Všechna auta v USA musí mít od roku 2018 couvací kameru

Ve Spojených státech se od roku 2018 budou moci prodávat pouze auta vybavená couvací (zpětnou) kamerou. Američané si od zavedení kamer slibují snížení počtu zraněných a usmrcených chodců, zejména dětí a seniorů.

Je tam někdo?
foto: Lexus

Nové pravidlo předkládá americká asociace pro bezpečnost dopravy NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). Automobily vyrobené a prodávané ve Spojených státech musí mít od 1.5. 2018 ve výbavě couvací kameru snímající mrtvý úhel za vozidlem. Pravidlo se týká všech vozidel do 4536 kg (10 000 liber).

Podle údajů jen ve Spojených státech ročně zemře 210 lidí a 15 000 je zraněno díky nacouvání auta na chodce. Na děti připadá 31 % úmrtí a na seniory starší 70 let 26 % úmrtí.

Přitom testy prokázaly jednoznačně pozitivní efekt zadních kamer na bezpečí chodců. Navíc zpětné kamery zabraňují také kolizím s jinými vozidly nebo překážkou.

„Požadavky na zpětnou viditelnost zachrání životy a ušetří mnoho rodin od trápení, které utrpěly po těchto tragických událostech,“ říká David Friedman, ředitel NHTSA. „Už jsme doporučili tento druh život zachraňujících technologií prostřednictvím našeho programu NCAP (New Car Assessment Program) a vybízíme spotřebitele, aby zvážili koupi auta s kamerou již dnes.“

Připomeňme, že NCAP je americkou obdobou evropského Euro NCAP. Obě organizace provádějí nárazové zkoušky, testují bezpečnost vozidel i chodců a udělují hvězdičkové hodnocení.

Do hmotnostního limitu daného pro nové nařízení se vejdou jak osobní automobily, tak SUV, pick-upy, lehké nákladní automobily a dokonce lehké autobusy. NHTSA také stanovuje jasná pravidla na plochu kamerového pokrytí za vozidlem (3×6 metrů), velikost displeje v kabině nebo dobu odezvy kamery.

Odhadovaná cena za instalaci zcela nového zařízení do vozidla se pohybuje kolem 140 dolarů. Pokud už má vůz zabudovaný displej mohla by samotná kamera vyjít na 45 dolarů.

Samozřejmě po Spojených státech budou jezdit i nadále desítky milionů starších vozů bez zpětných kamer. NHTSA předpokládá, že v roce 2054, kdy bude systém couvacích kamer v úplně všech vozech, zachrání před smrtí zhruba 70 osob ročně.

NHTSA

One Comment on “Všechna auta v USA musí mít od roku 2018 couvací kameru”

Napsat komentář