Peugeot: při vývoji elektromobilů se nám osvědčila partnerství

Když automobilka a energetický gigant podepisovali minulý týden smouvu o spolupráci, dostali jsme možnost zeptat se , ředitele divize , na pár otázek.  

Předně nás zajímalo zda Peugeot vůbec uvažuje o vývoji vlastních . i jsou totiž původně japonská , která jsou vyráběna v a v pouze „přeznačkována“.

Na to Grouvel odpovídá, že se jim v tomto ohledu vždy osvědčilo partnerství s jinými automobilkami a tak tomu bude i v budoucnu. Jinými slovy, vlastní vývoj v oblasti osobních elektrických aut od PSA Peugeot Citroen očekávat nemáme.

Odlišné je to ale v oblasti a . Tam má koncern PSA dlouholeté zkušenosti, které jdou několik dekád nazpět.

Právě v současné době začínají ve první dodávky zhruba 1500 kusů elektrických užitkových automobilů a . Jedním z největších odběratelů bude francouzská pošta. PSA dosud dodala francouzské 250 kusů elektrických dodávek.

elektrická auta Peugeot Česká republika ČEZ podpis - Ayoul Grouvel

vlevo: Ayoul Grouvel

Na těchto autech spolupracuje PSA Peugeot Citroen s monackou automobilkou . Ta pro elektrické Berlingo/Partner dodává a pohonný systém, prostě vše co souvisí s elektronikou. Ostatně, elektrické Berlingo od PSA/Venturi bylo k vidění i v , když se tu zastavilo na cestě ze Šanghaje.

Elektrické dodávky začne PSA prodávat během roku v celkem šesti evropských zemí. mezi nimi zatím není, ale údajně lze o našem trhu do budoucna přemýšlet.

Další vývoj užitkových elektromobilů už ale nebude PSA Peugeot Citroen podnikat ve spolupráci s Venturi, nýbrž taktéž s . Společně uvedou na trh v roce elektrickou verzi současného Peugeotu Partner s tím, že Mitsubishi dodá .

Důvod je nasnadě. Venturi je malá firmička zaměřená na nízkoobjemovou výrobu, jak potvrdil magazínu Automotive New Europe také šéf Venturi Gildo Pallanca Pastor. „Nebude dlouho trvat a elektrické dodávky budou vyráběny ve velkých měřítcích, ale naše firma se bude zaměřovat na specializované trhy.“

Co se týká , bude se PSA Peugeot Citroen i nadále zaměřovat především na hybridní pohonné systémy a tam bude směřovat většinu svých zdrojů. PSA očekává, že do roku bude až 11% všech prodaných aut , zaujmou 4-5%.

V roce 2011 se proto PSA chystá na trh uvést a benzinový hybrid . I tady ale bude fungovat určitá forma spolupráce, a to především s německou automobilkou . Společně chtějí vyvíjet různé komponenty pro .

vlastní, autonews

Napsat komentář