Rozhovor: Antidiesel.eu – Petr Ptáček o boji proti dieselovým motorům

Občanské sdružení Antidiesel.eu vzniklo v roce 2007. Jeho cílem je rozpoutat diskusi a osvětu o škodlivosti dieselových motorů. V rozhovoru s Petrem Ptáčkem, zakladatelem sdružení, se dozvíte co ho k tomu vedlo a jakým způsobem chce svou věc prosazovat.   

Petr PtáčekMůžete nám krátce představit iniciativu Antidiesel.eu? Jak a kdy vznikla, kdo za ní stojí, co se snažíte prosadit?

Petr Ptáček: Naše iniciativa vznikla v roce 2007, jednoduchým impulsem. Šel jsem s kolegy po pařížské ulici v centru , všimli jsme si zajímavé, do té doby nijak nepozorované věci. Když kolem nás projelo s benzinovým motorem, samozřejmě tohle venku dobře vnímáte (slyšíte), necítili jsme žádný zápach, prostě nic. Naproti tomu když kolem nás projelo auto s naftovým motorem, tenkrát si pamatuji, že to byla , cítili jsme dusivý, agresivní, prostě nepříjemný zápach. Ačkoliv za autem nebyl žádý kouř, zápach ano. Tato skutečnost nás přivedla k hlubšímu zájmu o tuto „problematiku“. Proto jsme po čerpání informací od lékařů a vědeckých týmů (touto problematikou se v Čechách zabývá Doc. Radim Šrám z Akademie věd) založili web www.antidiesel.eu, kde objektivně informujeme širokou veřejnost o dopadu splodin z naftových motorů na lidské zdraví. Dle mého soudu by tuto povinnost mělo mít , protože výdaje spojené s následnou léčbou nemocí vznikajících vdechováním karcinogenních mikročástic z naftových motorů jsou obrovské. Navíc je s podivem, že tabákový průmysl má povinnost informovat spotřebitele o škodlivosti kouření cigaret, ale automobilky vyrábějící dieselová auta nikoliv.

Jakými způsoby se snažíte o prosazování své myšlenky?

P.P.: Založením webu www.antidiesel.eu, aktualizací a shromažďováním informačních materiálů, podáním petice kterou již přijali v Bruselu a tento rok ji budou veřejně projednávat. Snažíme se, aby lidé byli více vnímaví a citliví ke svému okolí. Občas máme pocit, že jde většině jen o „čísla“ a nikoliv o pocity.

Vaše webové stránky jsou provedené v angličtině i češtině. Máte nějaký „mezinárodní rozměr“?

P.P.: Webové stránky pro nás kompletně zajišťuje jedna z největších mediálních agentur v ČR Mediarex. Nárůst dieselových automobilů vidíme jako závažný problém celé , proto jsou stránky hlavně v angličtině abychom oslovili co možná nejvíce lidí. Navíc našimi partnery jsou americká automobilka a .

Jak se vám podařilo získat jako partnery automobilky Tesla a Fisker a jakou má toto partnerství podobu?
 
P.P.: Současná podoba webu je asi půl roku stará, předtím byl web graficky zcela odlišný, také tam nebyla petice a možnost „stát se fanouškem na sociálních sítích“. Jako partnery webu jsme oslovili Teslu i Fisker emailem, projekt se jim líbil a souhlasili s tím, že od nich nedostáváme žádné finance. Jsou partnery jen proto, abychom lidem ukázali možnost nové technologie. Z manažery těchto firem jsme stále v kontaktu, dostali jsme loni pozvání od Tesla Motors do , ale bohužel s časových důvodů nebylo zatím možné cestu uskutečnit.

Kolik lidí dosud podepsalo vaši petici a jaký má úspěch?

P.P.: Na anglické verzi přibližně 8 000 lidí. Na české verzi asi 70 lidí.

Kritici vaší iniciativě často vytýkají odtrženost od reality. , a další a se dieselových motorů jen tak nevzdají. Stejně tak zákaz dieselových motorů, které spolehlivě fungují v autech už desítky let a jejichž průmysl výroby zaměstnává statisíce lidí po celém světě, nezní – ať už v jakémkoliv politickém klimatu – příliš realisticky. Jaký je váš pohled?

