Tesla Motors: pět modelů do roku 2016

Jan Horčík - 14 Září 2012

Magazínu Wired se od Elona Muska podařilo vyzjistit zajímavé podrobnosti týkající se budoucnosti Tesla Motors. Do roku 2016 má mít automobilka v nabídce celkem pět modelů. Kromě aktuálního Modelu S, připravovaného Modelu X a levného elektromobilu typu sedan to bude ještě menší crossover a sportovně laděný následovník modelu Tesla Roadster. auto elektromobil Tesla Motors Model X 2013

Skeč nového SUV Tesla Motors Model X, které přijde na trh v roce 2013.
foto: Tesla Motors

Model S už se vyrábí a prodává se za $49 900 vč. dotací. Tesla už vyrobila přes 100 kusů a v současné době podle magazínu Automotive News, který měl taktéž možnost Muska vyzpovídat, intenzivně pracuje na navýšení výroby tak, aby do konce roku zvládla vyrobit 5 tisíc Modelů S. V roce 2013 už to má být 20 000 kusů a v roce 2014 celkem 35 000.

Elektrické SUV Model X už automobilka představila a na trhu bude příští rok. Levný elektrický sedan s cenou kolem $30 000 uvede Tesla v roce 2015. A potom? Malý crossover má podle Muska soupeřit především s modelem BMW X3 a jemu podobnými.

Plně elektrický sporťák je něco o čem Musk mluví už dlouho a vlastně od začátku bylo jasné, že něco takového Tesla musí zopakovat – poté, co ukončila výrobu Tesla Roadsteru. Nový bude podle Muska vyvíjen paralelně k alternativě pro BMW X3 a půjde o “supersport, který ale nebude stát tolik jako běžný supersport”.

Nový sportovní elektromobil už nebude mít nic společného s původním Roadsterem. Ten byl totiž založen na modelu Lotus Elise a de-facto šlo o přestavbu. Nový supersport bude od začátku do konce dílo Tesla Motors.

V současné době se ale automobilka soustředí primárně na nový levný sedan s cenou kolem $30 000, který má být konkurencí pro modely typu BMW řady 3, Audi A4 a Mercedes-Benz třídy C. Musk magazínu Wired řekl, že to bude de-facto “zmenšený Model S”. A nebude se prý jmenovat “Model E”, tenhle vtípek aktuálně Musk jen nadhodil v diskusním fóru serveru Jalopnik.

Po designové stránce bude nový malý sedan opět hatchback, celkově bude o 20 až 25 % menší než současný Model S. Zároveň ale nabídne mnohem vyšší výkon než jakékoliv jiné auto ve stejné třídě. Jsme zvědaví!

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jolinar

Jo, jsem si pomerne jisty, ze modely od Tesly budou i v budoucnu nabizet vetsi vykon a lepsi parametry nez konkurence, ale taky i vyssi cenu (ikdyz tim si uz nejsem tak moc jisty).


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.