Zdeněk Votruba a Jindřich Sadil

ROZHOVOR: Rychlonabíjení bude likvidovat baterky elektromobilů, říkají profesoři z ČVUT (1.)

Elektromobily se v posledních letech začínají dostávat do hledáčku firem i jednotlivců. Všeobecné nadšení mírně zchladila loňská aféra s hořícími bateriemi po crash testu Chevroletu Volt. Jaká je současnost a budoucnost elektromobility? To byla hlavní témata rozhovoru, ke kterému jsem se sešli s odborníky z Ústavu řídící techniky a telematiky na Praze, Zdeňkem Votrubou a Jindřichem Sadilem.

Elektromotocykly - Evolt Bull1 MX

Evolt – konkurence pro Quantyi i Zero

Elektrická endura Quantya a Zero X se dočkaly další konkurence. Je jí elektromotorka Bull1 italské společnosti EVOLT. Konstruktérem a duchovním otcem motorky je Bruno Greppi, který se rozhodl vytvořit celou řadu elektrických jednostopých vozidel. Bull1 je z nich však zdaleka nejzajímavější.

Disponuje maximálním výkonem 33,5 kW, který zajišťují lithium-polymerové baterie. Díky nim dokáže elektromotorka řádit v „off-road módu“ až dvě hodiny, maximální rychlost podobně je něco mezi 70 a 90 km/h. Motocykl váží zhruba 100 kg. Velkou výhodou proti Quantyi je technologie regenerativního brzdění. K dispozici by stroj měl být v Itálii koncem letošního roku za cenu zhruba 150 000 Kč.

Elektrické letadlo Yuneec E430

Vzlétlo první komerčně dostupné letadlo na elektřinu

, , , a teď i elektroletadla. Na elektřinu prostě může být úplně cokoliv. Ostatně, i my jsme na elektřinu. Světově prvním komerčně dostupným letadlem na elektřinu je výrobek společnosti Yuneec – model E430.

je dnes zdrojem obrovského množství emisí oxidu uhličitého a významně tak přispívá ke klimatické změně či chcete-li „„. V současné době probíhá spousta výzkumných projektů, které se snaží vyrobit např. solární letadlo poháněné elektromotorem a .
Elektrické letadlo Yuneec E430
Dvoumístné elektrické letadlo E430 se však brzy stane prvním komerčně dostupným letadlem na elektrický pohon. Konstrukce z lehkých kompozitů dokáže poletovat vzduchem až dvě a půl hodiny, „nadoraz“ se nabije za tři hodiny. Celá tahle hračka pak stojí 89 000 dolarů, tedy asi 1,8 mil. Kč.
Elektrické letadlo Yuneec E430
Rozpětí křídel letadla je 13,8 m, pohotovostní hmotnost 178 kg, maximální zatížení pro start 430 kg, výkon motoru je 54 koní. Samotná lithium-polymerová baterie váží 72 kg. Běžná cestovní rychlost je kolem 90 km/h. Aktuálně se letadélko chystá k certifikaci v Kalifornii, v prodeji by mělo být začátkem příštího roku.

elektromobil Maya 300

Maya 300 – malý zelený elektromobil do města

Zatímco Tesla Motors si potichu kutí svůj rodinný sedan Model S, většina ostatních výrobců sází na malé městské elektromobily. Vedle Toyoty, Renaultu, Pininfariny a dalších se teď řadí také americká společnost Electrovaya. Ta ve spolupráci s ropným gigantem ExxonMobil vyvinula elektromobil Maya 300. Čtyřdveřový hatchback klasifikovaný jako NEV (tedy sousedské elektrické vozítko s rychlostí omezenou na 55 km/h) se bude prodávat ve dvou verzích – s dojezdem 100 km za 25 000 dolarů (asi 475 000 Kč) nebo 195 km za 35 000 dolarů (asi 665 000 Kč). Třída vozů NEV znamená, že v USA autíčko nemůže na dálnice a dá se s ním jezdit pouze po městě, nicméně zástupci společnosti Electrovaya už teď potvrdili, že je ve vývoji pokročilí verze určená na dálnice. Ta má být v prodeji během následujících několika let. Maya 300 se přitom dostane na trh teprve za dva roky. Elektromobily využívají Lithium-Ion SuperPolymer baterie, které umožňují skladovat více energie v menším objemu. V oblasti Baltimoru je už nyní k dispozici deset testovacích vozů v rámci programu sdílení automobilů.

galerie: Maya 300

Maya 300 Maya 300 Maya 300
Team Agni - vítěz závodu elektromotorek TTxGP Rob Barber na své elektrické motorce Suzuki GSXR