P.P.: Nemáme nic proti naftovým motorům v , tam jsou výkon a navíc přísné emisní limity v rovnováze. Právě do kamionů a do traktorů naftové motory patří. Nikoliv do osobních vozidel. Kamion veze 30 tun, osobní auto běžně max. 200 kg živé váhy. Vidíte ten rozdíl? Spolehlivost naftového motoru u osobního vozu je diskutabilní, většina jejich uživatelů již musela někdy měnit vstřiky, které nejsou levnou záležitostí. Další běžná věc v je, že firma odjezdí čtyři roky s naftovým autem, prodá jej do bazaru. Novému majiteli pak přestane fungovat filtr pevných částic a on jej nechá někde v garáži vyříznout, upravit řídící jednotku a jezdí vesele dál. Rázem je z normy norma Euro 1. Nový filtr pevných částic stojí až 50 000 Kč. Přitom emisní kontrola tohle vůbec neřeší. Naproti tomu katalyzátor do benzinového auta se dá pořídit za 5000 Kč.

Jak se díváte na námitku, že moderní dieselové motory , a dalších výrobců dosahují spotřeby, která je u benzinových motorů podobného výkonu nedosažitelná?

P.P.: Zjednodušeně řečeno, točivý moment je to, co vás při rozjezdu „vtáhne“ do sedačky. Podíváme-li se na dvě identická vozidla stejného obsahu, počtu válců a použití turba, VŽDY bude mít vyšší výkon benzinový motor. Proto také logicky i o 1-2 litry vyšší spotřebu paliva. Točivý moment je ale vyšší u dieselového motoru, proto je vhodný do traktoru nebo kamionu.

Jsou podle vás řešením splňující přísné emisní normy?

P.P.: Nikoliv, právě z důvodu jejich „čistoty“ jen díky nákladným pomocným systémům.

Jak se díváte na stále se zpřísnující emisní normy obecně, jako např. Euro 5 a 6?

P.P.: Kdy budeme dýchat opravdu čistý vzduch? Až bude norma Euro 20? Nebo až pojede po ulici , které dobijete ze zásuvky, tiché, bez oleje v motoru. Dnešní agresivní marketing automobilek a jejich „čisté diesely“ jsou naprostým nesmyslem. V budoucnu za to ponesou odpovědnost, podobně jako tomu bylo u tabákových společností.

Chápu to správně tak, že vidíte budoucnost především v autech na elektřinu, tedy především a čistých ? Kudy podle vás k tomuto cíli povede cesta?

P.P.: Rozhodně ano. Elektrická auta tady byla už před 100 lety, elektrické motory jsou jednoduché, nenáročné na údržbu. Problém byly baterie. Budoucnost jsou elektrická auta, možná ještě vodíková. Tesla příští rok vyjede s , což je čtyřmístná limuzína s velkým kufrem a na jedno 45minutové nabití ujede až 500 km. Za pět minut vyměníte náhradní baterii (něco jako kanystr když vám dojde benzín) a jedete dál. Závislost světa na ropě je obrovská, dokonce tak velká, že elektrická auta už tady mohla dávno být.

Díky za rozhovor.

204 komentářů u “Rozhovor: Antidiesel.eu – Petr Ptáček o boji proti dieselovým motorům”

