Nissan zkouší elektromobil Leaf jako taxi v New Yorku

Jan Horčík - 20 Prosinec 2011

Nissan zaznamenal nedávno kritický úspěch, když bylo jeho MPV Nissan NV200 zvoleno jako ‘taxi budoucnosti’ pro město New York. Ford totiž přestal v září vyrábět ikonický model Crown Victoria, který v USA sloužil primárně právě jako taxi a policejní vůz. Nissan už teď ale zkouší jak by jako taxík v New Yorku fungoval úspěšný elektromobil Leaf.auto elektromobil Nissan Leaf taxi New York

Elektromobil Nissan Leaf se jakožto taxi pro New York může pochlubit stylovým polepem
foto: Nissan

Elektromobily by mohly být ideální taxíky – tiché, spolehlivé, levné na provoz a šetrné k ovzduší. Jenže dnes stále trpí kritickým neduhem, a to příliš krátkým dojezdem na jedno nabití. Podle výzkumu PBS najede taxi v během 12hodinové směny v průměru 288 km.

Nissan Leaf má oficiálně certifikovaný dojezd 175 km, při popojíždění ve městě by možná zvládl něco ke 200 km, ale víc určitě ne. Miniaturní sportovní elektromobil Tesla Roadster jako taxi sloužit prostě nemůže, ačkoliv nabízí dojezd 393 km.

Navíc, běžný vůz taxi obvykle slouží dvě směny a ročně může najet až 112 000 km. Výhodou modelu Ford Crown Victoria byla jeho nezlomná spolehlivost. Nevýhodou naopak vysoká spotřeba 4,6l osmiválce, která při ceně benzinu přes $3,5/galon znamenala vysoké provozní náklady.

Nevýhodou elektromobilu Nissan Leaf je to, že nepodporuje rychlodobíjení. Pokud by bylo možné auto dobít na plnou kapacitu během půl hodiny, např. během přestávky na oběd, jeho využití jako taxi by nic nebránilo.

New York aktuálně získal celkem šest vozů Nissan Leaf pro testování jakožto vozy taxi. Cílem je získat cenné informace z praktického provozu.

Ty pak Nissan využije při dalších úpravách elektrické verze , která by se v ulicích New Yorku měla objevit v blízké budoucnosti.

Věděli jste, že v Londýně bude balíčky doručovat elektromobil Nissan NV200?

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když se dívám na taxikáře v našem malém městě, tak za směnu prostojí na stanovišti tolik času, že by dobití neměl být problém...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

v dnešnej dobe taxi na baterky nemá šancu. čo má šancu je taxi, ktorý pohodlne odvezie 6 klientov + batožina a jazdí na plyn.

Obrázek uživatele Jan Horčík

To je třeba Ford Transit Connect CNG.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

vďaka za link.
ten ford, ale podľa mňa nič navyše oproti hocijakému autu na plyn neprináša. tak isto odvezie 4 klientov. ja vidím priestor pre taxi čo odvezie viac ako 4 ľudí naraz. ideálne 6. také taxi by mohlo konkurovať aj mhd.

Obrázek uživatele Jan Horčík

V tom případě by mohl být zajímavý nový Opel Zafira CNG, více o starší verzi v našem testu.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.