Koupí Tesla Motors krachující Fisker Automotive?

Jan Horčík - 26 Březen 2013

Elon Musk si na Twitteru “utvítnul”, že hodlá investovat spoustu peněz do něčeho, čemu věří. Zatím není jasné o co půjde. Velké oznámení má přijít už ve čtvrtek. Spekulace jsou pochopitelně velkolepé. Bude se investice týkat Superchargerů, sítě dobíjecích stanic Tesly? Nebo nové dopravního prostředku Hyperloop? Anebo se Tesla Motors chystá koupit krachující Fisker Automotive?auto Tesla Motors koupí Fisker Automotive

Koupí Tesla Motors krachující Fisker Automotive? Zní to velmi nepravděpodobně. Něco se ale určitě děje. Co, to se dozvíme ve čtvrtek.
foto: Hybrid.cz

Spekulace o tom co automobilka Tesla Motors ve čtvrtek skutečně ohlásí začínají nabývat na síle. Vzhledem k tomu, že jde o osobu jménem Elon Musk, dá se čekat skutečně úplně všechno. Zjevně půjde o peníze – velké peníze, jak naznačuje Muskův krátký komentář na Twitteru.

Zajímavý je v této souvislosti fakt, že Tesla nebude přítomna na autosalonu v New Yorku, který začíná už 29.3. a potrvá až do 7.4. Na autosalonech se obvykle sejdou oznámení novinek mnoha světových automobilek – a tak není divu, že když nepřijdete s opravdovou bombou, je snadné zapadnout.

Ve čtvrtek přijde velká věc

Tesla si chce své oznámení “zprostředkovat” samostatně, vystoupit z davu – a tím mu dát vyšší váhu. Jde tedy o něco opravdu velkého. Co se týká Superchargerů, sítě dobíjecích stanic, které jsou pro majitele elektromobilů Tesla (Model S, Roadster) zdarma, tam není co nového hlásit.

galerie: Tesla Model S
Tesla Model S Tesla Model S Tesla Model S

Už víme, že Tesla postupně rozšiřuje pokrytí v USA, následovat bude Kanada a také Evropa a Asie. V Evropě bude první zemí se Superchargery skandinávské Norsko. Důvod? Významně podporuje rozvoj elektromobility.

Může se tedy nové oznámení týkat projektu Hyperloop, tajemné “páté dimenze dopravy“, o níž Musk začal veřejně mluvit před několika měsíci? Pochybujeme. Takový projekt je zatím ještě pořád velmi daleko a v současné době se Musk a jeho parta musí maximálně soustředit na ten byznys, který prosperuje: Tesla Motors, SpaceX a SolarCity.

Fisker? Nepravděpodobné

Oznámení se však má týkat Tesla Motors. Mohlo by tedy skutečně jít o nákup krachující automobilky Fisker Automotive? Tu aktuálně opustil otec zakladatel Henrik Fisker, se kterým měl Musk dříve neshody. Navíc se Fisker nepodařilo odprodat Číňanům a firma je ve velkých finančních potížích.

Spekulace o možném prodeji Fiskeru Tesle se údajně šíří v . Jedná se však o tak divokou konstrukci, že se o ní pro jistotu zatím nikde na veřejnosti příliš nemluví. Elon Musk totiž už v minulosti veřejně prohlásil, že Fisker Karma je spíš průměrný produkt.

Fisker Karma plug-in hybrid test Fisker Karma plug-in hybrid test Fisker Karma plug-in hybrid test

Navíc není jasné co by vlastně Tesla nákupem Fiskeru získala. Fisker nemá vlastní výrobu (plug-in hybrid Fisker Karma si nechal vyrábět ve Finsku ve společnosti Valmet), jeho dealerská síť je poměrně omezená, nemá ani dlouhodobou propracovanou strategii (narozdíl od Tesly).

Když ne Fisker, tak co?

Co má, to je jedno podle Muska velmi průměrné auto, které se daří relativně dobře prodávat, a plány na další nové vozy. Proč by Tesla měla mít zájem o takovou automobilku? Pečlivě budovaná image čistě elektromobilního podniku by s nákupem dostala trhliny. Stejně tak by bylo výrazně obtížnější komunikovat obě značky navenek.

A navíc, Musk fosilním palivům dlouhodobě nevěří, takže se tato spekulace vylučuje s jeho oznámením na Twitteru. Odpověď na otázku “koupí Tesla Fisker?” tedy zní s pravděpodobností přesahující 98 % “Ne.”

Spekulace je to ale zajímavá. Co si myslíte vy, že Tesla ve čtvrtek ohlásí?

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

twitter com/elonmusk
Tady je odkaz na twitter kde je...

Obrázek uživatele den

Mohli ste sem dat originalne znienie jeho tweetu alebo aspon odkaz na jeho twitter ucet. Ano, clovek to vygoogli za sekundu, ale tak ked uz o tom pisete clanok... proste mi to tu chyba:

"Really exciting @TeslaMotors announcement coming on Thursday. Am going to put my money where my mouth is in v major way."

https://twitter.com/elonmusk

Dolezita informacia - bude to az buduci stvrtok 4. aprila 2013:
Slight change of date to ensure no end of quarter distractions -- will be Tues next week.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky za upřesnění a doplnění!

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Taky jsem uz zainvestoval trošičku... A zatím se to vyplácí, jen tak dál...

Obrázek uživatele Jolinar

Fisker??? :D O tom jsem jeste neslysel a opravdu to povazuju za nepravdepodobne :D

Spis bych to videl na osobni Muskovu investici do Tesly. Tesla je znama tim, ze nema nijak zvlast velke zasoby hotovosti (ikdyz podle me $200M neni zase az tak malo :D ) a jeji cash-flow neni tak dobre jak by si investori predstavovali. Musk by tak ziskal jeste vetsi podil ve firme a Tesla vetsi financni stabilitu. Tedy Win-Win :)

Anebo druha moznost, kterou bych videl jako realnou je, ze Musk investuje do Tesly a ta za to koupi prava ci technologie na nove superkapacitory (nebo mozna baterie), o kterych Musk jiz drive mluvil.

Kazdopadne pujde o Muskovy osobni penize nejakym zpusobem investovane do Tesly.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?