 1. Pan ptáček, je blázen 😀 vůbec nechápe základní
  Pan ptáček, je blázen 😀 vůbec nechápe základní problematiku toho, proč jsou v evropě tak rozšířen naftové agregáty, jaká k tomu byla cesta, proč se to tak snadno a rychle ujalo, a proč to stále trvá 😀
  Stačí se zamyslet nad tím, jak a proč (dle jeho slov) sdružení ANTIDIESEL vzniklo 😀 prý šel po ulici a všiml si jak z naftového motoru jde zápach a z benzínového ne :-D.
  A na základě této zkušenosti by nejraději naftové agregáty zakázal :-D, cesta je prý v elektromobilech, no jen nevím, jak by stát přežil ? vzhledem ke spotřební dani ze které stát žije 😀 to nám jako dají do elektromobilu hodiny 😀 a budeme platit KW ? 😀
  Kdyby ten pán, měl rozum a chápal v čem problém s emisemi je, staral by se a zasazoval o to, aby stát, dohlížel na trh a náhradními díly které se vztahují k problému (katalyzátor – filtr pevných částic ) kdy výroba stojí několik set korun, ale ke koncovému zákazníkovi se dostanou v hodnotě několika desítek tisíc 😀 Pan ministr Ťok-ťok to chce vyřešit tím, že když na to běžný člověk nemá, tak mu pomůže pokutou 50 000 (idiot)
  Pokud někdo jako já slyšel pana Ptáčka v rádiu jako já tak si jistě všiml jeho komentáře na téma likvidace elektromobilu, kdy to prezentoval tak, že elektromobil, je něco jako papírová eko-TAŠKA z LIDLU 😀 a zrecyklujete ho na dvě doby 😀
  Ten člověk vůbec nechápe, co to znamená :-D, je to typ člověka, co si na svůj dům pověsí sluneční panel a pak mu bude plesat srdce, jak té přírodě pomohl 😀 jen chudák neví, že výroba, údržba a následná likvidace takového článku, spotřebuje víc energie než sama vyrobí za celou svou EXISTENCI v provozu 😀 Poznámka toho pána, jak články v elektromobilu vydrží 10-15 let, mě pobavila tak, že jsem málem sjel autem do kopřiv 😀 jen zapomněl dodat, že je to vše závislé na počtu nabití, na tom, v jakém prostředí jezdíte, protože čím studenější a vlhčí prostředí, tím se životnost snižuje 😀 tak že reálně, při troše štěstí 4-5 let 😀 Najezdím ročně 50 tisíc Km 😀 mám 3 l mercedesa v naftě, podle jeho filozofie, bych buď nejezdil vůbec, protože nabíjet se elektromobil na počkání nedá :-D, nebo bych jezdil benzínem, tak že bych měl spotřebu cca o 30% vyšší :-D, jak říkám, Pan ptáček je opravdu PŘEMYSL. 😀

 2. NOx reacts with ammonia,
  NOx reacts with ammonia, moisture, and other compounds to form nitric acid vapor and related particles. Small particles can penetrate deeply into sensitive lung tissue and damage it, causing premature death in extreme cases. Inhalation of such particles may cause or worsen respiratory diseases, such as emphysema or bronchitis, or may also aggravate existing heart disease.[15] NOx reacts with volatile organic compounds in the presence of sunlight to form ozone. Ozone can cause adverse effects such as damage to lung tissue and reduction in lung function mostly in susceptible populations (children, elderly, asthmatics). Ozone can be transported by wind currents and cause health impacts far from the original sources. The American Lung Association estimates that nearly 50 percent of United States inhabitants live in counties that are not in ozone compliance.[16] NOx also readily reacts with common organic chemicals, and even ozone, to form a wide variety of toxic products: nitroarenes,nitrosamines and also the nitrate radicalsome of which may cause biologicalmutations. Recently another pathway, via NOx, to ozone has been found that predominantly occurs in coastal areas via formation of nitryl chloride when NOx comes into contact with salt mist.[17] NOx emissions also cause global cooling through the formation of •OH radicals that destroy methane molecules, countering the effect of greenhouse gases. The effect can be significant. For instance, according to the OECD „the large NOx emissions from ship traffic lead to significant increases in hydroxyl (OH), which is the major oxidant in the lower atmosphere. Since reaction with OH is a major way of removing methane from the atmosphere, ship emissions decrease methane concentrations. (Reductions in methane lifetimes due to shipping-based NOxemissions vary between 1.5% and 5% in different calculations).“ „In summary, most studies so far indicate that ship emissions actually lead to a net global cooling. This net global cooling effect is not being experienced in other transport sectors. However, it should be stressed that the uncertainties with this conclusion are large, in particular for indirect effects, and global temperature is only a first measure of the extent of climate change in any event.“[18]

 3. Kdo by to byl řekl, jak
  Kdo by to byl řekl, jak tahle kauza dostane úplně jiný rozměr po VW Diselgate a dalších alarmujících zjištěních (odstaňování filtru prachových částic ap.). Nejde jen o nějaký subjektivní vjem někoho, kdo je lehce vysazený na nafťáky, ale toto subjektivní vnímání je podpořeno objektivními měřeními a dalšími okolnostmi.
  Otec celý produktivní věk konstruoval velké naftové motory (cca 500KW+) a vždycky říkal, že naftové motory do osobních automobilů nepatří. Kupoval si vždycky benzínové motory. Důvodem jsou fyzikálně-chemické procesy při spalování, které jsou dost odlišné u benzínové a naftové směsi. Ostatně i to je důvodem, proč jsou konstrukce benzínového a naftového motoru dost odlišné.