Vítězem TTxGP je Rob Barber

Dne 12. června se uskutečnil první závod TTxGP, neboli závody elektrických motorek. Isle of Man, slavný britský okruh, se tak stal domovem historicky prvního závodu elektromotorek na světě posvěceném mezinárodní motocyklovou federací (FIM). Vítězem závodu v kategorii profesionálů se stal Rob Barber z týmu AGNI X01. Dojel závod za 25:53:50 při průměrné rychlosti 140 km/h. Jeho strojem byla předělaná Suzuki GSXR 600 z roku 2007 se dvěma elektromotory Agni 95 a lithium-polymerovou baterií Kokam. Na druhém místě závodu skončil Thomas Schoenfelder z týmu XXL Racing Team a na třetím Mark Buckley z týmu Brammo, čtvrtý dojel Thomas Montano z týmu Mission Motors. Celý závod nepříjemně poznamenala smrt zkušeného 55letého závodníka Johna Crellina. Přesné okolnosti smrti dosud nebyly odhaleny, nicméně nejspíš šlo o nehodu.

Brammo Enertia TTR

Brammo Enertia TTR se představuje ještě před elektrickými závody TTxGP

Zbývají necelé dva dny do startu závodu TTxGP, prvního motocykového závodu určeného pro elektromotorky. Ještě před mávnutím startovním praporem se postupně objevují nové informace o strojích, které budou stát na startovním roštu. Například společnost Brammo připravila u svou druhou elektrickou motorku, Brammo Enertia TTR, závodní verzi své původní Brammo Enertia, kterou hodlá prodávat skrze síť obchodů Best Buy. Novinka váží pouhých 163 kg, zejména díky stejnému hliníkovému rámu jako má originální Enertia. Závodu se zúčastní dokonce dva kusy. O pohon elektromotoru se stará lithium-polymerová baterie s kapacitou 8 kWh, maximální rychlost motorky je 145 km/h. „Naším cílem je mít nejovladatelnější motorku, která projede zatáčkami nejrychleji, abychom měli co nejlepší průměrnou rychlost,“ komentoval představení novinky Craig Bramscher, ředitel Brammo.

Brammo Enertia TTR Brammo Enertia TTR Brammo Enertia TTR
Subaru Stella EV

Elektromobily Pininfarina B0 Bluecar a Subaru Stella jdou do výroby

Jen pár hodin poté, co ohlásilo spuštění výroby elektromobilu , přispěchali s podobnou zprávou také další automobilky. Předně je to , která má připravený malý městský s dojezdem kolem 90 km a max. rychlostí 100 km/h. To je výrazně méně než i MiEV. Stella EV se dokáže dobít na 80% během 15 minut, plně pak za pět hodin ze standardní 220V zásuvky. Cena elektromobilu je stanovena na 4,7 mil. jen (zhruba 48 000 dolarů, tedy asi 912 000 Kč). Podobně jako Mitsubishi však mohou japonští zákazníci žádat o slevy na dani a dotace v celkové výši až 1,38 mil. jenů (asi 300 000 Kč). Letos chce Subaru vyrobit pouze 170 kusů svého elektromobilu a postupně výrobu navyšovat podle poptávky. Otázkou je, kdo by chtěl Stellu, když Mitsubishi je levnější a lepší?! Však také Subaru prozatím narozdíl od třech diamantů nemá plány na vývoz elektromobilu z .  

Subaru Stella EV Subaru Stella EV Subaru Stella EV
Audi E1

Audi E1 – elektromobil z Bratislavy

Německý magazín Auto Bild uložil svým grafikům další zatěžkávací zkoušku. Dostali za úkol vyrobit obrázek modelu Audi E1. Půjde o elektromobil postavený na podvozku konceptu Volkswagen Up! Jako takový by se tedy s největší pravděpodobností měl vyrábět na Slovensku, v bratislavské továrně Volkswagen spolu s odvozeninami prodávanými jako Škoda a Seat. Značka Audi tak zabrouzdá do zcela nových vod, elektromobil E1 bude ještě menší než model Audi A1 založený na modelu Volkswagen Polo. Do prodeje se Audi E1 má dostat v roce 2011, následovat pak bude celý zástup modelů s písmenem E v názvu. Kromě čistě elektrické verze nabídne Audi ještě několik dalších verzí E1 s různými benzinovými a dieselovými motory. Jistý je 600ccm dvouválec s emisemi po 100 g/km a spotřebou kolem 2,5 l/100 km. Uvažuje se údajně také o 1,2l tříválci. Elektromobil využije lehounkých lithium-polymerových baterií a elektromotoru pohánějícího přední nápravu. Malé vozítko bude ideální do města, podobně jako třeba Toyota iQ. Z 0 na 100 km/h zvládne zrychlit během 10 sekund, na plné nabití ujede až 160 km. Cena se má pohybovat kolem 12 000 liber, tedy asi 360 000 Kč, což postaví vůz do přímé konkurence s modely Smart ForTwo či chystaným hybridním Fiatem 500. V Británii pak navíc budou mít spotřebitelé možnost získat na tento elektromobil dotaci až 5000 liber (150 000 Kč).

