VIDEO: Audi představilo vlastní robotické auto

Google není ve své snaze o vývoj a prosazení robotických aut na silnicích osamocen. Ve stejném tématu se angažují např. i Volvo a v neposlední řadě i Volkswagen. Ten aktuálně skrze svou značku Audi na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013 v Las Vegas předvedl robotizovaný model A7.

Vize spisovatelů science fiction se začínají naplňovat. Robotická auta – např. v podobě Audi A7 – by se mohla začít prodávat už za deset let.
foto: Audi

Audi předvedlo v rámci tiskové konference jak robotický model Audi A7 sám vjede do podzemních garáží a sám také pozadu zaparkuje. Nemálo úchvatná podívaná! A to i přesto, že inženýři Audi potvrdili, že takové auto, které dokáže samo řídit, se začne vyrábět (a prodávat) nejdřív za deset let.

Důvod? Legislativa. Zákony zemí a států nejsou dosud na robotická, autonomní vozidla připraveny. Ale to se začíná pomalu měnit – zasazuje se o to mimo jiné valnou měrou i v úvodu zmíněný , který lobboval za povolení provozu robo-aut v Nevadě. Florida a Kalifornie jsou v závěsu.

Robotická auta jako jsou např. Toyota Prius společnosti využívají LIDAR neboli laserový radar společnosti Velodyne. Ten vytváří 3D mapu okolí vozu s pomocí rychle rotujícího laserového paprsku. samo pak okolí identifikuje a rozhoduje se o pohybu v něm.

Audi podle Ricky Hudiho, šéfinženýra Audi AG, vyvinulo svůj vlastní, výrazně zmenšený LIDAR. Ten je možné zabudovat do přední masky auta, což výrazně zlepšuje vzhled auta (proti obrovské podivné plechovce na střeše jako mají auta ), zlepšuje aerodynamiku a potenciálně i snižuje cenu.

Auto na videu je pomocí smartphone aplikace přivoláno do podzemní garáže, kde samo automaticky zaparkuje. Následující – už nenatočená část – ukázky spočívala v tom, že auto se vrátilo samo zpět na své místo před hotelem, kde zaparkovalo mezi dva kolemstojící vozy.

Audi podle všeho plánuje do svých budoucích modelů přidat tzv. “bezpilotní” mód, který si řidiči budou moct zapnout v okamžiku, kdy prostě nebudou mít na řízení chuť. Auto pak bude řídit za ně a řídič se jen poveze.

To, co automobilka předvedla na CES 2013 je jasnou předzvěstí tohoto trendu. Dalším důvodem, vedle legálních otázek, proč bude nástup robotických autonomních vozidel trvat deset let, je podle Hudiho i miniaturizace. budou napěchovaná elektronikou a speciálními senzory ještě víc, než už jsou běžná auta dnes.

Samořiditelné vozy jsou ale v budoucnosti prakticky nevyhnutelné. Zároveň představují zásadní příležitost – třeba i pro Českou republiku, která by se díky nim mohla znovu stát hospodářskou velmocí.

Napsat komentář