Supercharger

Supercharger neboli “superdobíječka” je dobíjecí stanice pro elektromobily společnosti Tesla Motors. Jde o tzv. rychlodobíjecí stanici, a to v současné době nejrychlejší ze všech na trhu dostupných. Standardně má výkon 90 kW a může údajně, podle Elona Muska, jít až ke 120 kW.

Běžné veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily dnes pracují s výkony od 3 kW do 22 kW. Rychlodobíječky pak až do 50 kW (japonský standard CHAdeMO, v Japonsku je k 31.12.2012 kolem 1000 takových stanic). Evropský standard rychlodobíjení Combo2 pracuje s max. výkonem 43,5 kW.

Proti nim je Supercharger od Tesla Motors více než 2x výkonnější. Je to potřeba, protože elektromobily Tesla, např. Model S, jsou vybaveny bateriemi o kapacitách od 45 kWh do 85 kWh. Plánuje se údajně také 125kWh verze. Stejné baterie budou mít i chystané elektrické SUV Model X, roadster Model R a pravděpodobně i kompakt Model C.

Původně navrhovaná podoba super-dobíječek pro elektromobily Tesla byla poněkud pompéznější než to s čím se řidi skutečně setkávají v ulicích
foto: Tesla

Automobilka Tesla Motors se proto rozhodla vybudovat po celých síť dobíjecích stanic určenou exkluzivně pro svá auta. Jiné elektromobily u ní dobíjet nemohou, už jen z důvodu nekompatibility konektoru. Dobíjení je ZDARMA a naplno se auto dobije zhruba za hodinu (dle stavu vybití a konfigurace).

K začátku roku 2013 mohou stanice využívat de-facto pouze majitelé elektrického rodinného vozu Model S, a to pouze 60kW a 85kW verze, které jsou superdobíjením vybaveny. Výhodou je, že energie, kterou dobíjecí stanice Supercharger dobíjejí auta pochází ze slunce či obecně obnovitelných zdrojů energie.

Buďto jsou solární panely umístěny přímo u dobíjecí stanice Supercharger, anebo Tesla nakupuje energii z obnovitelných zdrojů. V současné době (leden 2013) je Superchargery pokryta téměř celá Kalifornie (6) a dvě se nacházejí na východním pobřeží.

auto elektromobil Tesla Motors superchargers - super-dobíječky dobíjecí stanice USA mapa

Takhle má sít dobíjecích stanic Tesla Motors vypadat už za dva roky. Zatím jich je v provozu šest, pouze v Kalifornii.
foto: Tesla Motors

V budoucnu má ale síť pokrýt celé Spojené státy americké, část Kanady a brzy také Evropu. Majitelé elektromobilů značky Tesla Motors tak budou moct cestovat po světě zcela zadarmo a doslova na sluneční pohon. Elon Musk předpokládá, že “navždy”.

Napsat komentář