auta na páru - wankelův motor

Vodná para – zničila ju ropa?

Pokúsme sa predstaviť si motor auta s dostatkom krútiaceho momentu, ktorý vyžaduje koncový prevod len 1.5:1. Auto, ktoré jazdí po ceste rýchlosťou 205 km/h, len pri otáčkach motora 630 ot./min.

Motor, ktorý môže byť trvalo pripojený ku kolesám – bez spojky a prevodovky. Motor, ktorý môže poháňať vozidlo hladko a bez námahy s lineárnym priebehom výkonu od nuly po maximálnu rýchlosť, len otvorením škrtiacej klapky. Motor, v ktorom veľmi dobre horia všetky horľavé kvapalné, alebo plynné palivá bez zničujúcich detonácií a potenciálne veľmi nízkymi emisiami.  

Tesla Roadster

Tesla Roadster za polovic? Jen v Coloradu

Americký stát Colorado nabízí do konce letošního roku neslýchaný příspěvek na koupi elektromobilu Tesla Roadster. Zatímco v ostatních státech dostanete maximálně několik tisíc dolarů, v Coloradu můžete na daních ušetřit až 42 083 dolarů, tedy téměř polovinu ceny elektromobilu!

Lokální vláda zavedla tuhle podporu na základě premisy, že kdokoliv, kdo si chce koupit auto s alternativním pohonem, by měl získat dotaci ve výši rozdílu ceny proti stejnému autu s konvenčním pohonem. V případě Tesly Roadster se tedy nejspíš jedná o Lotus Elise. Dále ale můžete získat daňové zvýhodnění 20 000 dolarů na Lexus LS 600h nebo asi 3000 dolarů na Toyotu Prius či Hondu Insight.

Mercedes-Benz třída B F-CELL

Mercedes-Benz třída B F-CELL – první auto s palivovými články

Nový vůz třídy B F-CELL představuje první, v sériových podmínkách vyrobený osobní vůz Mercedes-Benz využívající k pohonu palivové články. Tento elektromobil přesvědčuje svými suverénními jízdními výkony na úrovni vozu s dvoulitrovým benzínovým motorem a zároveň schopností uplatnit se v běžném každodenním provozu. Přitom se jeho bezemisní pohon spokojí při plnění podmínek nového evropského jízdního cyklu v přepočtu s 3,3 litry paliva na 100 kilometrů (naftový ekvivalent). Počátkem příštího roku bude prvních asi 200 těchto vozů dodáno zákazníkům v Evropě a USA.

Nový automobil s palivovými články nabízí vše, co se od vozu Mercedes-Benz očekává. To znamená vysoká úroveň v oblasti bezpečnosti a komfortu, dále pak žádná omezení co se týká vnitřního prostoru i prostoru pro zavazadla. Ale zákazníci se nemusí zříci ani radosti z jízdy, protože použitý elektromotor má nejvyšší výkon 100 kW/136 k a maximální točivý moment 290 Nm, který je k dispozici již s prvním otočením motoru. ČÍST DÁL…

Mercedes-Benz třída B F-CELL Mercedes-Benz třída B F-CELL Mercedes-Benz třída B F-CELL
Volkswagen Golf Twin Drive

Sní Volkswagen o elektrických ovečkách?

Minulý týden pronesl šéf amerického Volkswagenu Stefan Jacoby, že navzdory úvahám o elektromobilech a dalších alternativách v rámci automobilky nevidí on (osobně?) elektromobily nebo plug-in hybridy jako významnou součástí trhu minimálně po další desetiletí. „Během následujících deseti let nelze čekat výraznou měnu,“ řekl doslova. „Elektromobily nebudou dostupné pro americkou střední třídu,“ upřesnil. „Musíme být realisté.“ Podle Jacobyho je třeba se vážně zabývat spolehlivostí, bezpečností a především životností baterií EV. Šéf americké pobočky zdraznil, že dotažením spousty rozpracovaných technologií jako je Stop&Start nebo lehčí materiály a podobně lze dosáhnout až 50% snížení spotřeby. V kontrastu s Jacobyho proslovem je zajímavé, že Volkswagen chce už letos na Frankfurtském autosalonu představil zcela nový koncept elektromobilu. Údajně by mohlo jít o konkurenta pro Opel Ampera. Podle informací insiderů je vývoj elektrického pohonu v pokročilé fázi a VW se chce letos předvést jako vůdčí technologická síla na domácí půdě.

