Jak postavit elektromotorku za rok + VIDEO

Začátkem roku si motocykový závodník Chip Yates usmyslel, že postaví . Ale ne jen tak ledajakou. Závodní, co nejrychlejší, aby se mohla postavit na start se svými benzinovými předchůdci a porazit je. Během jediného roku se mu to podařilo.   

Chip Yates, ročník 1971, j profesionální motocyklový závodník ze . V roce 2010 se rozhodl, že postaví tu nejvýkonnější závodní elektromotorku.

Spolu s týmem konstruktérů začal pracovat na projektu nazvaném příhodně „Swigz“ (zhruba stejný zvuk slyšíte, když kolem vás elektromotorka neslyšně prolétne). Sto šedesát devět koní výkonu, 266 kg hmotnosti. To je sakra hodně na .

Yates stavěl svůj stroj především proto, aby se mohl zúčastnit závodů a . Jenže pořadatelé závodů se Yatesova obrovského stroje zalekli a pro v roce 2011 zavedli nové pravidlo: max. hmotnost 250 kg.

Elektromotorka Swigz je založena na rámu Suzuki GSX-R750. Ten je doplněn o elektromotor s výkonem 194 koní a 400 Nm kroutícího momentu. Brzdy značky , odpružení Ohlins – je jasné, že Yates na svém stroji nešetří.

elektromotorky Swigz Chip Yates

Celkem se v nachází 102 jednotlivých , které dohromady dokážou uložit 11,5 kWh energie. Ta je pomocí systému. , přestože operuje s 94% účinností, papá značné množství energie a zajet šet kol závodu není jen tak.

Proti klasickým benzinovým motocyklům je Yeatesův tichý drak těžší o 100 kg. Navíc ani designově to není dvakrát velké pokoukání, zejména díky zadnímu akumulátoru. Přesto, na závodní dráze si benzinovou konkurenci dává Swigz doslova levou zadní.

Navíc během tohoto měsíce chystá Yates další úprav a zvýšení výkonu o 40 koní, pro získání lepšího poměru hmotnost/výkon. Postavit motorku, která se dokáže měřit s benzinovými souputníky byl od začátku hlavní cíl.

Jedním z konstruktérů, kteří Yatesovi pomáhali při vývoji , je také Ben Ingram, absolvent slavné technické , který se dříve zabýval konstrukcí a následně strávil také chvíli v vývojem .

elektromotorky Swigz elektrický motocykl

Dalším významným členem týmu je Matt Schweitzer, opět absolvent zabývající se dříve především letectvím, softwarem a elektronikou. Mezi mnoha partnerskými společnostmi týmu Swigz vyčnívá např. Swift Engineering, známý výrobce formulí, nově také , komponentů a dalších souvisejících produktů.

Náklady na výrobu jednoho elektrického závodního stroje Swigz jsou mezi 75 000 až 100 000 dolary. K závodům jsou potřeba dva stroje plus náhradní pro každý z nich. A samozřejmě lidé, logistika. To vše stojí velké peníze a Yates uspěl už v tom, že se mu podařilo celou věc spunktovat.

Že nejde špatnou cestou se mu potvrdilo při závodu na okruhu WERA AutoClub 9. ledna 2011, kde skončil druhý a třetí v prvním závodu elektromotorek vs. benzinových strojů. Vývoj motorky přitom trval jeden rok a zaměstnal na částečný úvazek tři inženýry včetně Yatese samotného.

15 Comments on “Jak postavit elektromotorku za rok + VIDEO”

  1. No že drtí benzínovou
    No že drtí benzínovou konkurenci je asi dost odvážné tvrdit, 266 kg se v jízdních vlastnostech projevit musí nehledě na ten akumulátor umístěný za prdelí,krok dopředu to sice je,ale ruku na srdce závody bez vůně spáleného benzinu a bez zvukové kulisy tím doprovázené,no nevím,nevím.

        1. Mapa čerpacích stanic pro
          Mapa čerpacích stanic pro elektro. je na CZECH EV CLUB .Domkaři v tomhle maji výhodu že si nabijí doma .Clověk bydlicí ve měste, pokud má stani pro moto bez připojky ,muže využít např AKUMOTO 600 u něhož je akumulátor v pouzdře a je vytahovaci takže mužete nabíjet doma v bytě.Bylo by hezké kdyby Redakce Hybrid.cz provedla po dohodě s prodejcem test tohoto skútru.Také maji do 1.3.2011 zvýhodnenou nabidku skútru.

      1. To zas nepřehánějte. Na
        To zas nepřehánějte. Na uvedenou rychlost a dojezd by měla stačit 5-6kWh baterie v ceně 2000€ (počítám 8x12V/60Ah TS Lifeypo4). Některé, u nás bohužel neprodávané, elektrické maxiskůtry už podobnými parametry disponují. Akorát to holt není chopper. Plné nabití za 5 minut ale bude asi ještě hodně dlouho scifi.

      2. Originálním strojem je v
        Originálním strojem je v současnosti téměř každý elektrický motocykl (ne skutr) například Brammo Empulse 10.0 s dojezdem až 160km a maximální rychlosti 160 km lze pořídit za 14000USD (cca 300tis).

        Masarykův okruh v Brně měří cca 5,5 km takže lze snadno odvodit kolik kol ujede „sériově“ vyráběný elektromotocykl, nehledě na to, že závodní speciály mají výměnné baterie. Takže dojezd není problém…

Napsat komentář