Auta budoucnosti budou z banánů

auto z banánů

Jak bude vypadat v budoucnosti? Z čeho bude vyroben? Na tyto otázky se již dnes snaží odpovědět automobilky svými koncepty futuristických automobilů ze super lehkých slitin. Jenže budoucnost může být zcela jiná. Podle vědců z to totiž vypadá, že bychom v budoucnosti mohli jezdit automobily vyrobenými z ovoce.   

Inženýři ze státní univerzity v Sao Paulu vyvinuli účinný způsob, jak využívat vlákna z banánů a jiného ovoce k výrobě nové generace automobilových plastů. Ty pak mají být mnohem lehčí a pevnější než současné a jejich výroba nemá tolik zatěžovat životní prostředí produkováním .

Unikátní objev v neděli ohlásil vedoucí výzkumu dr. Alcides Leão na 241. setkání Americké chemické společnosti (ACS) v kalifornském Anaheimu.

„Vlastnosti těchto plastů jsou neuvěřitelné,“ řekl Leão. „Jsou o 30 % lehčí a až čtyřikrát pevnější než dnes používané plasty. Věříme, že by se tento nový produkt mohl využívat k výrobě velké škály náhradních dílů, palubních desek nebo nárazníků. Jeho použití výrazně sníží hmotnost automobilu a tím i spotřebu paliva,“ pokračoval dr. Alcides Leão.

Některá z těchto tzv. nano-celulózových vláken dosahují téměř pevnosti kevlaru, jenž se používá např. pro výrobu neprůstřelných vest. Na rozdíl od kevlaru a jiných tradičních plastů vyrobených z nebo , jsou plasty z nano-celulózových vláken vyrobeny kompletně z obnovitelných zdrojů.

Krom snížení má mít nový plast ještě další výhody. Mezi ně patří mimo jiné i vyšší odolnost proti teplu. Testování výrobku již probíhá ve spolupráci s některými automobilovými výrobci a pokud bude vše probíhat podle plánu, měl by se do dvou let začít používat při výrobě automobilů.

7 komentářů u “Auta budoucnosti budou z banánů”

Napsat komentář