Baterie EVC

Elektrické taxi ušetří 1100 dolarů měsíčně

Jan Horčík - 09 Květen 2011

Čínska automobilka provozovala v flotilu 50 . Pilotní program využívající prokázal, že baterie jsou odolné proti horkému létu i drsné zimě, a že dokáží ušetřit významné prostředky i emise.   
elektromobily BYD e6 taxi

Taxi provozovala společnost Pengcheng Electric Taxi. Celkem 50 zmíněných najelo za rok 2,77 milionu kilometrů, tzn. 100 000 km na každé .

Pro se využívaly schopné nabít auto během 20-30 minut. Každé taxi ušetřilo na nákladech v přepočtu přes 1160 dolarů měsíčně.

Ještě do konce srpna letošního roku dodá BYD dalších 250 těchto taxi univerzitě v Shenzenu. etaxi na jedno nabití je 250-300 km s tím, že běžně vozy taxi najedou denně kolem 400 km.

Nejdůležitějším výstupem pilotního projektu je skutečnost, že lithium-železo-fosfátové baterie, kterými jsou vybavena, za celý rok intenzivního využívání a rychlodobíjení neztratila výrazně ani na výkonu, ani na kapacitě.

Kromě toho automobilka BYD zveřejnila výsledky testovacích programů , které provozuje v . Tyto dokážou ujet až 60 km čistě na elektřinu. Flotila několika vozů v Los Angeles najela 23 088 km, z toho 16 688 km čistě na . To znamená průměrnou 2,7 l/100 km.

Dále BYD provozuje ve městech Shenzen a Changsha v také několik eBUS-12. už najely čistě na elektřinu přes 46 000 km. Rychlodobíjení 324kWh baterií trvá tři hodiny. Letos v srpnu budou do Shenzenu dodány další tři stovky těchto . Elektrické autobusy má BYD také v USA.

Čínská automobilka BYD je jednou z tamních největších. Intenzivně se věnuje , zejména elektřině. Investoval do ní několik miliard také americký miliardář . Podle informací firma zanedlouho začne v stavět velkou na baterie za 200 mil. dolarů.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Elektromobilum rozhodne fandim, ale pokud budou dobijeny z klasicke site, jsou spis pritezi nez prinosem. Na vyrobu elektriny (a zejmena v cine) se primarne pouziva uhli nebo plyn. Pak jadro a ostatni neemisni zdroje (vodni elektrarny, geotermalni, vetrne ci slunecni) v mire male nebo nepatrne.
Elektromobil dneska rozhodne neni vyrobek, ktery jak rika clanek "dokáží ušetřit významné prostředky i emise", spis je jenom presune na do elektrarny. A jeste je zvysi, protoze dokud vyuzijete 1kWh na kinetickou energii v automobilu, musite vyrobit nejmene 2kWh (spousta ztrat pri vyrobe, prenosu, transformacich a pod.) A to ekologicke rozhodne neni.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

zajímal by mě článek o zmíněných taxi e6 .. v článku je uveden dojezd 250-300km na jedno nabití a dobití za 20-30min což je perfektní! Myslím, že nebudu sám koho by podrobnosti zajímaly. Např. i případná cena a dostupnost? Plány automobilky na vývoz? Trošku mě mrzí, že spoustu zajímavých článků vyzní do ztracena...

Obrázek uživatele Jan Horčík

Dva starší články o elektromobilu e6 jsou tyto: BYD vstoupí na trh v USA s elektrickým autem e6 a Rok 2010 v USA - elektromobil BYD E6 proti Nissanu Leaf.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Otázka je, jestli se během této přestávky dokáže nabít baterie na takovou kapacitu, aby vydržela další kolečko linky..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ale ty výpočty..
2,77 milionu kilometrů na 50 aut je kolik kilometrů na jedno auto??
Poměr ujetých kilometrů v LA elektřina ku nějaké fosilní palivo znamená spotřebu fosilního paliva jakým postupem??

Jinak zajímavý článek;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle se mi líbí. Ideální v městské dopravě, kdy se jezdí kolečko z konečné do konečné a potom autobus čeká např. 10 - 15 minu, které může věnovat na nabíjení. Ideální s hybridním pohonem, protože pokud se baterie nestihnou nabít, pojede na naftu..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdepak, právě tohle je situace, kdy je hybrid úplně zbytečný. Autobus jezdí podle daného jízdního řádu a doba nabíjení je dopředu známá, je tedy možné si ho snadno správně načasovat. Vozit s sebou ještě naftový motor by bylo značně nadbytečné.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol