Autotec 2008 – reportáž

Ve dnech 4.6-8.6 proběhl na brněnském Výstavišti další ročník mezinárodního veletrhu užitkových vozidel, dílů a servisní techniky Autotec 2008. Už minulý rok stvrdil Autotec svou pozici jediného specializovaného veletrhu užitkových vozidel v zemích střední a východní Evropy, a tak se i letos mohli návštěvníci těšit na celou řadu vystavovatelů a s nimi spoustu novinek. Magazín Hybrid.cz samozřejmě hledal na veletrhu především jakoukoliv spojitost s alternativními palivy a pohony. Příjemně překvapeni jsme odcházeli s dojmem, že automobilky si i v oblasti užitkových automobilů začínají alternativních pohonů všímat čím dál tím více.


Na Autotecu 2008 bylo možné najít prakticky každou velkou značku, které dnes na českém trhu působí. Abecedně výběrově například Avia, Citroen, Fiat, Hyundai, Isuzu, IVECO, KIA Motors, Land Rover, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Renault, Scania, Suzuki, Škoda, Tatra, Volkswagen i Volvo. Jednoznačně největší pozornost byla mezi těmito automobilkami věnovaná alternativnímu pohonu v podobě zemního plynu. Pohon na plyn, lépe řečeno na CNG, se objevil prakticky u všech důležitých značek a různých typů automobilů, od malých užitkových vozů a dodávek přes velké nákladní vozy až po autobusy.

Volvo Trucks

Například Volkswagen předváděl své vozy Volkswagen Caddy EcoFuel a Volkswagen Touran EcoFuel. Caddy EcoFuel je v podstatě Caddy Kombi umožňující přepravu až sedmi pasažérů, případně zavazadel až o objemu 2305 litrů. Kromě dvou verzí se zážehovým motorem se Caddy Kombi prodává také pod názvem Caddy EcoFuel s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) s motorem 2,0 l o výkonu 80 kW (109 k). Tento vůz vyprodukuje jen 157 gramů CO2 na kilometr, tedy o 42 gramů méně než jeho protějšek s benzinovým motorem o objemu 1,6 litru a navíc při použití zemního plynu dochází v porovnání s benzinovými motory také ke snížení úniku uhlovodíků o 60 %. K tomu všemu je třeba připočítat i fakt, že vůz poháněný na zemní plyn neprodukuje vůbec žádné saze.

Volkswagen Caddy EcoFuel na zemní plyn

Volkswagen Touran EcoFuel vychází z modelu Touran N1. Při provozu na zemní plyn dokáže dvoulitrový motor EcoFuel (80 kW / 109 k) s maximálním točivým momentem 160 Nm při 3500 otáčkách toto MPV rozjet až na 180 km/h. Na místě je zároveň zmínit největší výhody, se kterými vůz přichází: Touran EcoFuel produkuje o 80 % méně oxidu uhelnatého, o 80 % méně oxidů dusíku, o 73 % méně uhlovodíků obsahujících metan a o 23 % méně oxidu uhličitého.

Volkswagen Touran EcoFuel na CNG

Svůj CNG program „Natural Power“ předváděl na výstavě dále také Fiat. Kromě užitkového vozu Fiat Doblo Cargo (motor 1,6 l o max. výkonu 76 kW), který splňuje emisní normu Euro 4 s kombinovanou spotřebou benzínu 9,2 l a spotřebou zemního plynu 9,0 m3. Dále pak nabízí Fiat také osobní vozy na CNG, konkrétně modely Fiat Panda a Fiat Multipla, případně malý van Fiat Punto Classic Van. Všechny splňují emisní normu Euro 4, ačkoliv například emise u Fiatu Multipla dosahují 216 g/km při provozu na benzin a 161 g/km při provozu na CNG.

Zajímavost: zemní plyn je fosilní palivo, které se těží ve vrtech podobně jako ropa. Zemní plyn je ale možné také vyrobit, a to mnohem rychleji, anaerobním zahníváním nebo fermentací organické hmoty včetně mrvy, splaškového kalu, tuhého komunálního odpadu, biologicky rozložitelného odpadu nebo jiných biologicky rozložitelných odpadů.

Další automobilkou, která se v oblasti stlačeného zemního plynu dlouhodobě angažuje je IVECO. Vozidla na zemní plyn nabízí už od roku 1995 a v její nabídce najdeme jak velké nákladní automobily na plyn, tak třeba i autobusy, menší užitkové automobily, velké trucky a další automobily. Jedná se například o modely IVECO Daily CNG, IVECO Stralis, Eurocargo nebo autobusy Citelis a Europolis. Autobusy Irisbus (autobusová značka IVECO) des jezdí ve více než 70 metropolích ceé Evropy. Autobusy na zemní plyn vyrábí také automobilky Mercedes-Benz. Konkrétně se jedná o model Citaro CNG. Ten bohužel nebyl na Autotecu 2008 k vidění. Rošíření nabídky nákladních vozidel na alternativní pohony, které se vyznačují hospodárností provozu a šetrností k životnímu prostředí, uskutečnila automobilka Renault, včetně produktové řady vozidel s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Na český trh mají být vozidla s pohonem na CNG uvedena ve druhé polovině roku 2008.

Hybridní pohon - trucky DAF

Jednou z mála a ne-li jedinou automobilkou, která na letošním Autotecu předváděla hybridní automobily, resp. hybridní pohon pro své trucky, byla nizozemská automobilka DAF. Například řada LF určená především pro meziměstskou dopravu využívá paralelního diesel-elektrického hybridního systému, při němž je poháněno naftovým, elektrickým nebo kombinací obou motorů. Prototyp je vybaven naftovým motorem PACCAR FR se zdvihovým objemem 4,5 litru (Euro5), s maximálním výkonem 136 kW (185 k), samočinnou šestistupňovou převodovkou Eaton (Autoshift). Mezi spojku a převodovku je instalován elektromotor, který může sloužit k pohonu, nebo jako generátor. Energie při brzdění se pro využití k akceleraci ukládá v lithium-ionových bateriích. Tato technologie může, v závislosti na specifickém použití, přinést značné snížení spotřeby paliva a také snížení emisí. Své trucky s hybridním pohonem vystavovala také společnost Volvo v pavilonu F.

Suzuki Samurai - elektromobil 4x4

Suzuki Samurai - elektromobil 4x4

Kromě pohonu na plyn a hybridů měly na Autotecu své místo také elektromobily. Ty byly zastoupeny především společnostmi EVC Group a 3E. Ve stánku EVC Group hned vedle palivonu G1 byl k vidění elektrický džíp Suzuki Samurai 4×4. Dokonalá technická ukázka toho, že elektromobily už dnes mohou fungovat skutečně ve všech segmentech. Samurai si na testovacím polygonu hravě poradil se všemi překážkami se silou odpovídající elektromotoru. Kromě Samuraie byl k vidění na stránku EVC samozřejmě také elektrický skútr a také užitkový elektromobil Alke, který si správci BVV ihned nechali k testování a uvažují o jeho praktickém nasazení. Stánek 3E v podobě malého autobusu nabízel s ohledem na elektrické dopravní prostředky především skútry Vectrix, které jsme už ale testovali dříve.

2 Comments on “Autotec 2008 – reportáž”

Napsat komentář