VIDEO: elektromobil Nissan Leaf půjde nabíjet bezdrátově

Zatímco v České republice ČEZ otevírá první dobíjecí stanice, v JaponskuNissan přemýšlí o tom jak majitelům elektromobilu Nissan Leaf nabídnou bezdrátové dobíjení. Autem pak stačí jen zaparkovat na správné místo, není třeba žádné přepojování kabelů.

Nissan představil bezdrátovou dobíjecí stanici ve své supermoderní továrně Oppama kde také vyrábí elektromobil Nissan Leaf
foto: Nissan

Magazín Auto Express zjistil, že – není to příliš překvapivé – elektromobil Nissan Leaf pro rok 2014 bude levnější a nabídne vyšší dojezd, než jaký nabízí modelový rok 2011.

Jak moc levnější a o kolik větší dojezd je však stále v říši spekulací. Jisté je, že nejprodávanější osobní současnosti čeká zajímavá budoucnost.

Už teď je totiž jisté, že budoucí verze elektrického auta Leaf budou vybaveny možností . V takovém případě nebude nutné z auta tahat jakýkoliv kabel a připojovat jej k dobíjecí stanici.

Postačí zaparkování u dobíjecího stojanu a zvolení dobíjecího módu. Vše ostatní zařídí systém sám díky bezdrátovému dobíjení. Bezdrátovou dobíječku předvedla automobilka Nissan před začátkem autosalonu v Tokyu ve své továrně Oppama, kde se Nissan Leaf vyrábí.

Tamtéž automobilka představila systém pro sdílení energie automobilu s domácností. V Japosnku bude toto zařízení v prodeji od příštího roku za cenu v přepočtu asi 123 000 Kč.

Ale zpět k bezdrátové dobíječce. Ta s 80-90% účinností a výkonem mezi 3-6 kW dokáže baterii současné verze elektromobilu Nissan Leaf (24 kWh) dobít za čtyři až osm hodin. Bezdrátová bude k dispozici údajně od roku 2013, stejně jako nová verze Leaf kompatibilní s touto možností dobíjení.

Zpětně vybavit starší verze Leafu možností bezdrátového dobíjení údajně možné nebude.

Dva komentáře u “VIDEO: elektromobil Nissan Leaf půjde nabíjet bezdrátově”

Napsat komentář