hybridní automobil Italdesign Namir

Ženeva: nejrychlejší hybrid planety od Italdesignu

Známá návrhářská společnost Italdesign odhalila u příležitosti první obrázky svého projektu Namir. Jedná se o hybridní automobil, o kterém Italdesign prohlašuje, že bude nejrychlejší na světě. Jde o výsledek spolupráce s bývalou britskou automobilkou Frazer-Nash, která dříve byla známá díky svým sportovním automobilům, ale dnes se zaměřuje na vývoj hybridních pohonných systémů. Pro turínský Italdesign Giugiaro vyvinula pohon sestávající z 814ccm rotačního motoru pohánějícího generátor. Ten napájí lithium-polymerové baterie, které dodávají proud dvěma elektromotorům s celkovým výkonem 363 koní. Maximální rychlost pojmenovaného Namir tak má být 300 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h pod 3,5 sekundy a spotřeba kolem 2,5 l/100 km. Tvůrci vozu také slibují až neuvěřitelný dojezd 1920 km, což znamená nádrž o objemu 50 l. Emise oxidu uhličitého mají být pod 60 g/km. V mnoha ohledech se Namir podobá už před drahnou dobou odhalenému konceptu Quaranta. Konkurence pro plug-in hybrid Fisker Karma?

hybridní automobil Italdesign Namir

elektromobil Pininfarina B0

Pařížský autosalon: elektromobil Pininfarina B0

Jak slíbili, tak učinili. Italská Pininfarina představila na Pařížském autosalonu ve spolupráci s Bolloré elektromobil B0 („B zero“). Malý městský čtyřmístný a čtyřdveřový elektromobil je narozdíl od většiny ostatních výtvorů Pininfarina zaměřen velmi prakticky. Na jedno nabití ujede 244 km při maximální rychlosti 130 km/h. Na popojíždění Českou republikou autíčko jako dělané. Skrytou zbraní krásného malého elektromobilu se solárními panely ve střeše je lithium-polymerová baterie se superkondenzátorem. Nejlepší zpráva na konec: B0 není prototyp nebo koncept, ale výrobní verze, která bude v Turíně vyráběna do konce roku 2009. Je věnována vzpomínce nedávno zesnulého Andrea Pininfariny, který byl velkým zastáncem tohoto projektu.

elektromobil Pininfarina B0

Venturi Volage

Pařížský autosalon: Venturi Volage – auto pro digitální budoucnost!

Monacká „královská“ automobilka Venturi se vývojem futuristických konceptů elektromobilů zabývá už delší dobu. Nejprve to byl Venturi Fétish, první elektrický porťák na světě. Pak Venturi Astrolab, solární vozítko pro opravdu velké šetřílky, případně úsporný kočár pro šlechtu 21. století v podobě Venturi Eclectic. Na Pařížský autosalon slíbili Venturi ve spolupráci s Michelinem zcela nový elektromobil, který se zhmotnil do podoby Venturi Volage. S Fétishem má společnou karoserii z karbonových vláken a design od ikony průmyslového i dopravního designu Sachy Lakice. Opět bude vyráběn ručně pouze v omezeném množství. Elektromobil je postaven tak, že každé kolo obsahuje dokonce dva elektromotory. Tento systém tvůrci nazývají „Michelin Active Wheel“ a spočívá v tom, že jeden z motorů se stará o aktivní odpružení. Sporťák Venturi Volage se tak snadno dokáže přizpůsobit řadě povrchů. Jako baterie slouží elektromobilu kapalinou chlazené lithium-polymerové baterie, které mají dodat šťávu na 320 km při průměrné rychlosti 90 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvádne tenhle stříbrný tygr z Monaka díky své váze 1075 kg pod pět sekund. Výroba má začít v roce 2012. Takhle má vypadat auto budoucnosti! Nebo jak se píše v tiskovce, „auto digitální éry“.

Venturi Volage
Venturi Volage