Škoda Auto

– oficiální stránky www.skoda-auto.com
– české stránky www.skoda-auto.cz

Původ největší české a jednoho z nejznámějšího průmyslových podniků v sahá až na konec 19. století. Tehdy si jistý Václav Klement koupil . Brzy se však objevila závada, a tak napsal Klement dopis, ve kterém firmu žádal o opravu. Firma Seidel & Nauman se však ohradila proti němčině, kterou Klement používal. A tak si Václav Klement a Václav Laurin založili vlastní opravnu bicyklů s názvem Laurin & Klement.

Brzy začali kola sami vyrábět pod značkou Slavia. Přes kola pokračovali k motorkám a v roce 1905 začali vyrábět také . Prvním byl model Voiturette A. V roce 1914 je Laurin & Klement největší automobilkou Rakouska-Uherska. V roce 1925 prodávají majitelé svou továrnu Škodovým závodům, tehdy velmi silnému průmyslovému podniku v Československu. Podniku se dařilo i na mezinárodních trzích, zejména s modelem Škoda Popular.

Období 2. světové války a komunistické vlády v Československu bylo pro Škodovku dlouhodobě špatným obdobím, které ale přesto dokázala ustát. Ačkoliv vyráběla prakticky pouze pro domácí trh, přežívala až do roku 1989. Už krátce po politickém převratu vláda Československa rozhodla o vstupu strategického partnera v podobě německého koncernu . 16. dubna 1991 zahájil svou činnost společný podnik Škoda, automobilová a.s., jenž se stal vedle firem VW, a čtvrtou značkou koncernu.

V posledních letech uvedla Škoda na trh několik nových modelů automobilů, jmenovitě , či . Škoda Auto je v současnosti největším českým exportérem a jednou z největších českých firem podle tržeb. Na aktuálně Škoda představila řadu úsporných modelů , např. , a . Zároveň předvedla také svůj první elektromobil v podobě .

Napsat komentář