BMW a Tesla: spolupráce v oblasti dobíjení elektromobilů?

Elon Musk, šéf Tesla Motors, aktuálně ohlásil, že automobilka otevírá své patenty pro kohokoliv, kdo je bude chtít v dobré víře využít. Mezi prvními bude možná bavorský výrobce luxusních vozů BMW. Dočkáme se doby, kdy se elektromobily BMW i3 budou dobíjet v Superchargerech?

Rychlodobíjecí stanice Tesla Supercharger
foto: Tesla Motors

Musk zdůvodnil otevření patentů tím, že chce uspíšit nástup elektromobilů. Pouze den předtím se podle agentury Reuters setkali nejvyšší představitelé automobilek Tesla Motors a BMW. Cílem setkání bylo dohodnout se právě na možnostech vzájemné podpory v oblasti rozvoje elektromobility, s primárním zaměřením na dobíjení.

BMW sice dnes už dodává dvě elektrická auta – úspěšné malé městské auto BMW i3 a nově také sportovní plug-in hybrid BMW i8, ale narozdíl od Tesla Motors (nebo třeba i Nissanu) nemá propracovanou strategii budování dobíjecích stanic.

Většina uživatelů elektromobilů dobíjí svá auta doma. Ale veřejné dobíjecí stanice jsou pro skutečný rozvoj elektromobility nutnost. Tesla buduje v , Evropa i Číně svou síť rychlodobíjecích stanic Supercharger a už podle dřívejších prohlášení vedení je otevřena tomu, aby k ní měli přístup i další výrobci elektromobilů.

Mezi prvními by to podle aktuálních zpráv mohlo být právě BMW. A dokonce dřív, než jsme si mysleli.

4 Comments on “BMW a Tesla: spolupráce v oblasti dobíjení elektromobilů?”

    1. Rychlodobíjecích stanic je
      Rychlodobíjecích stanic je pořád poměrně málo, navíc jsou roztříštěné způsoby placení/ovládání – právě zde má Tesla, nebo i Nissan, jednoznačně navrch. Automobilky pak obvykle přemýšlejí právě pouze v intencích výroby a prodeje elektromobilů, ale na tento důležitý aspekt už nemají „kapacity“.

Napsat komentář