PHEV

PHEV je zkratka anglického “plug-in electric vehicle”. Tedy česky jde o elektrické auto do zásuvky neboli plug-in hybrid. Hybridní auta do zásuvky se proti klasickým hybridům vyznačují tím, že jejich baterii lze dobíjet z běžné zásuvky nebo veřejné dobíjecí stanice. Jejich baterie má také vyšší kapacitu než u běžných hybridů.

Mitsubishi Outlander PHEV patří mezi nejnovější plug-in hybridy na trhu. Jde zároveň o první v kategorii SUV.
foto: Mitsubishi

Plug-in hybridy jsou dalším evolučním stupněm po klasických hybridech. Stojí někde na pomezí hybridu a elektromobilu. Jejich baterie jsou větší než u hybridů, obvykle v jednotkách kWh, a je možné je dobíjet z domácí zásuvky, případně dobíjecí stanice.

Díky tomu jsou ale obvykle také dražší než klasické hybridy. První PHEV na americkém trhu byl Chevrolet Volt. V Evropě je to Opel Ampera. Zanedlouho po nich následovala Toyota Prius plug-in hybrid.

Dnes už (únor 2013) na trhu v v segmentu plug-in hybridů existuje poměrně silná konkurence. Do hry se přidal Ford se svými modely Ford C-Max Energi a Ford Fusion Energi a Honda s modelem Honda Accord plug-in hybrid.

V Japonsku aktuálně Mitsubishi uvedlo první plug-in hybridní SUV v podobě modelu Mitsubishi Outlander Plug-in Hybrid.

Vzhledem k tomu, že tento typ vozů jde velmi dobře na odbyt, včetně aktuálně uvedeného Mitsubishi Outlander Plug-in Hybrid, dá se očekávat čím dál tím větší nabídka a nižší ceny.

Napsat komentář