Štítek: globální oteplování
Prahu čeká v roce 2066 výrazné oteplení vlivem klimatických změn
Vědci z University of Hawaii zjišťovali, kdy se bude v různých městech po celém světě měnit podnebí vlivem působení emisí skleníkových plynů. Výsledky studie publikované v časopise Nature ukazují, že jako první začnou v roce 2020 pociťovat výraznější odklony od současných průměrných teplot a ročních srážek v indonéském Manokwari, které je domovem téměř 300 tisíc lidí.
Klimatická konference v Kodani: čekání na Obamu
Konference v Kodani se přelévá jako jedno velké divadelní představení. Docela nedávno se africké rozvojové státy nakrkly, protože ekonomicky rozvinutější země jim nechtěly dát tolik peněz, kolik požadovaly. Z jednání odešly a vypadalo to, že cesta ke snižování emisí je zablokovaná. Teď se Afrika vrátila s tím, že jí bude stačit 100 mld. dolarů.
Klimatická konference v Kodani – klima, peníze a politika
Světová politická elita, lidé, kteří před veřejností hrají hru o moc, se dnes schází na klimatické konferenci v Kodani. Včera více než 400 delegátů opět sehrálo malé divadélko, když z Bruselu do Kodaně přijelo vlakem nazvaným „Climate Express“. Dnes začínají dvoutýdenní jednání, která mají přinést pokrok v oblasti klimatických změn, rozložení zátěže na rozvíjející se a „vyspělé“ ekonomiky, a celé řadě dalších otázek. pokračování…
Hospodářské noviny: Václav Cílek o Kodani a klimatických změnách
Hospodářské noviny přinesly na svém webu iHNed.cz zajímavý článek známého českého klimatologa Václava Cílka. Text „Věk adrenalinového počasí“ pojednává mimo jiné o současných klimatických změnách, situaci globální nejistoty a energetické politice. Zde je krátký úryvek:
Kodaňský summit, jak se dnes zdá, bude poněkud bezzubý a klimatické změně nezabrání. Přesto je nutné zdůraznit, že každé snížení emisí, každá úspora či rozpracování nových technologií mají velký význam. Pokud se navíc klimatické změny projeví nějakou skutečně velkou humanitární katastrofou, lidé sami začnou volat po změně. Dvě tři ekonomické krize a pár klimatických katastrof může způsobit mentální proměnu.
Ekologie
Ekologie je pojem odvozený od řeckého slova „oikos“ čili „domácnost“ nebo také „životní podmínky“. Jde o vědu zasahující do mnoha oblastí a disciplín, která se snaží vysvětlit interakci mezi organismy, jejich vztahy a výměnu energií a materiálů s okolím i vzájemnou přizpůsobivost. Zkoumá také biodiverzitu v kontextu prostředí, čili bohatost života v daném ekosystému.
Sláva! Růst emisí CO2 je meziročně na polovině.
Zajímavá zpráva přišla od Netherlands Environmental Assessment Agency. Čísla v ní obsažená totiž dokazují, že každoroční nárust emisí CO2 se loni oproti roku 2007 snížil z 3,3 % na 1,7 %. Pravda, emise oxidu uhličitého stále rostou a je možná pošetilé oslavovat pouze snížení růstu. Na druhou stranu od roku 2002 se hodnota pohybovala stále okolo 4 %, takže více než poloviční snížení lze chápat i jako úspěch.
Důvodů, proč ke snížení došlo, je celá řada. Hlavní příčinou jsou však podle NEAA vysoké ceny ropy a zpomalení světové ekonomiky v minulém roce. Zpráva však pamatuje i na zvyšující se podíl obnovitelných zdrojů a obecně rostoucí zájem o životní prostředí. Podrobnosti v článku sesterského magazínu Ekologické bydlení.
Americká vláda omezí výzkum aut na vodík
Když nový americký prezident Barack Obama jmenoval za svého ministra energetiky Stevena Chu, radovali se především zastánci jaderných elektráren. Chu je známým propagátorem nejen jaderné energetiky, ale i alternativních zdrojů energie a boje proti globálnímu oteplování. Zastánce alternativních pohonů však nepotěší, že Chu se zároveň rozhodl v rámci nového rozpočtu (s rekordním deficitem 1,84 bil. dolarů) zásadním způsobem omezit výdaje na výzkum vodíkového pohonu. „Když jsme se sami sebe zeptali, zda je možné abychom během příštích řekněme 10 nebo 15 až 20 let konvertovali k vodíkové ekonomice, cítili jsme, že odpověď je ‚ne‘,“ prohlásil Steven Chu. Navrhnul proto škrty v souvisejících programech až o 59%, totiž z původně navrhovaných více než 100 mil. dolarů na pouhých 68 milionů. Hlavní důvodem škrtů má být spousta zásadních překážek z nichž tou největší je nerozvinutá celonárodní infrastruktura plnících stanic. Tohle si samozřejmě vyžádalo odezvu v kruzích, které se rozvojem vodíkových technologií zabývají, třeba americké Národní vodíkové asociaci (NHA). „Škrty navrhované ministerstvem energetiky v rámci programů pro výzkum vodíku a palivových článků ohrožují komercializaci celé rodiny technologií, které jsou výjimečně slibné a začínají si získávat pozornost trhu,“ píše se v tiskové zprávě NHA. Pravdou nicméně je, že namísto vodíkových aut půjdou peníze do dalšího rozvoje plug-in hybridních automobilů a také do výzkumu stacionárních palivových článků, které by mohly sloužit například v domácnostech v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie.
Project Better Place jde do Austrálie
Po Dánsku a Izraeli je Austrálie třetí zemí, kde se podnikateli Shai Agassimu podařilo místní přesvědčit o tom, že elektromobily jsou cestou budoucnosti. Ono ani není třeba nad tím zvlášť dumat – Austrálie má už dnes problémy s vodou, suchy a globální oteplování ji ohrožuje víc než řadu jiných zemí. Project Better Place uzavřel dohodu se společnostmi AGL Energy a Macquarie Capital Group ohledně vybudování infrastruktury dobíjecích stanic pro elektromobily. Austrálie je šestou největší zemí na světě, má přes 21 mil. obyvatel a 14,8 mil. automobilů. Jen v roce 2007 se zde prodalo přes milion nových automobilů. A to je velmi zajímavý trh. Project Better Place zde hodlá vybudovat síť dobíjecích stanic pro elektromobily, které budou čerpat energii z obnovitelných zdrojů energie, kromě jiného z větrných elektráren. Prvotní náklady by se měly pohybovat kolem 1 mld. australských dolarů, které zajistí kapitálová skupina Macquarie.