodává, zatímco v České republice si na jeho uvedení budeme muset počkat až do srpna nebo září letošního roku.
Autosalon Brno 2009 - Honda Insight
Autosalon Brno 2009 - Honda Insight
O víkendu navštívily brněnský autosalon desetitisíce návštěvníků, kteří se chtěli porozhlédnout co je v oblasti automobilového průmyslu nového. Nízké ceny nových aut lákají zájemce, a to je jen dobře. Navzdory tomu, že letošní ročník je poněkud chudší než ty předchozí, nabízí něco pro každého. Jakkoliv bychom si přáli, aby alternativní pohony byly zastoupeny o něco víc, je logické, že tržní prostředí ČR to zatím neumožňuje. Snad za dva roky!
Autosalon Brno 2009 - Škoda Octavia Greenline

Napsat komentář