Prahu čeká v roce 2066 výrazné oteplení vlivem klimatických změn

auto mapa globálních klimatických změn

Vědci z University of Hawaii zjišťovali, kdy se bude v různých městech po celém světě měnit podnebí vlivem působení emisí skleníkových plynů. Výsledky studie publikované v časopise Nature ukazují, že jako první začnou v roce 2020 pociťovat výraznější odklony od současných průměrných teplot a ročních srážek v indonéském Manokwari, které je domovem téměř 300 tisíc lidí.

Kdy a jak se bude v různých městech po celém světě měnit podnebí vlivem působení emisí skleníkových plynů?
foto: University of Hawaii

Je pochopitelné, že se změny se budou dít v různých částech světa různým tempem, a to na základě působeních přírodních faktorů, mezi kterými můžeme jmenovat například geografickou polohu či vliv konkrétních klimatických podnebných pásů.

Dobrým příkladem třeba Arktida, kde se klima mění mnohem rychleji než ve zbytku světa. Druhým faktorem je lidská činnost, kde uvažujeme především koncentraci těžkého průmysl, spalování fosilních paliv v dopravě a kácení tropických deštných lesů.

Další města kromě indonéského Manokwari nacházející se v tropech a subtropech, kde dle studie společně s chudými zeměmi bude ke změnám podnebí docházet nejrychleji, začnou zažívat podobné zkušenosti o něco později – Lagos a Jakarta od roku 2029, Mexico City v r. 2031 a Káhira roku 2036.

Moskva, která již během současného století zaznamenala nebývalé vlny veder, pocítí trvalé změny v roce 2063. Prahu údajně čeká dlouhodobé oteplení až v roce 2066, islandský Reykjavík může zůstat bez starostí ještě o deset let déle.

Tato varování jsou obecná – definují, co se stane v průměru. Vědci použili 39 klimatických modelů a počítačových simulací klimatických změn, ve kterých byly zohledněny i změny klimatu pozorované v letech 1860-2005.

„Naše výsledky naznačují, že zeměmi nejvíce ovlivněnými změnami podnebí budou ty s nejmenší schopností politicky reagovat,“ řekl Ryan Longman, jeden ze spoluautorů studie. „Je ironií, že se jedná o země, které jsou za tyto klimatické změny nejméně zodpovědné,“ dodal.

Wired

Tři komentáře u “Prahu čeká v roce 2066 výrazné oteplení vlivem klimatických změn”

Napsat komentář