VIDEO: Tesla Model X představen

Tesla Model X, nové CUV od americký automobilky Tesla Motors, bylo oficiálně odhaleno 10. února 2012 na velké tiskovce přímo v sídle automobilky v Kalifornii. Auto je postaveno na stejném podvozku jako Model S, nabízí prostor pro sedm dospělých, kufr vpředu i vzadu a tenhle krásný elektromobil je v USA možné si rezervovat už dnes.

Jezdítka připomínají ta z pouštního eko-města Masdar
foto: Tesla Motors

Představení Tesla Model X se na ohromné tiskovce účastnila tisícovka novinářů z několika desítek zemí. Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors, chtěl celou událost zjevně pojmout podobně, jako když Steve Jobs představoval nový iPhone nebo . Prostě famózně.

Škoda, že Elon Musk není , nebo alespoň Robert Downey Jr. Ač se totiž tvůrci filmového údajně Muskem inspirovali, určitě nečerpali z jeho schopností veřejné prezentace.

Elektromobil Model X je každopádně nádherné auto. Vplulo na pódium s lehkostí a tichostí elektromobilu vlastní. Vystoupilo z něj jeho sedm hlavních spolutvůrců. Zadní dveře jsou typu “falcon” a otevírají se směrem vzhůru – skvělé, když někde natěsno zaparkujete (ale přední v takové pozici stejně neotevřete).

Elektromobil Model X bude k dispozici ve dvou konfiguracích, a to s 60kWh a 85kWh baterií. Dojezd bude proti Modelu S asi o 10 % nižší vzhledem k vyšší hmotnosti. Cena by se však měla pohybovat zhruba kolem $50 000 pro základní verzi a $90 000 v případě té nejlépe vybavené.

Auto si bere to nejlepší z minivanů – prostornost, SUV – styl a sportovních aut – výkon. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit během 4,4 vteřiny! Video z oficálního odhalení můžete zhlédnoout na stránkách Tesla Motors.

Co tam ale neuvidíte je malý “problém”, který nastal v okamžiku, kdy chtěl Elon Musk za pomoci konstruktérů auta předvést publiku přední kufr označovaný jako “frunk” (front trunk). Přední kryt auta byl prostě zaseknutý a nedalo se s ním hnout – viz. video níže.

Celé představení mělo jemné náznaky představovaček Apple, ale ani náhodou se k nim nepřiblížilo. Vázlo především našasování a Muskova dikce – mluví roztržitě, a to na pódiu není dobrá vlastnost.

Tak či onak, Model X si mohou zákazníci v USA už teď začít rezervovat. Výroba prvních kusů z podpisové edice by měla začít koncem roku 2013, velkovýroba pak začátkem roku 2014. V roce 2014 už chce automobilka vyrábět mezi 10-15 000 kusy ročně.

One Comment on “VIDEO: Tesla Model X představen”

Napsat komentář