  1. ..pěkná hovadina…jedině diesel ..jsou to nejlepší
   ..pěkná hovadina…jedině diesel ..jsou to nejlepší motory,nejuspornější,nejekologičtější.Ano,,ale pouze od audi ,stará dobrá tdi rotační čerpadlo.Nic jiného…Kdyby tohle zachovali dodnes,uzákonili po ujetí 300tis km kontrolu či vyměnu či repas vstřiku,vyraběli by o 70procent méně střepu ruzných značekkteré nejsou absolutně k ničemu,,vyrobou a likvidací by se nezasírala planeta,,auta by v pohodě prolezla euro 4,vydržela milion kilometru a v klidu a čistotě se muže přejít na elektro..Takovouhle hysterii muže vyvolat POUZE tupé stádo a to je devadesát procent světové populace,která ani neví princip a poslání dieslového motoru,který odstartoval pokrok a prosperitu..TUPCI

   1. Tak chlapce ty sam jsi soucasti tupeho stada pojasenych
    Tak chlapce ty sam jsi soucasti tupeho stada pojasenych skodovkaru,kteri sice najedou svym krumplem 1,9tdi 350000km,ale to co z vas lita je bez vnitrni cirkulace nesnesitelne! Hlavne ze jezdite za 4 litry bliju z vas!Ale ten chlap antidiesel je taky vul.Jo a mam dve dieselova auta,ale vyspela ne 1,9tdi z druhe svetove valky.

    1. ..ano tupé stádo.co bleješ s vnitřní
     ..ano tupé stádo.co bleješ s vnitřní cirkulací..Vlastníma zvratkama se ty nové křapy dusí,po odjetí jepičích párdesítektisíc se motor moderního zhovadilého dizlu rozesere a skončí kde?V prdeli..Pak následna nadvýroba,recyklace jsou mnohonásobně drastičtější než samotné už tak čisté euro 3.Největší zlo jsou moderní naftová auta po roce 2008 s filtrem,křehkou ošizenou mechanikou,tlaky 2000baru a víc a to je pak teprv svinstvo,když ty ekologicky vyhlížejí mrdky chrlí mikročastice co ti vlezou do krevního řečiště,(saze jsou odbouratelné)jelikož pitomci co si koupí ekokáru se smotaným tacho ani neví jak vlastně motor funguje.Vytlučou filtr,ošiděj na diag. a hurá,,jezdí se dál.Přece nebude dávat za opravu pade.To je zlo,,a to největší..ta to bych posílal do gulagu..Ano omezit nadvýrobu aut,vyhnat lenivé kreteny aby chodili pěšky nebo jezdili busem,či kolmo,aut bude třetina,,vzduch čistý a bude nám všem dobře.Se podívejte na pražaky,,jedno auto,jeden lenivej zpovykanec.Radši tři hodiny v zácpě než pul hodiny metrem..A to je tak všude…Z toho se mi chce blejt……………. A benzín??jedovatý benzín??s oxidem uhelnatým??dnes už taky se sazema?s velkou spotřebou??drahým servisem??drahým benzínem??malou učinností?? CO2 uměrný spotřebě??Benzín tak do příměstských prdítek nebo skutru..tot vše….

 4. Vy jste fakt mimo realitu
  Vy jste fakt mimo realitu blbci.. Naftu v osobacich ne a v kamionech jo? Idioti kdyb jste vedeli co majitele autodoprav tankuji do novych tahacu euro 6 tak by jste se tomuhe bludo smali stejne jako ja. Jste fakt idioti a o realite co prechroupavaji tahace v hektolitech nevite zdaleka nic. Svara jezdi kamcakem. A jak euro6 si cvachta transformatorovy olej co? Utopije jak prase zakazat nafu nic tim nevyresite tak se proberte

  1. Když by každé osobní
   Když by každé osobní auto přešlo z dieselu na benzín-cng-lpg-elektro, tak by to taky citelně pomohlo. Není dobré uvažovat stylem – lidí pálí pet lahve, tak proč bych nemohl jezdit vočipovanou 1,9TDi? I moderní diesely smrdí a ten smrad se s jejich opotřebením zvětšuje. Zlatý hybridy nebo CNG.

  2. Měl by spíš v zimních
   Měl by spíš v zimních měsících vyrazit někam mimo Prahu,projíždím se svým tddi focusem euro 3 vesničkou Ondřejov a to je panečku masakr,co tam se valí z komínů a válí při zemi za neuvěřitelný smrad a dým,valící se z komínů,to vydá ne za provoz v Praze ale za provoz minimálně v Pekingu.Ten autor článku je totální dement.To co viděl v Praze byl nějaký šrot jedoucí v nouzovém režimu a nebo si to spíš celé vymyslel…jo a mám i elektromobil,starý 24 let.

