Plasty Mucell sníží hmotnost automobilů

Současný světový trend nutí automobilové společnosti k tomu, aby jejich byly úsporné a přívětivé pro životní prostředí. Jedním ze snadnějších kroků vedoucích ke snížení emisí a spotřeby je redukovat co možná nejvíc hmotnost . K tomu by mohla napomoci technologie vstřikování plastů nazvaná , která vede ke snížení jejich celkové hmotnosti.   

Technologii zpracování plastů Mucell, neboli mikrobuněčné pěnové tvarování, vymysleli chytré mozky vědců z (Massachusetts Institute of Technology) a americké firmy Trexel.

Podstatou technologie vedoucí k jejich odlehčení je vstřikování neaktivních plynů (dusík, oxid uhličitý) ve formě superkritických fluidů (SFC) do tekutého plastu.

V závěru procesu dojde k vytvoření pórovité struktury miliónů plynových bublinek o velikosti 5 až 50 µm. Takto vyrobený plast zachovává téměř stejnou pevnost jako jeho obyčejný protějšek.

Výhodou Mucell technologie však je, že dojde ke plastového výrobku o 10 až 20 %.

O technologii Mucell se ve světě ví už od roku 1995, ale až nyní se o ní začala zajímat automobilka , která ji chce v následujících letech začít využívat ve svých automobilech.

Americká automobilka tak chce i s pomocí odlehčeného plastu plnit svůj závazek snížit do roku 2020 celkovou hmotnost malých automobilů o minimálně 100 kg a o 300 kg u velkých vozů.

„Když jsem poprvé uviděl tento pod mikroskopem, pomyslel jsem si, že vypadá jako čokoládové tyčinky. Zatímco bublinky v čokoládě mění vnímání její chuti, v Mucell plastu snižují hmotnost a tím výrazně přispívají ke snížení a paliva,“ říká technický expert Evropského výzkumného střediska Fordu dr. Carsten Starke.

Ford není jediný, kdo se o Mucell plasty zajímá. O testování plastu už projevili vážný zájem například takové automobilky jako je nebo .

One Comment on “Plasty Mucell sníží hmotnost automobilů”

Napsat komentář