ETV Motors – mikroturbíny pro REEV

REEV je zkratka pro „range extended electric vehicles“. Neboli elektrické automobily s rozšířeným dojezdem. Nejde o čisté elektromobily, nýbrž o hybridy. Spalovací motor zde však neslouží přímo k pohonu náprav, ale pouze a jen ke generování energie pro elektromotor. Mladá izraelská společnost ETV Motors ohlásila, že se jí od investorů podařilo sehnat finance v hodnotě 12 mil. dolarů. Ty budou určeny na další vývoj mikroturbín pro generátory. Podle ředitele firmy Arnolda Rotha startup uvažuje o licencování technologie a společném vývoji s výrobci automobilů. Výhodou malých turbín určených pro generování energie je skutečnost, že mohou fungovat prakticky na jakékoliv palivo bez větších modifikací. ETV Motors využívají k testování svého vynálezu upravenou Toyotu Prius. Využití malých mikroturbín v masovém měřítku by mohlo znamenat další zlevnění automobilů na alternativní pohon, stejně jako jejich další zefektivnění.

smart fortwo ed - londýnská policie

Londýnská policie chce alternativy

Podle britského magazínu Autocar plánuje britský Scotland Yard nahradit polovinu svého vozového parku (po anglicku „fleet“) vozy s alternativním pohonem. A to během následujících čtyř let. Policejní složky Londýna už dnes využívají na 140 kusů , momentálně pak příslušníci testují elektrickou verzi . „Londýn je pro alternativní pohony jako jsou nebo hybridy dokonalý. Nejen kvůli rychlostnímu omezení na 90 km/h v centru,“ komentoval připravovaný plán Nigel Jakubowski, hlava dopravních služeb londýnské policie. Na policejních služebnách, které elektromobily využívají byly instalovány , takže elektromobily mají cestu připravenou. Teď je otázka co znamená zmínka o tom, že policisté uvažují také o autech na vzduch. Elektromobil Mitsubishi i MiEV jsme už v policejní verzi viděli a dává smysl. Ale Airpod?! I když nakonec, proč ne. Možná lepší za miliony nakoupit nová auta na vzduch, než za miliony přemalovávat stará auta na benzin jako v případě Policie ČR.

AT&T investuje do CNG a hybridů

Americký telekomunikační gigant AT&T oznámil, že v průběhu následujících deseti let hodlá investovat půl miliardy dolarů do hybridních automobilů, případně aut s pohonem na CNG v rámci svých firemních automobilových flotil. Zároveň tím podpoří skomírající americkou ekonomiku stiženou krizí. Do roku 2020 tak bude součástí flotily AT&T až 8000 automobilů na alternativní pohon. Co se týká hybridů, půjde především o vozy značky Ford, v menším množství pak Toyota. Firma chce investovat do klasických benzinových hybridů i plug-in hybridů.

DHL jezdí s vozy na zemní plyn

Společnost DHL Express rozšiřuje služby ekologického doručování zásilek. Její vozový park v České republice se do konce roku rozroste o další čtyři vozidla s alternativním pohonem na zemní plyn. Celkem bude DHL Express v České republice provozovat pět vozidel značky Opel Combo CNG. Vozidla budou jezdit v Praze, Ostravě a Olomouci.

DHL Express tak prověřuje, zda jsou vozidla šetrná k životnímu prostředí schopna dlouhodobě nahradit v současnosti používaný vozový park. Vychází tím rovněž vstříc zákazníkům, kteří požadují služby šetrné k životnímu prostředí. Vozidla na zemní plyn produkují výrazně méně škodlivin než vozidla s klasickým pohonem. A to nejen sledovaných škodlivin – oxidů dusíku, oxidu uhelnatého, oxidu uhličitého, pevných částic, ale i karcinogenních látek – polyaromatických uhlovodíků, aldehydů a aromátů včetně benzenu. Oproti benzinu zemní plyn nabízí potenciál 20 až 25procentního snížení emisí CO2.

Volkswagen Golf TwinDrive

AltCar Expo – plug-in hybridy čeká světlá budoucnost

V americkém Austinu, Texasu proběhl ve dnech 17. a 18. října veletrh a konference AltCar Expo zaměřená na alternativní enegie a dopravu. Proběhla zde celá řada diskusních panelů, jejíchž účastníci se zaměřovali především na v současné době nejrozšířenější typ alternativního pohonuhybridy a konkrétně plug-in hybridy. Ty jsou totiž podle mnohých tou nejslibnější alternativou do budoucna. Aby se ale mohly skutečně masově rozšířit (v USA i dalších zemích), je třeba vyřešit mnoho otázek, které shrnují redaktoři magazínu Autobloggreen:

  • Kolik plug-in hybridů dokáže současná rozvodná síť „utáhnout“ při započítání dodatečných, třeba obnovitelných zdrojů energie?
  • Jaký vliv bude mít náhrada klasických automobilů se spalovacími motory za plug-in hybridy na emise skleníkových plynů?
  • Je moudré vyměnit závislost na ropě ze zahraničí na bateriích ze zahraničí?
  • Jaký vliv bude mít masové rozšíření plug-in hybridů na rozvodnou síť?
Fiat Phylla

Fiat Phylla – elektromobil na italské slunce

Automobilka Fiat ve spolupráci s celou řadou dalších organizací prezentovala před pár dny v Turíně nový koncept ekologického automobilu Fiat Phylla. Jedná se o malý městský automobil využívající alternativních typů pohonu. Primárně je to vodík skrze palivové články a slunce skrze solární panely. Phylla je plně recyklovatelná, nevypouští žádné emise – pouze vodu. Maximální rychlost je 130 km/h, zrychlení z 0 na 50 km/h a šest sekund. V podvozku jsou umístěny lithium-iontové nebo lithium-polymerové baterie. Phylla údajně dokáže ujet až 18 km pouze na nabití pomocí solárních panelů.