Oxfordská univerzita aktuálně představila nejnovější výzkumný projekt. Jde o robotické auto. Ale ne jen tak ledajaké. Tamní studenti totiž na autonomní řízení přestavěli elektromobil Nissan Leaf, v současné době nejpopulárnější elektrické auto na světě.
foto: robotcar.co.uk
O vývoj robotického auta v podobě elektromobilu Nissan Leaf se na Oxfordské univerzitě postarala skupina Mobile Robotics Group (MRG). Ta dnes má 22 členů a vedou ji prof. Paul Newman (!!!) a Dr. Ingmar Posner (velmi známá osobnost oblasti autonomní robotiky).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Robotické auto na vodík existuje. Bude jezdit na Měsíci
Do jejich laboratoře ve vědeckém parku Begbroke dorazily dva kusy elektromobilů Nissan Leaf teprve srpnu 2012. Během pouhých pár měsíců ale dokázali nevídané – udělat z něj plně robotické auto.
Na složitých algoritmech počítačového vidění, rozpoznávání překážek, řízení, atd. ale pochopitelně pracovali dlouhá léta předtím.
Robotická auta nevyhnutelně přijdou
Na oficiálně stránce projektu na adrese www.robotcar.org.uk najdete jasná stanoviska týmu. “Nejsme odsouzeni k budoucnosti plné dopravních zácp a nehod. Nakonec budeme mít auta, která se řídí sama, bezpečně interagují s ostatními účastníky silničního provozu a efektivně využívají silnice, …” píší sebevedomě členové MRG.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Česko se může znovu stát hospodářskou velmocí, díky robotickým autům
Budoucnost dopravy: bez řidiče i bez benzínu
Google má další robotické auto, tentokrát hybridní Lexus RX 450h
Jejich RobotCar je k této – dnes už nepříliš vzdálené – budoucnosti dalším krokem. Využívá podobný hardware jako jiná robotická auta, např. ta od společnosti Google – tedy lasery a kamery. Ty pak vytvářejí virtuální model okolí automobilu.
Výjimečné na tomto samořiditelném autě je fakt, že to dělá trochu jiným způsobem, než ostatní. Vývojáři na svých stránkách píší, že by bylo ošidné se spoléhat na systém GPS – už jen proto, že je nepřesný, a navíc nic neříká o nejbližším aktuálním okolí auta.
Rozpoznávání prostředí
MRG místo toho vyvinuli velmi sofistikovaný a mnohem složitější systém. Využívá matematiku pravděpodobnosti a odhadů, aby umožnil počítačům a robotům interpretovat data z mnoha senzorů a kamer, ale i leteckých snímků a dokonce i real-time internetových dotazů.
“Používáme techniky strojového učení abychom vybudovali a zkalibrovali matematické modely, které dokážou vysvětlit to, co robot kolem sebe vidí s ohledem na předchozí zkušenosti (trénování), předchozí znalosti (letecké snímky, mapy a sémantika) a automaticky generované webové dotazy,” píší.
Rádi by touto cestou vyvinuli technologii, která auto-robotům (do mysli se ženou Transformers) umožnili vždy přesně rozpoznat kde se nacházejí a co je kolem nich. Zajímavá je poznámka o tom, že ačkoliv se auta pohybují pouze ve dvou rovinách, “cítit” musí všechny tři.
Ovládání s iPadem
Robotické auto britských studentů se ovládá s pomocí tabletu iPad. Ten poskytuje uživatelské rozhraní k robotovi. Jakmile je auto schopno samo nad sebou převzít kontrolu, prostě stisknete tlačítko “Akceptovat”. Když pak chcete převzít ovládání zpět vy, šlápnete na brzdu, jako u kteréhokoliv jiného automatu.
Jaké další plány britští studenti se svým výzkumem a vývojem je jasné: co nejdříve nasadit robotická auta komerčně. K tomu povede ještě dlouhá cesta, lemovaná mimo jiné legislativními problémy i odporem veřejnosti. Blýská se ale na lepší časy – např. v Kalifornii a Nevadě.
„Umíme toto v Horní Dolní
„Umíme toto v Horní Dolní taky a mnohokrát lépe. Přijeďte se k nám podívat, jak lidem ukazujeme cestu“. 🙂