 5. Nejnovější dieselová
  Nejnovější dieselová auta v reálném provozu nesplňují emisní limity

  ICCT získalo data od britské společnosti Emissions Analytics, které provedlo měření 15 automobilů šesti různých značek, chlubících se splněním normy Euro 6 a zjistilo, že skupina v průměru vykazovala sedmkrát vyšší emise oxidů dusíku, přičemž nejhorší vůz ze skupiny převyšoval normu dokonce 25krát!

 6. no to sem si početl. proti
  no to sem si početl. proti ekologii nic nemám.firemní auto mám euro5 a moje soukromé euro4 s filtrem pevných částic a aditivy.nekouří a nesmrdí jako diesel.ale je cítit jinak-takovej divnej smrad jeko když nachčijete na ohníček.mám velké pohodlné auto a žere to 6l na sto.to samé v benzínu žere kolem deseti.tak na benzín mě nepřemluvíte.hlavně když jezdím pravidelně na slovensko. až vymyslíte elektromobil co na jedno nabití ujede tisíc km a bude stát aspon stejně jako normální auta tak si ho koupim.ale můj sen je atomový auto.když to dokáže honit léta velkou ponorku tak proč by to nemohlo v malém honit auto že jo. ale stejně než se něco stane a změní tak budu už shnilej pod zemí.mějte se a dízlům zdar.:-)

  1. Řekl bych,že s
   Řekl bych,že s elektromobilem je to tak,že s jeho ekologickýma bateriema,které jsou z lithia(olova,kadmia,niklu,kyselin a hydroxidů…),které se uchovává v petroleji,který se vyrábí z ropy,kterou vozí tankery,které jezdí na olej,tytéž čoudí víc než všechna auta na světě dohromady…ty elektromobily se nabíjejí z elektráren,které jsou z větší části na uhlí,nebo přehrazují vodní toky a melou rybičky na kašičku,nebo z nich zbývá spousty takových tyček,co nedělají nikomu dobře ani v černobylu ani ve fukušimě,nebo taky ze solárních elektráren,které nakonec zaplatíme všichni i když je nevlastníme…takže nějaká naftová felda je vlastně ekologický auto a šílené maďarské ikarusy,plazící se rychlostí vzteklého hlemýždě,přetížené tatrovky a avie s vykotlanýma motorama jsou už z 99% minulostí…

   1. Neinformovanost vládne
    Neinformovanost vládne světem. Dnešní baterie jsou netoxické a elektromobily se mohou nabíjet ze Slunce hned, čmoudi na to potřebují miliony let. ( a potom za sto let všechno zničí s účinností sotva 20%)
    Auto, které ujede tisíc km představím možná již letos.

    1. Jsi jen velký agresivní a
     Jsi jen velký agresivní a nadutý tlučhuba,auto nabíjené sluncem z elektřiny,kterou všichni dotujeme?Kam ho mám v noci napojit,když s ním přes den jezdím?Když jsou v zimě zasněžené a je většinou jen tma?Lithiové baterie?Víš jak a kde se těží?Čím se nabíjejí a jak se ta elektrika vyrábí?Měl jsem s Tebou tu čest jednat.Auta nejsou to,co spotřebovává veškerou ropu a auta také nejsou to,co znečišťuje ovzduší,mnohem víc znečišťují největší námořní lodě,tuším asi 6 největších lodí víc než všechna auta na zemi a ty lodě,to nejsou tankery.To ty ale nechceš vidět a meleš tou svou agresivní hubou a děláš si jen nepřátele a odpůrce.

