Tesla hlásí rekordní propad zisku o polovinu

Když Tesla ohlásila, že už neroste a dodávky jsou výrazně pod očekáváním, byl to pro mnohé šok. Finanční výsledky potvrzují propad zisku o polovinu.

Tesla ohlásila finanční výsledky za 1. čtvrtletí 2024. Příjmy automobilky činily $21,301 mld. Čistý zisk se meziročně propadlo o 55 % na $1,129 mld. Zároveň poprvé za dlouhou dobu ubylo hotovosti na účtech, a to o $2,2 mld. na $26,9 mld.

SOUVISEJÍCÍ: Tesla propustí desetinu zaměstnanců

Tesla za poslední čtvrtletí nainstalovala 4,052 GWh baterií, vyrobila 433 371 aut (meziročně -2 %) a dodala 386 810 aut (- 9 %). Počet „Tesla lokací“ se zvýšil na 1258, tedy o 26 % a počet nabíjecích stanic Tesla Supercharger o 26 % na 6249 (konektorů je 57 579, +27 %).

Tesla svádí snížení ziskovosti mimo jiné na masivní investice do umělé inteligence (AI) a navazujícího výzkumu. Tesla dlouhodobě vyvíjí plně robotické řízení a s posledními updaty FSD (Full Self-Driving) se zdá, že se k němu skutečně blíží.

Dalšími důvody snížené ziskovosti jsou podle Tesly náklady na rozjezd výroby Tesla Cybertruck, update v továrnách Fremont a Giga Berlín.

Tesla také výrazně změnila názor na novou generaci elektromobilů. Když Reuters přinesla zprávu, že Tesla ruší dlouho plánovaný projekt levného elektromobilu Tesla Model 2, vypadalo to neuvěřitelně. Něco pravdy na tom ale zjevně bylo. Můžou za to mimo jiné pokroky v AI, díky kterým chce Elon Musk brzy rozjet touběžně očekávané Robotaxi.

Podle Muska se nová generace elektromobilů Tesla bude vyrábět na stávajících linkách. Zároveň pouze „využije prvky platformy nové generace“. Plně má být na nové platformě postaveno Robotaxi.

zdroj: tisková zpráva

6 Comments on “Tesla hlásí rekordní propad zisku o polovinu”

 1. Továrna na plané kecy jede na tři směny.

  Duben 2019 – https://www.hybrid.cz/tesla-predstavila-svou-vizi-sdileni-autonomnich-elektromobilu/

  „Až do druhého čtvrtletí roku 2020 bude tento systém od řidiče vyžadovat jeho pozornost, poté by již měl být na takové úrovni, že řidič nebude k řízení vůbec potřeba.

  V ten moment Tesla plánuje spustit svou přepravní službu označovanou jako Robotaxi, v rámci které využije autonomních schopností vozů svých zákazníků. V praxi to tedy znamená, že majitel může nechat svůj vůz vydělávat v době, kdy jej nebude potřebovat. Vůz bude možné nasdílet do služby skrze aplikaci v mobilním telefonu. Tu využijí i zájemci o jízdu, kteří si skrze ni budou moci přivolat vůz z flotily.

  Elon Musk odhaduje, že Tesla bude mít v době spuštění této služby v provozu již okolo jednoho milionu vozidel. K tomu přidal odhad hodnoty vozu, který bude součástí autonomní flotily, na $200 tisíc s dodatkem, že by bylo finančně šílené kupovat nyní něco jiného než Teslu.

  Důvodem takto optimistického odhadu je $30 tisícový zisk, který dokáže podle Tesly jeden Tesla Model 3 vygenerovat za rok ve službách této přepravní služby. „

  1. v roce 2019 taky sliboval ze cena akcii pujde nahoru, a ja blbec mu uveril a nakoupil 10 akcii pod 15 dolary za kus….. no a blbec jsem byl ze jsem jich nevzal rovnou treba 100 kusu ale jen 10, protoze probehli dva splity a tak z 10 akcii bylo razem 150 akcii, a jejich cena v jednu dobu vystoupala z oneh necelych 150 dolaru na takovych nic moc 57 tisic dolaru, v zari 2022 jsem jednu takovou bezcennou akcii Tesly prodal za lehce nad 310 dolary, proste abych realizoval zisk, tedy zisk vice nez dostatecnej vcetne kompletniho splaceni cele pocatecni investice…a porad me zbejva jeste 149 akcii s aktualni cenou cca 24 tisic dolaru….jako strasny jak nas investory Musk okradl 😀

   zato takovej runner 42 to je ztelesneni zisku, jen skoda ze ti to v diskuzich kazej ty lidi cos je evidentne okrad

    1. a predtim jsi ji shortoval? protoze tehdy mela naprosto nerealny ceny akcii taky, PE bylo vesmes nad stovkou, tedy nasobne vetsi nez je ted

     Tesla ikdys ma propad, tak ma stale nejvetsi marze mezi automobilkama, proste porad na kazdem vyrobenem a prodanem aute vydelava nasobne vic nez jine automobilky

 2. ale jako tohle se povede malokomu, mit propad zisku a v premarketu ziskat 14% do plusu a opravdu otevrit a zavrit obchodni den s plusem 12% po tom, co ohlasim takto „spatne“ vysledky 😀

  shortik me to nijak zvlast neohrozi, stale cilim na 120 dolaru a stale mam short v slusnem nerealizovanem zisku, ale cekal jsme proste vybrani zisku trosku driv a ted tam tech 20 babek bude muset casem naklesat

Napsat komentář