Volkswagen

– oficiální stránky www.volkswagen.com
– české stránky www.volkswagen.cz

Volkswagen je německý automobilový koncern se sídlem ve Wolfsburgu. Byl založen 28. května 1937. Skupina Volkswagen je dnes druhým největším aumobilovým výrobcem na světě po japonské automobilce Toyota.

Do Skupiny Volkswagen (Volkswagen Group) dnes patří mimo jiné značky Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat, Škoda a pochopitelně Volkswagen. Kromě toho vlastní také výrobce nákladních automobilů a autobusů MAN, Scania, Neoplan a italského motocyklového výrobce Ducati. Výrazně aktivní je Skupina Volkswagen také v Číně.

Automobilku Volkswagen založila v Německu tamní Národně socialistická německá dělnická strana, jejímž předsedou byl Adolf Hitler. Cílem bylo vyvinout a začít prodávat „lidový vůz“ (německy „Volks-wagen“) a dostat tak automobily k běžným obyvatelům, podobně jako v . Tím autem se nakonec stal slavný Volkswagen Beetle, neboli „Brouk“.

Zajímavá je vlastnická struktura Skupiny Volkswagen. Právě 50,73 % akcií vlastní společnost Porsche SE (plus 2,37 % ve vlastnictví Porsche GmbH), německý automobilový holding založený 1931 ve Stuttgartu Ferdinandem Porsche a Antonem Piëchem. Spojení obou automobilek proběhlo po dlouhých jednáních v roce 2011. Druhým největším akcionářem je spolková země Dolní Sasko, která drží 20 %. Katarský emirát drží 17 %. Zbylých 9,90 % akcií je volně obchodovatelných na burze.

Volkswagen zaměstnává celosvětově kolem 570 000 lidí. V první polovině roku 2013 vydělala automobilka 4,8 mld. euro. Za celý rok 2012 to bylo 21,884 mld. euro.

Napsat komentář