Nejvíce aut na zemní plyn provozuje Česká pošta

Česká pošta je dnes jediný státní podnik, který provozuje významnější počet vozidel na stlačený zemní plyn (). V současné době má ve svém vozovém parku přes 470 CNG vozidel. V nejbližší době přibude dalších 10 nákladních vozidel na zemní plyn.

Zákazníci Pražské plynárenské kategorie domácnost a maloodběratel mají od dubna 2012 možnost vyřídit si nejčastěji řešené záležitosti související s dodávkou zemního plynu na 106-ti pražských pobočkách České pošty.
foto: Česká pošta

provozuje celkem 5 400 vozidel s průměrným stářím osm až deset let. V loňském roce se rozhodla pro CNG vozidla a na 5 let získala v rámci operativního leasingu 230 dodávek Fiat na CNG a 182 vozů Fiat Doblo na CNG. Provoz vozidel hodnotí jako bezproblémový a již zaznamenala úsporu nákladů na pohonné hmoty.

Dalších 60 vozů Volkswagen Passat na CNG pořídila pro obchodní divizi. Také nakoupila 46 tahačů a těžkých nákladních vozů Iveco, z nichž některá jsou s pohonem na CNG. Nákladních vozidel Iveco Daily na CNG bude mít Česká pošta nakonec 10 kusů.

Celkově by Česká pošta mohla mít až 2 900 vozidel ve variantě na CNG, závisí ovšem na hustotě plnících stanic. Optimální by byla CNG stanice v každém okresním městě. Dnes je v ČR již 45 veřejných plnicích stanic a další budou i nadále přibývat.

„Přestože počet veřejných CNG stanic neustále roste, stále se setkáváme s názorem, že je jich pořád málo. CNG vozidla ale dnes mají vždy dvě nádrže, jednu na CNG a druhou, většinou dojezdovou, na benzin, takže nikdo nemusí mít obavy, že do místa nedojede. V naší zemi jsme tak trochu s těmi čerpacími stanicemi rozmazleni, protože ČR má nejvíce čerpacích stanic na obyvatele ve střední Evropě,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

Asociace NGV poskytuje poradenství týkající se možnosti přechodu na CNG, ať už je to nabídka vozidel, síť čerpacích stanic, kalkulace návratnosti.

“Kontaktujeme a jsme kontaktováni celou řadou dalších státních podniků, institucí, ale i soukromých subjektů a informujeme je o výhodách pohonu na CNG. Úspora 50 procent na nákladech na palivo je rozhodně zajímavá i pro další podniky,” říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

Dnes stojí jeden metr krychlový CNG cca 18 Kč, přičemž tento jeden metr krychlový odpovídá jednomu litru benzinu, který ovšem stojí více než 35 Kč.

tisková zpráva

One Comment on “Nejvíce aut na zemní plyn provozuje Česká pošta”

Napsat komentář