ČEZ předal ve Vrchlabí dva elektromobily Peugeot iOn

V úterý 24. května proběhlo ve předání dvou městu a Správě Krkonošského národního parku. zároveň zopakoval svůj záměr instalovat a přeměnit Vrchlabí ve , tedy energeticky soběstačnou oblasti intenzivně využívající .   
foto: ČEZ/Peugeot

Vrchlabí se stane společně s částí východních Čech a Liberecka první oblastí, kde začne nasazovat 32 000 chytrých elektroměrů. Celkem 6000 bude putovat právě do Vrchlabí, kde se začnou vybavovat už v červnu 2011. Chytré elektroměry jsou však jen část z celé přeměny ve Smart Region.

Podle Jiřího Kudrnáče, ředitele divize ČEZ Distribuce, půjde projekt Smart Region ve Vrchlabí ještě mnohem dál. V jeho rámci se budou v podnicích (např. ) a dalších spolupracujících organizacích instalovat plynové .

Ty zajistí alespoň částečnou, postupně však pokud možnost kompletní energetickou nezávislost regionu Vrchlabí na . Pro Vrchlabí to bude znamenat posilování rozvodné sítě, instalaci nových ovládacích prvků a nějaký čas také rozkopané ulice.

ČEZ chce do energetické a v příštích letech výrazně investovat. To zároveň znamená významné investice do a . Z velké části se totiž začíná propojovat s průmyslem informačních a komunikačních technologií.

Právě ty dokážou monitorovat a přenášet aktuální informace o vývoji výroby a spotřeby v síti všemi směry. Na výzkumných pracovištích univerzit jako je , Vysoká škola báňská a dalších pak bude vyvinout takové algoritmy, které dokážou chytrou síť () uřídit.

Taková inteligentní rozvodná síť pak bude mít i tzv. „self-healing“, tedy sebe-léčící funkce. Dokáže tedy např. sama opravit výpadek v určité oblasti nebo vyrovnávat výkyvy bez zásahu člověka.

elektromobil Tomáš Chmelík Peugeot iOn ČEZ Vrchlabí

Časový harmonogram je samozřejmě dlouhodobý. V letech 2010-11 probíhá nasazování Smart Meters, chytrých elektroměrů. Od letošního roku začne také nasazování pro , ČEZ jich chce vybudovat celkem 200 v celé České republice. Ve Vrchlabí to bude 1x a celkem 4x stanice normálního .

Každá ze čtyř běžných stanic dokáže najednou dobíjet až dvě . Kromě toho se uvažuje také o instalaci domácích dobíjecích stanic. , manažer útvari čistých technologií skupiny ČEZ upřesnil, že domácí stanice výrazně zvýší komfort dobíjení, a především v budoucnu nabídnou možnosti inteligentního chování a cenotvorby pro různé distributory.

Domácí dobíjecí stanice tak dokáže spolupracovat v rámci celé Smart Grid a např. zařídit dobíjení v noci, případně koupit elektřinu od toho operátora, který právě nabídne nejvýhodnější cenu.

Chmelík zároveň dodal, že elektromobily jsou už dnes reálné téma o které má cenu se zajímat. Upozornil ale, že pokud má její rozvoj nastat také v České republice, bude třeba podpory ze strany státu. V této oblasti se ČEZ údajně již angažuje, a to zejména skrze Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu.

První dva elektromobily Peugeot iOn ve Vrchlabí využije městská samospráva a Správa KRNAP.

Dva komentáře u “ČEZ předal ve Vrchlabí dva elektromobily Peugeot iOn”

 1. Peugeot iOn — to si
  Peugeot iOn — to si děláte legraci 750tisíc za nákupní tašku????
  při ceně 150tisíc za srovnatelné auto zbývá POHÝCH 600tisíc na benzín……
  což představuje při spotřebě 6l na 100km a ceně 35Kč za litr UJETÝCH pouhých 275000km…
  fakt nevím – dělá si někdo legraci???
  kasak

Napsat komentář