Nissan pracuje na elektromobilech s bezdrátovým dobíjením

Jan Horčík - 18 Listopad 2008

Nissan - logo

Elektromobil, který se dobíjí i bez připojení do zásuvky? Jen velmi těžko představitelný koncept, ale přesto se i tímto směrem ubírají zraky výzkumníků společnosti Nissan. Zdánlivé science fiction totiž není zas tak nereálné, jak na první pohled vypadá. Minoru Shinohara, senior vice prezident technologického vývoje v Nissanu, nedávno v rozhovoru o takovém konpcetu mluvil. "Elektrické dobíjení bez připojení je velmi futuristické, ale my potřebujeme automobily s nulovými emisemi. ...V Rusku, Indii i Číně se očekává obrovský nárůst automobilů," řekl doslova Shinohara. Právě on je ve společnosti tím, kdo velkou měrou propaguje elektromobily na úkor ostatních alternativních typů pohonu, jako jsou třeba biopaliva. V jiném rozhovoru prozradil, že Nissan uvede plug-in hybridy do roku 2010 a elektromobily do roku 2011 s tím, že první plně elektrická auta mohou být v USA a v Japonsku (možná také Izraeli a Dánsku) v prodeji už také v roce 2010. Půjde především o malé městské automobily, nicméně zákazníci začnou podle Shinohary požadovat časem také sedany či sportovní automobily. "Chceme být jedničkou v oblasti elektromobilů, což znamená, že musíme pokrýt trh. Jinými slovy, musíme připavit více typů automobilů," dodal. Ale zpět k dobíjení elektromobilů - podle magazínu Seeking Alpha jsou jednou z možností řešení superkondenzátory, další pak třeba vodíkové palivové články. Bedrátový přenos energie nedávno předvedli také výzkumníci společnosti Intel. Pro elektromobily jsou dnes hlavními překážkami cena, váha, infrastruktura dobíjecích stanic a doba nabíjení. Všechno tohle se Japonsko snaží řešit. Nissan například už dlouho pracuje na inteligentním dopravním systému, nedávno se pustil do jeho masivního testování. V zemi jsou postupně budovány pilotní dobíjecí stanice, některé dokonce rychlo-dobíjecí. Co se týká ceny, uvažuje se o tom, že část ceny z elektromobilu by mohla platit japonská vláda. První elektromobily Nissan mají údajně stát podobně jako klasický automobil - ale to jen díky tomu, že nebudou zahrnuty baterie, které si zákazník pronajme samostatně.
elektromobil Nissan Pivo 2 a Minoru Shinohara vpravo

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Představuji Vám svoje stránky o bezdrátovém přenosu energie,
který vynalezl Nikola Tesla a koncovku tomu dal Edwin Gray
v podobě svého bezpalivového elektromotoru. V roce 1975 byl
v USA patentován a následně zakázán. Po roce 2000 se patent
motoru objevil na Internetu. Provedl jsem jeho fyzikální analýzy a na základě nich vytvořil svoje internetové stránky:
http://www.free-motor.org
http://www.free-motor.org/wireless_cze.htm

Ing.Michal Martinů

P.S.Motory Edwina Graye poháněné z okolního elektrostatického
pole mohou dosahovat výkonu i 50 [kW], ale to by bylo nehospodárné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

prenos elmag energie je mozna stara myslenka, ale prakticka realizace je novinka. tesla mozna rozsvitil zarovku na par metru, ale 99% vykonu pritom vyzaril naprosto neuzitecne do okoli. a rozhodne nemel technologie na neco lepsiho.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já si myslím, že Nikola Tesla rozsvítil zářivku bezdrátově z elektrického pole s pomocí pulzně vyvolané vysokofrekvenční elektromagnetické transformace. Že by tako šlo svítit klidně i v lese, ale asi by to rušilo ether, pokud by se to neudělalo frekvenčně nízko. Měl jsem i ty jeho patenty, ale nedaří se mi je najít.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nikola Tesla to vedel velmi dobre a aj to patricne prezentoval.Ale v tej dobe to bolo nepredstavitelne.Hold jeho geniu.Podla mna to co zacinaju teraz aplikovat automobilky v elektromobiloch je vo svojej podstate 100 rokov stara technologia.Tie najjednoduchsie veci su predsa najlepsie.Skoda ze vyvoj tychto technologii bol tak podceneny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky nechápu, co je na bezkontaktním dobíjení tak revolučního. Indukce přeci funguje, p.Wegner(snad jsem nezkomolil jméno. :-) ) už to má doma v garáži. :)

Vypadá to, že článek je jen odněkud přebraný bez ladu a skladu. Nevěřím, že p.Horčík nemá o tomto ani potuchy...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jméno jste zkomolil, tedy pokud jste myslel p. Vegr. A vy jste to u něj v garáži viděl ?? Pokud tu informaci máte z aprílového článku, potom je vše jasné. A p. Vegrovi se ten vtípek povedl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jistě, že jsem to neviděl, někde jsem to četl. Ale to nic nemění na faktu, že indukce funguje...

A p.Vegrovi se omlouvám. ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Elektrické dobíjení bez připojení je velmi futuristické"...tímto tématem se zabýval již známý génius Nikola Tesla (http://cs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla )čili zase tak futuristická myšlenka to není :) jenom se někde pozapoměla... doporučuji knihu "Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy" od Childress David


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?