  1. a například odpad z
   a například odpad z výroby hliníku tam WHO nezařadila?na kilo hliníku jsou totiž 2 kila velmi toxických látek(přímo červených srágor,viz maďarsko) a hliník se nevyužívá v elektromobilech?taky nemá elektromobil kvůli váze potřebu obout mnohem silnější gumy jako např.na dodávky?co kila mědi,lithium,zlato,olovo a jiné sajrajty,které se těží někde v africe,v nelidských podmínkách a třeba dětmi?spousty kyselin nebo louhů a plastů v bateriích?všechna energie se vyrábí ze slunce,nebo z krásných větrníků,či vodních přehrad?kam si dáme tyče z jádra?pod postel,nebo do silnic,jako dřív škváru z koksu?každý kdo provozuje jakýkoliv automobil,přispívá….elektromobil přispívá nejvíc,protože třeba těch baterek zlikviduje dost…v nafťáku tak 3 za životnost,v elektromobilu 30?kde ho mám před panelákem nabíjet?čekat každý den hodinu u rychlonabíjecí stanice?to je teda zhovadilost…

   1. Diskuse o hliníku je zcela
    Diskuse o hliníku je zcela o nicem. Hliník ani železo se netěží ani nezpracovává ekologicky. Ale obojí se dá min z 95% recyklovat. Téměř všechny baterie se dají recyklovat a dokonce funguje zpětný odběr i odkup. Moderní baterie jsou netoxické a z 95% recyklovatelné. Lithium se dá těžit i u nás, ale žádné těžba kovů obyvatele nenadchne a nikdy nebude moc ekologická.
    Tady se jen kritizuje všechno, ale nikdo neřekne pořádné řešení. Obnovitelné zdroje elektorombily a biopaliva druhé generace jsou budoucnost.
    Stejně tak to bude hliník karbon kompozit a lithium které budou k tomu potřeba.

 7. Vidim, ze hon na carodejnice
  Vidim, ze hon na carodejnice neustava. Exhalace jsou problem, ale cekam kdy nekomu dojde, ze „CISTE“ elektromobily jsou krute karcinogenni a elektrarny na 1km vyprodukuji taky 400-500g CO2/kg.
  Holt elektricka loby je elektricka loby.
  BTW: Slavny Peugeot HYBRID Diesel je NORMALNI PODVOD. S ostatnimi hybridy to neni o nic lepsi.

  1. Clovece ktera naftarska
   Clovece ktera naftarska spolecnost vas plati?
   Pokud se o toto zajimate zjistil by jste ze i pri vetsinovem slozeni uhelnych elektraren pri vyrobe elektricke energie se elektromobily pohybuji okolo 80-100 CO2
   Zato kdyz pripocitate k primemu 130g autu tezbu,rafinerii i dopravu jste na vami uvedenyh 300-400g CO2 u tech nejuspornejsich benzinovych aut.
   Uz z principu je kazdemu kdo ma jen zakladni vzdelani v technickem smeru jasne ze elektromobil je jednodussi,spolehlivejsi a ekologictejsi reseni.
   Nejsem ekofanatik,sam jezdim ve sportovnim benzinovem aute,ale narozdil od vas neprekrucuju fakta a az se objevy pro me pouzitelne elektricke auto,rad si ho koupim i kdybych si mel zvuk V8 poustet jen doma z reproduktoru,nebo si necham benzinove auto jako vzpominku a vyjedu snim jen 2x do roka na sraz „veteranu“

  2. Nemáte pravdu Toyota Prius
   Nemáte pravdu Toyota Prius je automobil velikosti Škoda Octavia a rozvor má téměř jako VW Passat.
   Výkon má 136 PS a přitom reálně jezdí (není brzda provozu) za 5l benzínu /100Km

   Výkonově a velikostně podobné auto s naftovým motorem má vyšší spotřebu o 1litr nafty/100Km !

   Nehledě na skutečnost, že i světová zdravotnická organizace letost zařadila splodiny z naftových motorů mezi karcinogenny!!!

   1. toyota prius je na
    toyota prius je na platformě hondy civic,ta se taky dělá jako hybrid a ta má teda do ochtáfky a doooost daleko a ochtáfka má zase dost daleko do passata,protože ochtáfka je na platformě golfu,prius je velký proto,že má převisy vepředu i vzadu a ne rozvor a to je dost nevyhovující pro jízdní vlastnosti…
    z benzínových motorů tam samozřejmě žádný splodiny od WHO nejsou a ani z elektráren…

    1. o tvým mozku se nedá
     o tvým mozku se nedá říct,že by se vůbec našel,natož dal pitvat…tak tomu verglovi zavolej,sedlec prčice ekolo,kolik za to chce,třeba za hnusnou starou pandu bez baterek,ty si musíš přikoupit,nebo za motor 10kW a regler bez baterek na přestavbu a pak se chyť za rypák chytrolíne,těch 200 000 dáš jen za li baterky,balancér a nabíječku abys vůbec někam dojel

Napsat komentář